Naimski w USA: Poparcie dla Bramy Północnej. Wspólna krytyka Nord Stream 2. PGNiG chce podwoić dostawy gazu na Ukrainę

Nord Stream. Grafika: Gazprom

:Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podczas wizyty w Waszyngtonie spotkał się w Departamencie Energii z panią Andreą Lockwood (Acting Assistant Secretary) i w Departamencie Stanu z panią Mary Warlick (Acting Special Envoy).

:Ukraińskie media cytują wiceprezesa PGNiG Macieja Woźniaka, który podczas 2. Polsko-Ukraińskiej Konferencji Gazowej pod patronatem BiznesAlert.pl, zapowiedział chęć podwojenia dostaw gazu na Ukrainę w tym roku.

Naimski w USA: Poparcie dla Bramy Północnej. Wspólna krytyka Nord Stream 2

Wojciech Jakóbik

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podczas wizyty w Waszyngtonie spotkał się w Departamencie Energii z panią Andreą Lockwood (Acting Assistant Secretary) i w Departamencie Stanu z panią Mary Warlick (Acting Special Envoy).

Omówione zostały kwestie bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu środkowej Europy oraz możliwości współpracy między Stanami Zjednoczonymi i Polską, szczególnie w dziedzinie dostaw LNG i czystych technologii węglowych.

Biuro poselskie Piotra Naimskiego informuje, że „sprzeciw Polski wobec traktowania w Unii Europejskiej gazociągu Nord Stream 2 w sposób inny niż przewiduje to unijny Trzeci Pakiet Energetyczny znajduje pełne zrozumienie i poparcie w rządzie amerykańskim. Waszyngton traktuje tę inwestycję jako zagrożenie dla zasad  konkurencji na europejskim rynku gazowym”.

„Zarówno w Departamencie Energii, jak i w Departamencie Stanu mamy pełne poparcie dla projektu połączenia źródeł gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym poprzez Danię z Polską. Ogłoszenie wczoraj przez Gaz-System i Energinet procedury Open Season dla tej nowej trasy amerykańscy rozmówcy skwitowali szczerymi gratulacjami” – podaje biuro.

Rekordowy rozwój i spadek kosztów OZE w 2016 roku

The Guardian/Wojciech Jakóbik

Jak donosi The Guardian „spektakularny” spadek cen odnawialnych źródeł energii doprowadził do rekordowego rozwoju tego rodzaju energetyki na świecie.

W 2016 roku OZE rozwijały się w rekordowo wysokim tempie i rekordowo niskim kosztem. W zeszłym roku zainstalowano 161 GW nowych mocy odnawialnych. To wzrost o 10 procent w stosunku do 2015 roku i nowy rekordy – podaje REN21.

Koszty energetyki wiatrowej i słonecznej spadają i są niższe od energii z paliw konwencjonalnych i atomu. Koszt zainstalowanej w 2016 roku mocy wyniósł 242 mld dolarów, co stanowi 23-procentowy spadek w stosunku do poprzedniego roku.

Za największy wzrost odpowiadała energetyka słoneczna, potem wiatrowa, a na końcu wodna. Eksperci ośrodka REN21 przekonują, że globalny trend zwrotu energetycznego ku energetyce odnawialnej jest zatem utrzymany.

Udział OZE w globalnym miksie energetycznym wyniósł na koniec 2016 roku ponad 24 procent.

PGNiG chce podwoić dostawy gazu na Ukrainę

UAPROM/Wojciech Jakóbik

Ukraińskie media cytują wiceprezesa PGNiG Macieja Woźniaka, który podczas 2. Polsko-Ukraińskiej Konferencji Gazowej pod patronatem BiznesAlert.pl, zapowiedział chęć podwojenia dostaw gazu na Ukrainę w tym roku.

Eksport gazu PGNiG na Ukrainę

– PGNiG chce podwoić dostawy gazu na Ukrainę w porównaniu tego roku z 2016 rokiem – powiedział wiceprezes Woźniak. – W 2016 roku, od sierpnia, dostarczyliśmy tam 370 mln m3 gazu i w tym roku ten eksport, eksport gazu na Ukrainę, będzie dwa razy większy – dodał.

Od listopada 2015 roku Ukraina nie sprowadza gazu od rosyjskiego Gazpromu z którym państwowy Naftogaz spiera się przed trybunałem arbitrażowym w Sztokholmie.

W 2016 roku Ukraina sprowadziła 11,1 mld m3 gazu ziemnego. Z tego 9,1 mld m3 dotarło przez Słowację, 1 mld m3 przez Węgry i 1 mld m3 przez Polskę. Dostawcami były spółki europejskie jak norweski Statoil czy polskie PGNiG.

ERU Trading – pośrednik na Ukrainie

Polska spółka informowała, że ERU Trading we współpracy z PGNiG dostarczy w 2017 roku 218 mln m3 gazu z Polski do ukraińskiego operatora sieci przesyłowych i magazynów Ukrtransgaz. To pierwszy kontrakt w historii Ukrtransgaz, który zrealizują podmioty związane nie tylko z ukraińską państwową spółką Naftogaz. Surowiec, który PGNIG dostarczy do ukraińskiej ERU Trading zostanie przeznaczony na potrzeby własne Ukrtransgaz.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s