Polska przeciwko Nord Stream 2. Komentarz dla Polskiego Radia 24

Gazociągi Nord Stream, OPAL i NEL

Rząd zajął stanowisko w sprawie realizacji gazociągu Nord Stream II. Wiceminister energii Michał Kurtyka uważa, że realizacja tej inwestycji oznacza wzrost uzależnienia naszej części Europy od jednego dostawcy. W Polskim Radiu 24 komentarz Wojciecha Jakóbika z portalu BiznesAlert.

Polska uważa, że gazociąg Nord Stream II nie powinien powstać i – jak zapewnił Michał Kurtyka – polska administracja robi wszystko na poziomie legislacji i rozmów z partnerami, żeby przekonać, iż gazociąg jest niebezpieczny dla tej części Europy.

Wojciech Jakóbik wyjaśniał w PR24, dlaczego Polska sprzeciwia się budowie gazociągu. – Po pierwsze, projekt Nord Stream II będzie prowadził do marginalizacji roli Ukrainy w tranzycie gazu. Nam zależy natomiast na stabilizacji tego kraju, a zyski z tranzytu surowca stanowią dużą część dochodu państwa. Nord Stream II to ryzyko destabilizacji Ukrainy – wskazywał ekspert.

– Dodatkowo, nowy gazociąg to zagrożenie dla rozwoju rynku w naszym regionie. Jeśli pozwolimy na Nord Stream II, Gazprom ugruntuje swoją pozycję, pomimo alternatywy w postaci uruchomienia gazoportu w Świnoujściu – podkreślał gość PR24.

W Polskim Radiu 24 o polityce energetycznej w Europie mówił również Paweł Purski, ekspert ds. energetyki.

Źródło: Polskie Radio 24

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s