Nie będzie problemów z dostawami LNG z Kataru. Pomimo prolongaty porozumienia naftowego OPEC wydobywa coraz więcej ropy

Terminal LNG w Świnoujściu

:Władze Kanału Sueskiego poinformowały, że blokada transportowa wobec Kataru nie poskutkuje zatrzymaniem dostaw katarskiego LNG przez kanał.

:W maju wydobycie ropy naftowej w kartelu OPEC wzrosło w porównaniu z kwietniem o 336,1 tysięcy baryłek dziennie do 32,139 mln na dobę. Oznacza to, że pomimo przyjęcia porozumienia o ograniczeniu wydobycia czarnego surowca przez OPEC i jedenastu producentów spoza organizacji, poziom produkcji rośnie, a podaż się nie zmniejsza.

Nie będzie problemów z dostawami LNG z Kataru

Platts/Argus/Wojciech Jakóbik        

Władze Kanału Sueskiego poinformowały, że blokada transportowa wobec Kataru nie poskutkuje zatrzymaniem dostaw katarskiego LNG przez kanał.

Przypomniały, że Konwencja z Konstantynopola gwarantuje, że dostawy tym szlakiem będą utrzymane niezależnie od sytuacji politycznej. Wyjątkiem ma być sytuacja, w której Egipt znajduje się w stanie wojny. Nie zmieniła tego blokada wprowadzona przez Arabię Saudyjską, Bahrajn, Egipt oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Agencja Platts podaje, że egipska spółka EGAS odebrała pierwszy ładunek LNG z Kataru od czasu wprowadzenia blokady transportowej wobec tego kraju za podejrzenia o wspieranie terroryzmu. Chociaż wśród inicjatorów blokady był Egipt, pozostaje on importerem katarskiego gazu skroplonego, którego potrzebuje do rekompensaty spadającego wydobycia w kraju.

Tankowiec Golar Glacier o pojemności 162 tysięcy m3 dotarł do Egiptu 9 czerwca. Dostarczył gaz i został zacumowany w porcie Sumed. Drugi transport na pokładzie tankowca Golar Celsius dostarczy 160 tysięcy m3 gazu od Trafigury 10 czerwca.

Obawy o przerwę dostaw LNG z Kataru – takiej możliwości nie wykluczał rosyjski Gazprom, rywal Qatargasu – zmalały po tym, jak dostawy przez Kanał Sueski w Egipcie zostały wznowione. Warto przypomnieć, że w 2016 roku Egipt sprowadził 7,32 mln ton metrycznych LNG, z czego 4,42 mln ton albo 60 procent pochodziło z Kataru. Jednak w na początku tego roku Egipcjanie z EGAS zamówili 45 ładunków LNG od francuskiego Engie, rosyjskiego Rosnieftu i omańskiego OTI w celu zmniejszenia dostaw katarskich.

W latach 2018-19 Egipt planuje zrezygnować z importu LNG i znów polegać na własnym wydobyciu. Jeszcze siedem lat temu był eksporterem netto z eksportem sięgającym 7 mln ton rocznie. Zamierzał zwiększyć dostawy dzięki Arab Gas Pipeline (Gazociągowi Arabskiemu) do Turcji. Jednak wraz z Arabską Wiosną i destabilizacją sytuacji w kraju, wydobycie spadło ze względu na spadek popytu przemysłu oraz wycofanie subsydiów dla paliw kopalnych. Rząd podpisał dwa kontrakty na dzierżawę FSRU (pływających gazoportów – przyp. red.), które służą do importu surowca.

Qatargas jest głównym dostawcą LNG do Polski. PGNiG podpisało z nim kontrakt długoterminowy na 1,5 mld m3 rocznie, który został powiększony do 2,7 mld m3 rocznie od 2018 roku. Oprócz tego Polacy sprowadzą w lipcu pierwszą dostawę spotową od katarskiego dostawcy. Informacje władz Kanału Sueskiego potwierdzają ustalenia BiznesAlert.pl, że nie należy spodziewać się problemów.

Pomimo prolongaty porozumienia naftowego OPEC wydobywa coraz więcej ropy

RIA Novosti/Wojciech Jakóbik

W maju wydobycie ropy naftowej w kartelu OPEC wzrosło w porównaniu z kwietniem o 336,1 tysięcy baryłek dziennie do 32,139 mln na dobę. Oznacza to, że pomimo przyjęcia porozumienia o ograniczeniu wydobycia czarnego surowca przez OPEC i jedenastu producentów spoza organizacji, poziom produkcji rośnie, a podaż się nie zmniejsza.

Wydobycie wzrosło najbardziej w Libii, Nigerii i Iraku, a spadło w Angoli oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Libia i Nigeria zostały wyłączone z obowiązku cięć w ramach porozumienia, które między innymi przez to nie przynosi oczekiwanego celu.

Mimo to kraje OPEC zobowiązane do cięć wprowadziły je. Łącznie ograniczyły wydobycie o 1,325mln baryłek dziennie, czyli o 106 procent. Jednak Irak, który nie został wyłączony z cięć, zwiększył wydobycie. Kraj ten informował, że nie ma kontroli nad produkcją na terenach Autonomii Kurdyjskiej, gdzie wydobywcy chcą przywrócić poziom wydobycia do notowanego przed zajęciem części infrastruktury przez terrorystów tzw. Państwa Islamskiego.

25 maja kartel naftowy OPEC oraz 11 producentów, w tym Rosja, zdecydowało o przedłużeniu układu o ograniczeniu wydobycia o 1,8 mln baryłek dziennie, który miał skończyć się 30 czerwca. Informował o tym BiznesAlert.pl z siedziby OPEC w Wiedniu, gdzie znalazła się nasza dziennikarka.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s