Premier powita pierwsze LNG z USA w Świnoujściu. Zwrot Gazpromu do Chin bez postępów

Dwa szlaki doprowadzenia gazu ziemnego z Rosji do Chin – zachodni i wschodni (w 2020 roku w jego ramach ma ruszyć gazociąg Siła Syberii)

:8 czerwca o godzinie 14 odbędzie się uroczyste odebranie pierwszej w historii dostawy LNG ze Stanów Zjednoczonych do Polski. Gazowiec Clean Ocean dostarczył surowiec od Cheniere Energy dla PGNiG w ramach umowy spotowej.

Premier powita pierwsze LNG z USA w Świnoujściu

Wojciech Jakóbik

8 marca o godzinie 14 odbędzie się uroczyste odebranie pierwszej w historii dostawy LNG ze Stanów Zjednoczonych do Polski. Gazowiec Clean Ocean dostarczył surowiec od Cheniere Energy dla PGNiG w ramach umowy spotowej.

Premier RP, politycy i przedstawiciele spółek zbiorą się na terenie terminalu LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, by powitać metanowiec, który przypłynął z terminala Sabine Pass w amerykańskiej Luizjanie. Stanął on już na redzie terminalu 7 czerwca, zgodnie z przewidywaniami BiznesAlert.pl.

Polityka i ekonomia

Dostawa amerykańskiego gazu skroplonego do naszej części Europy ma znaczenie symboliczne, ponieważ krytycy importu LNG z tego kierunku przekonywali, że nie będzie możliwe ekonomicznie opłacalne sprowadzenie go do Świnoujścia. Chociaż ceny są tajne i nie można porównywać bezpośrednio dostawy spotowej z kontraktem długoterminowym PGNiG-Gazprom (Rosja), to można podejrzewać, że ładunek od Cheniere Energy jest tańszy od dostaw gazu rosyjskiego. W rozmowie z BiznesAlert.pl wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak zdradził, że jest tańszy nawet od cen oferowanych na giełdzie niemieckiej.

Naimski: Dostawa LNG z USA to kamień milowy. Polska dywersyfikacja w praktyce

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski wziął udział w dyskusji waszyngtońskiego think tanku Atlantic Council poświęconej bezpieczeństwu energetycznemu w Europie Środkowo-Wschodniej. Szczególnym kontekstem wystąpienia była dostawa LNG z USA do Polski, która dotarła 7 czerwca do terminalu w Świnoujściu.

– Pierwsza dostawa z USA dotrze do naszego terminalu LNG im. Lecha Kaczyńskiego. To jeden z kamieni milowych. Terminal to ważny element strategii dywersyfikacji. Jesteśmy prawie w stu procentach zależni od gazu od Gazpromu. To dosyć nietypowa sytuacja w Europie, ale nie tak nietypowa w naszym regionie – powiedział Piotr Naimski.

– Idea dywersyfikacji to nic nowego. Zaczęliśmy nad nią prace 25 lat temu i miałem przyjemność je inicjować. Nie było łatwo. Wierzę, że jesteśmy na progu sukcesu. To punkt zwrotny. Mamy terminal z przepustowością 5 mld m3 rocznie. Jest także decyzja o jego rozbudowie do 7,5 mld m3 rocznie. Jesteśmy na dobrej ścieżce do budowy gazociągu łączącego szelf norweski przez Danię z Polską. Procedura open season dla tego szlaku została uruchomiona dwa dni temu (6 czerwca – przyp. red.) – wyliczał gość konferencji Atlantic Council.

– Obecnie jesteśmy już na etapie praktykowania dywersyfikacji bardziej, niż dyskutowania o niej – powiedział minister. Przypomniał także o szeregu projektów połączeń gazowych, które pozwolą eksportować gaz z tzw. Bramy Północnej (terminalu LNG i Korytarza Norweskiego) do sąsiadów, co da alternatywę do rosyjskiego gazu krajom Europy Środkowo-Wschodniej. W tym kontekście wymienił połączenia z Litwą, Ukrainą, Słowacją i Czechami. – To praktyczny wymiar wizji integracji na linii Północ-Południe.

 

EUGAL: Saksonia daje zielone światło odnodze Nord Stream 2

Wojciech Jakóbik

Władze landu Saksonii zgodziły się na budowę odnogi planowanego gazociągu Nord Stream 2 o nazwie EUGAL. Operatorem przedsięwzięcia jest spółka GASCADE.

Saksonia zgodziła się na rozpoczęcie procedury planowania regionalnego dla odcinka EUGAL na jej terytorium o długości 110 kilometrów. Władze stwierdziły, że planowany szlak jest zgodny z wymogami planów zagospodarowania przestrzennego w regionie. Przyznały, że decyzję ułatwił fakt, że duża część EUGAL będzie ciągnąć się wzdłuż istniejącej infrastruktury czyli odnogi Nord Stream 1 o nazwie OPAL.

Po zakończeniu procedury ruszy proces zatwierdzania planów, prawdopodobnie w połowie tego roku, którym będą zarządzać biura w Chemnitz i Dreźnie.

EUGAL ma osiągnąć długość 485 km i łączyć planowany gazociąg z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie o nazwie Nord Stream 2 z granicą Czech, gdzie połączy się z czeskim systemem przesyłowym gazu zarządzanym przez operatora Net4Gas. Pierwsze dostawy mają być możliwe do końca 2019 roku.

W opinii GASCADE zwiększy dostępność gazu w Europie i poprawi bezpieczeństwo energetyczne Niemiec. Według krytyków Nord Stream 2 pozwoli na dystrybucję większych ilości gazu z Rosji w Europie Środkowo-Wschodniej, gruntując tym samym pozycję Gazpromu wbrew polityce dywersyfikacji prowadzonej przez Unię Europejską.

 

Zwrot Gazpromu do Chin bez postępów

Agencja Reuters donosi o kłopotach Rosji w negocjacjach budowy gazociągów do Chin. Chodzi o Siłę Syberii i Siłę Syberii 2, czyli dwa szlaki dostaw rosyjskiego gazu do Państwa Środka. Według źródeł agencji rozmowy na ich temat stoją.

Chińskie megaprojekty na papierze

Siła Syberii miała być pierwotnie gotowa w 2019 roku i na mocy umowy ramowej Gazprom-CNPC z 2014 roku zapewnić dostawy do 38 mld m3 rocznie szlakiem wschodnim, czyli ze złóż Wschodniej Syberii do Chin. Nie pozwoliłaby Rosji na zmniejszenie zależności od rynku europejskiego, który zasilają złoża Syberii Zachodniej. Termin realizacji przesunięto na 2020 rok.

Siła Syberii 2, zwana pierwotnie Gazociągiem Ałtaj, na mocy niezobowiązującego memorandum o porozumieniu Gazprom-CNPC miała zapewnić do 30 mld m3 rocznie przez zachodni szlak, czyli ze złóż Zachodniej Syberii do Państwa Środka. Pozwoliłaby na dywersyfikację rynków zbytu, bo złoża dedykowane Europie mogłyby dzięki niej posłużyć także dostawom do Chin.

Brak postępów

Źródło Reutersa informuje, że „nie ma ruchów” w sprawie obu projektów. Anonimowy rozmówca w Gazpromie potwierdza te informacje. Potwierdza to przewidywania BiznesAlert.pl z maja 2014 roku. W analizie potencjału współpracy gazowej Chin i Rosji wymieniono możliwe ograniczenia dla jej rozwoju, w tym ograniczone zainteresowanie strony chińskiej, która ma alternatywy w Turkmenistanie i na rynku LNG, który staje się coraz bardziej atrakcyjny.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s