Polska może mieć za mało OZE by uniknąć kar Komisji. USA Today: Kandydat na szefa FBI powiązany z Gazpromem i Rosnieftem

:Portal Energy Transition prowadzony przez fundację Heinricha Bolla podaje, że Polska prawdopodobnie nie wywiąże się z celu polityki klimatycznej do 2020 roku w zakresie udziału Odnawialnych Źródeł Energii w miksie źródeł wytwarzania energii.

:Jak donosi USA Today, kandydat prezydenta Trumpa na nowego szefa Federalnego Biura Śledczego (FBI) może mieć związki z rosyjskimi Rosnieftem i Gazpromem.

Polska może mieć za mało OZE by uniknąć kar Komisji

Energy Transition/Wojciech Jakóbik

Portal Energy Transition prowadzony przez fundację Heinricha Bolla podaje, że Polska prawdopodobnie nie wywiąże się z celu polityki klimatycznej do 2020 roku w zakresie udziału Odnawialnych Źródeł Energii w miksie źródeł wytwarzania energii.

Według portalu Polska nie zrealizuje celu zwiększenia udziału OZE w miksie do 15 procent w 2020 roku. W najbardziej optymistycznym scenariuszu przedstawionym przez ośrodek Ecofys związany z ministerstwem gospodarki Niemiec Polacy będą w stanie osiągnąć maksymalnie 13,8 procent. W najgorszym wypadku będzie to 10 procent. Ecofys wziął pod uwagę ustawę o OZE z 2015 roku i regulacje net metering.

W scenariuszu optymistycznym polityka rządu w Warszawie przyniesie dodatkowe 3,850 GWh energii z OZE, z czego największą rolę odegra biomasa (1709 GWh), potem energetyka słoneczna (983 GWh) i wiatrowa na lądzie (695 GWh).

W scenariuszu pesymistycznym nowych OZE będzie „cztery razy mniej”, czyli 366 GWh biomasy i 184 GWh energetyki słonecznej. W tym scenariuszu nie założono rozwoju nowych mocy energetyki wiatrowej na lądzie, prawdopodobnie ze względu na oczekiwanie restrykcyjnej polityki budowy farm wiatrowych w zgodzie z ustawą odległościową.

Obecnie około 80 procent energii w Polsce jest wytwarzane dzięki spalaniu węgla. Energetyka słoneczna odpowiada za zaledwie 0,04 procent wytworzonej energii.

W razie braku wypełnienia polityki klimatycznej Unii Europejskiej obwarowanej określonymi dyrektywami, Polska musi liczyć się z możliwością nałożenia kar przez Komisję Europejską.

 

USA Today: Kandydat na szefa FBI powiązany z Gazpromem i Rosnieftem

USA Today/Wojciech Jakóbik

Jak donosi USA Today, kandydat prezydenta Trumpa na nowego szefa Federalnego Biura Śledczego (FBI) może mieć związki z rosyjskimi Rosnieftem i Gazpromem.

Christopher Wray to absolwent Uniwersytetu Yale i wieloletni federalny prokurator oraz urzędnik Departamentu Stanu. Jednocześnie jednak założył firmę King & Spalding, która reprezentuje Rosnieft i Gazprom, czyli największe spółki energetyczne w Rosji.

Według byłego agenta MI^ Christophera Steela Rosnieft miał oferować poprzez doradcę z czasów kampanii prezydenckiej, Cartera Page’a, 19 procent udziałów w spółce w zamian za zniesienie sankcji wobec Rosji, które zostały wprowadzone po nielegalnej aneksji Krymu i agresji na wschodzie Ukrainy.

USA Today przypomina też, że Rosnieft był zaangażowany w szereg projektów wydobywczych, z których Exxon Mobil musiał wycofać się wraz z wprowadzeniem sankcji i według informacji tej amerykańskiej spółki stracił na tym miliard dolarów. Tymczasem były szef Exxona jest obecnie sekretarzem stanu USA w administracji Trumpa. Chodzi o Rexa Tillersona.

Medium podaje, że kandydat na szefa FBI może mieć konflikt interesów, bo Gazprom był partnerem RosUkrEnergo należącego do Dmitrija Firtasza, ukraińskiego oligarchę ściganego w USA za przestępstwa finansowe i podejrzewanego o związki z menadżerem kampanii Trumpa – Paula Manaforta.

USA Today przyznaje, że nie ma dowodów na to, że Wray pracował z Rosnieftem lub Gazpromem. Możliwe jednak, że jako szef FBI miałby konflikt interesów z działalnością we wspomnianej kancelarii. Pisze o tym Kenneth F. McCallion, były prokurator federalny z Departamentu Sprawiediwości i starszy partner w kancelarii McCallion & Associates.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s