Gazociąg Jamalski: Polska nie walczy z Nord Stream 2 dla zysków z tranzytu. Volkswagen na celowniku komisarz Bieńkowskiej

Elżbieta Bieńkowska

:Agencja Reuters cytuje pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego, który przypomina, że Polska nie protestuje przeciwko kontrowersyjnemu projektowi Nord Stream 2 z obaw o zyski z tranzytu.

:Politico.eu informuje, że komisarz ds. przemysłu UE Elżbieta Bieńkowska ostrzegła prezesa Grupy Volkswagen Matthiasa Mullera, że jego spółka musi trzymać się terminu wycofania z użytku samochodów z nieprawidłowym oprogramowaniem do jesieni 2017 roku. W innym wypadku czeka ją postępowanie Komisji Europejskiej.

Gazociąg Jamalski: Polska nie walczy z Nord Stream 2 dla zysków z tranzytu

Reuters/Wojciech Jakóbik

Agencja Reuters cytuje pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego, który przypomina, że Polska nie protestuje przeciwko kontrowersyjnemu projektowi Nord Stream 2 z obaw o zyski z tranzytu.

– Polska nie straci przychodów z tranzytu, bo nie ma żadnych – powiedział Naimski. Przypomniał, że EuRoPol Gaz, czyli spółka do której należy Gazociąg Jamalski na odcinku polskim, zarabia poniżej 21 mln złotych rocznie w związku z umową tranzytową między Polską a Rosją. Informował o tym w przeszłości BiznesAlert.pl.

Według Polaków jednym z potencjalnych skutków realizacji projektu Nord Stream 2 będzie zmniejszenie przesyłu gazu przez Ukrainę i Polskę na korzyść dostaw przez Morze Bałtyckie. Zagraża to przychodom z tranzytu dla Kijowa, który czerpie z tego tytułu istotne wpływy do budżetu, ale dla Polaków zagrożeniem jest co innego. Obawiają się, że zalew gazu z Nord Stream 2 ugruntuje pozycję Gazpromu w Europie Środkowo-Wschodniej, utrudni dywersyfikację i zagrozi rentowności terminalu LNG w Świnoujściu oraz projektu gazociągu z Norwegii – Baltic Pipe.

Nord Stream 2 zakłada budowę nowego gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Jego przepustowość ma wynieść 55 mld m3 rocznie. Jednocześnie niemiecki operator gazociągów przesyłowych na wschodzie kraju – GASCADE – przygotowuje projekt EUGAL, który będzie odnogą Nord Stream 2 prowadzącą do Czech, skąd rosyjski gaz będzie trafiał na rynek Europy Środkowo-Wschodniej.

Volkswagen na celowniku komisarz Bieńkowskiej

Politico.eu/Wojciech Jakóbik

Politico.eu informuje, że komisarz ds. przemysłu UE Elżbieta Bieńkowska ostrzegła prezesa Grupy Volkswagen Matthiasa Mullera, że jego spółka musi trzymać się terminu wycofania z użytku samochodów z nieprawidłowym oprogramowaniem do jesieni 2017 roku. W innym wypadku czeka ją postępowanie Komisji Europejskiej.

List w tej sprawie został przesłany przez Bieńkowską 19 czerwca. – Oczekuję, że utrzymają Państwo swe zobowiązanie do wycofania wszelkich pojazdów tego rodzaju w UE do jesieni 2017 roku – napisała. Dodała, że oczekuje stuprocentowego wycofania wadliwych samochodów do końca roku.

Volkswagen stanął w ogniu krytyki wraz z tzw. Dieselgate, czyli aferą wybuchłą w wyniku ujawnienia informacji o tym, że samochody tej firmy miały instalowane oprogramowanie do podawania fałszywych poziomów emisyjności. Afera przyniosła reperkusje w Unii Europejskiej i USA.

Ukraina chce sprowadzać LNG z USA. To dobry sygnał dla Polski

Interfax/Wojciech Jakóbik

Sekretarz energii USA Rick Perry rozmawiał w Waszyngtonie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką m.in. o możliwości dostaw amerykańskiego gazu skroplonego nad Dniepr.

– Podczas spotkania strony omówiły realizację wspólnych projektów w sektorze jądrowym i wydobywczym na Ukrainie, a także możliwość dostarczania paliw alternatywnych, jak LNG z USA – podaje służba prasowa prezydenta Poroszenki.

Amerykański gaz skroplony może trafiać na Ukrainę za pośrednictwem Polski, która jako jedyna w regionie posiada infrastrukturę niezbędną do zapewnienia tego rodzaju dostaw nad Dniepr. Litewski terminal FSRU nie posiada połączenia gazowego na Ukrainę. Tymczasem obiekt mający powstać w ukraińskiej Odessie pozostaje na deskach kreślarskich. Polskie PGNiG, które już świadczy dostawy gazu na Ukrainę, liczy na rozwój współpracy, także z wykorzystaniem gazu skroplonego z USA.

Prezydent podziękował USA za wsparcie bezpieczeństwa energetycznego jego kraju. Wyraził zainteresowanie wysokimi technologiami i zaawansowanym doświadczeniem amerykańskiego sektora energetycznego.

Strony omówiły także perspektywy bezpieczeństwa energetycznego w Europie, szczególnie w kontekście modernizacji gazociągów przesyłowych na Ukrainie i nowych projektów europejskich. Rick Perry porównał znaczenie Ukrainy dla Europy, do wagi Teksasu dla USA. Sekretarz i Poroszenko zgodzili się, że Nord Stream 2 jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Ukrainy i Europy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s