Elżbieta Bieńkowska

:Agencja Reuters cytuje pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego, który przypomina, że Polska nie protestuje przeciwko kontrowersyjnemu projektowi Nord Stream 2 z obaw o zyski z tranzytu.

:Politico.eu informuje, że komisarz ds. przemysłu UE Elżbieta Bieńkowska ostrzegła prezesa Grupy Volkswagen Matthiasa Mullera, że jego spółka musi trzymać się terminu wycofania z użytku samochodów z nieprawidłowym oprogramowaniem do jesieni 2017 roku. W innym wypadku czeka ją postępowanie Komisji Europejskiej.

Gazociąg Jamalski: Polska nie walczy z Nord Stream 2 dla zysków z tranzytu

Reuters/Wojciech Jakóbik

Agencja Reuters cytuje pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego, który przypomina, że Polska nie protestuje przeciwko kontrowersyjnemu projektowi Nord Stream 2 z obaw o zyski z tranzytu.

– Polska nie straci przychodów z tranzytu, bo nie ma żadnych – powiedział Naimski. Przypomniał, że EuRoPol Gaz, czyli spółka do której należy Gazociąg Jamalski na odcinku polskim, zarabia poniżej 21 mln złotych rocznie w związku z umową tranzytową między Polską a Rosją. Informował o tym w przeszłości BiznesAlert.pl.

Według Polaków jednym z potencjalnych skutków realizacji projektu Nord Stream 2 będzie zmniejszenie przesyłu gazu przez Ukrainę i Polskę na korzyść dostaw przez Morze Bałtyckie. Zagraża to przychodom z tranzytu dla Kijowa, który czerpie z tego tytułu istotne wpływy do budżetu, ale dla Polaków zagrożeniem jest co innego. Obawiają się, że zalew gazu z Nord Stream 2 ugruntuje pozycję Gazpromu w Europie Środkowo-Wschodniej, utrudni dywersyfikację i zagrozi rentowności terminalu LNG w Świnoujściu oraz projektu gazociągu z Norwegii – Baltic Pipe.

Nord Stream 2 zakłada budowę nowego gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Jego przepustowość ma wynieść 55 mld m3 rocznie. Jednocześnie niemiecki operator gazociągów przesyłowych na wschodzie kraju – GASCADE – przygotowuje projekt EUGAL, który będzie odnogą Nord Stream 2 prowadzącą do Czech, skąd rosyjski gaz będzie trafiał na rynek Europy Środkowo-Wschodniej.

Volkswagen na celowniku komisarz Bieńkowskiej

Politico.eu/Wojciech Jakóbik

Politico.eu informuje, że komisarz ds. przemysłu UE Elżbieta Bieńkowska ostrzegła prezesa Grupy Volkswagen Matthiasa Mullera, że jego spółka musi trzymać się terminu wycofania z użytku samochodów z nieprawidłowym oprogramowaniem do jesieni 2017 roku. W innym wypadku czeka ją postępowanie Komisji Europejskiej.

List w tej sprawie został przesłany przez Bieńkowską 19 czerwca. – Oczekuję, że utrzymają Państwo swe zobowiązanie do wycofania wszelkich pojazdów tego rodzaju w UE do jesieni 2017 roku – napisała. Dodała, że oczekuje stuprocentowego wycofania wadliwych samochodów do końca roku.

Volkswagen stanął w ogniu krytyki wraz z tzw. Dieselgate, czyli aferą wybuchłą w wyniku ujawnienia informacji o tym, że samochody tej firmy miały instalowane oprogramowanie do podawania fałszywych poziomów emisyjności. Afera przyniosła reperkusje w Unii Europejskiej i USA.

Ukraina chce sprowadzać LNG z USA. To dobry sygnał dla Polski

Interfax/Wojciech Jakóbik

Sekretarz energii USA Rick Perry rozmawiał w Waszyngtonie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką m.in. o możliwości dostaw amerykańskiego gazu skroplonego nad Dniepr.

– Podczas spotkania strony omówiły realizację wspólnych projektów w sektorze jądrowym i wydobywczym na Ukrainie, a także możliwość dostarczania paliw alternatywnych, jak LNG z USA – podaje służba prasowa prezydenta Poroszenki.

Amerykański gaz skroplony może trafiać na Ukrainę za pośrednictwem Polski, która jako jedyna w regionie posiada infrastrukturę niezbędną do zapewnienia tego rodzaju dostaw nad Dniepr. Litewski terminal FSRU nie posiada połączenia gazowego na Ukrainę. Tymczasem obiekt mający powstać w ukraińskiej Odessie pozostaje na deskach kreślarskich. Polskie PGNiG, które już świadczy dostawy gazu na Ukrainę, liczy na rozwój współpracy, także z wykorzystaniem gazu skroplonego z USA.

Prezydent podziękował USA za wsparcie bezpieczeństwa energetycznego jego kraju. Wyraził zainteresowanie wysokimi technologiami i zaawansowanym doświadczeniem amerykańskiego sektora energetycznego.

Strony omówiły także perspektywy bezpieczeństwa energetycznego w Europie, szczególnie w kontekście modernizacji gazociągów przesyłowych na Ukrainie i nowych projektów europejskich. Rick Perry porównał znaczenie Ukrainy dla Europy, do wagi Teksasu dla USA. Sekretarz i Poroszenko zgodzili się, że Nord Stream 2 jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Ukrainy i Europy.

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading