Koniec usterki Gazociągu Jamalskiego. Bruksela zaostrza linię w sprawie Nord Stream 2

Gazociąg Jamalski

:Gaz-System informuje, że o 6 rano 23 czerwca w w związku poprawą parametrów jakościowych gazu ziemnego, wznowił odbiór paliwa do krajowego systemu przesyłowego w Punkcie Wzajemnego Połączenia (PWP) z gazociągu jamalskiego.

:Rzecznik Komisji Europejskiej Anna-Kaisa Itkonen powiedziała, że „jeśli gazociąg Nord Stream 2 miałby powstać, to musiałby podlegać wszystkim kluczowym zasadom międzynarodowego prawa i prawa energetycznego Unii Europejskiej.

Koniec usterki Gazociągu Jamalskiego

Gaz-System/Wojciech Jakóbik

Gaz-System informuje, że o 6 rano 23 czerwca w w związku poprawą parametrów jakościowych gazu ziemnego, wznowił odbiór paliwa do krajowego systemu przesyłowego w Punkcie Wzajemnego Połączenia (PWP) z gazociągu jamalskiego.

Odbiór gazu ziemnego w punkcie PWP uzależniony jest od spełnienia parametrów jakościowych określonych w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Systemu Przesyłowego SGT (IRiESP SGT). Za ich prawidłowość odpowiada dostawca wprowadzający gaz do krajowego systemu przesyłowego. Wstrzymanie odbioru gazu w PWP nie miało wpływu na zbilansowanie i bezpieczeństwo pracy systemu przesyłowego zarządzanego przez Gaz-System.

Agencja Reuters cytuje komentarz przedstawiciela Gazpromu na temat problemów z dostawami przez Gazociąg Jamalski do Polski. Rosjanie posądzają Polskę o przesadną reakcję, choć polskie spółki i ministerstwo energii zachowały rezerwę wobec incydentu.

Polska w środę tymczasowo zatrzymała dostawy gazu ziemnego z Rosji przez gazociąg Jamał-Europa zwany Jamalskim. Powodem była niska jakość paliwa. – Od dzisiejszego popołudnia, jakość gazu wpływającego do systemu przesyłowego gazu Polski odpowiada tej przewidzianej w kontrakcie – podaje Gazprom Export w oświadczeniu.

Prezes PGNiG Piotr Woźniak pytany o to, czy obniżenie jakości gazu mogło mieć drugie, polityczne dno powiedział, że nie pamięta żadnej decyzji Gazpromu, która nie miałaby politycznego podtekstu, ale w tej sprawie nie ma informacji, które wskazywałyby na jakikolwiek powód usterki.

W odpowiedzi na obniżkę jakości operator systemu przesyłowego Gaz-System zakomunikował problem w lakonicznym komunikacie. O konsekwencjach obszernie poinformowało PGNiG. Obie firmy zakomunikowały, że nie ma informacji na temat celowego działania.

Jednak w rozmowie z agencją Bloomberg wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew powiedział, że „to była jednodniowa sytuacja”. – Polska chciała zrobić słonia z mrówki – powiedział. Dodał, że problem techniczny odpowiedzialny za spadek jakości gazu został usunięty. Gazprom zapewniał, że podejmie wszelkie środki zaradcze.

Bruksela zaostrza linię w sprawie Nord Stream 2

Wojciech Jakóbik

Rzecznik Komisji Europejskiej Anna-Kaisa Itkonen powiedziała, że „jeśli gazociąg Nord Stream 2 miałby powstać, to musiałby podlegać wszystkim kluczowym zasadom międzynarodowego prawa i prawa energetycznego Unii Europejskiej.

Zapytana przez BiznesAlert.pl o to, o jakie zasady chodzi, rzecznik odpowiada: przejrzystość, brak dyskryminacji przy wyznaczaniu taryf, pewny dostęp trzecich stron, stopień rozdziału właścicielskiego pomiędzy dostawami a przesyłem.

Wcześniej Komisja ustami Itkonen przekonywała, że gazociąg na odcinku morskim nie będzie podlegał trzeciemu pakietowi energetycznemu, a więc i regułom wymienionym przez rzecznik. Komisja liczy na mandat państw członkowskich do negocjacji o warunkach obłożenia Nord Stream 2 reżimem prawnym Unii Europejskiej.

Polska domaga się pełnego wdrożenia trzeciego pakietu energetycznego. Inne rozwiązania uznaje za „specjalne traktowanie” kontrowersyjnego projektu Gazpromu. – Uważamy, że Nord Stream 2 powinien być w pełni podporządkowany regulacjom unijnym i jeśli mają odbyć się jakieś dodatkowe rozmowy, to mogą dotyczyć tylko tego, w jaki sposób aplikować to prawo w pełni. Nie ma podstaw, aby ten gazociąg był traktowany wyjątkowo i uzyskał specjalne prawa – mówi portalowi BiznesAlert.pl pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Gazociąg Nord Stream 2 to projekt o planowanej przepustowości 55 mld m3 rocznie, który zgodnie z planem ma być ukończony z końcem 2019 roku. Zwolennicy twierdzą, że da tani gaz Europie Zachodniej. Krytycy, w tym Polska, ostrzegają, że posłuży do ugruntowania pozycji Gazpromu w Europie Środkowo-Wschodniej, zablokuje dywersyfikację i podkopie rentowność terminalu LNG oraz innej infrastruktury na nierosyjski gaz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s