Poláci chtějí rozšířit Visegrád až na Balkán. Comment for Hospodarske Novyny

Czy Grupa Wyszehradzka może mówić o energetyce jednym głosem? A może zastąpi ją inny twór?

Na summit iniciativy Trojmoří, jejímž členem je i Česká republika, dorazí v červenci do Varšavy i americký prezident Donald Trump. V Česku je přitom iniciativa tak trochu stranou pozornosti (a ani letos se na její setkání prezident Miloš Zeman nechystá), a tak není od věci připomenout si, o co vlastně jde.

V podmínkách, kdy existuje Evropské unie, se zdá být jakákoli jiná forma regionální spolupráce nepotřebná, zejména v porovnání s integrací probíhající v rámci EU. Proč ale v Polsku čas od času ožívají koncepce zintenzivnění spolupráce ve středovýchodní Evropě? Zcela určitě svou roli hrají obavy z vlivu Německa v Evropské komisi spojené s jeho shovívavou politikou vůči Rusku například v oblasti energetiky, jejímž projevem je Nord Stream 1 a plánovaný Nord Stream 2. V této situaci Varšava hledá nové metody, jak zvětšit ekonomický a v důsledku i politický vliv regionu.

Projekt spolupráce v rámci Trojmoří (Balt – Jadran – Černé moře) navazuje na úspěch visegrádské čtyřky. Okolí současného polského prezidenta Andrzeje Dudy přišlo s nápadem, aby byla současná forma Visegrádu rozšířena. Došlo se k závěru, že Rumunsko a Chorvatsko, tedy země s podobnou vizí regionální politiky jako Polsko, pomohou udržet důraz na transatlantickou spolupráci. K této skupině byly přizvány i pobaltské země, které mají blízko k polskému vidění bezpečností politiky ve vztahu k Rusku. Summitu Trojmoří, který se uskutečnil 26. července 2016 v Dubrovníku, se nakonec zúčastnili také zástupci Rakouska a Slovinska.

Spolupráce států Trojmoří nemá žádné dalekosáhlé cíle a garantem celé spolupráce by měla být Evropská unie, která zrušila hranice mezi státy. Signatáři deklarace definují spolek jako „neformální platformu, která slouží k získávání politické podpory a organizaci společných opatření týkajících se konkrétních přeshraničních a makroregionálních projektů, které mají pro jednotlivé státy strategický význam, a to v oblastech energetiky, dopravy, digitální komunikace a ekonomiky střední a východní Evropy.”

V tomto kontextu se zdají být zajímavé signály o tom, že Američané chtějí dlouhodobě exportovat zkapalněný zemní plyn (LNG) do Polska a dalších zemí středovýchodní Evropy. 8. června proběhlo slavnostní odebrání první plynové dodávky v LNG terminálu ve Svinoústí. Ačkoli se jednalo o jednorázovou dodávku americké společnosti Cheniere Energy pro polský PGNiG, z komentářů polských politických špiček byla znát touha po dlouhodobější spolupráci.

Je dobré si také připomenout, že Američané aktivně podporují neustále odkládaný projekt terminálu LNG na chorvatském ostrově Krk a zároveň upozorňují na falešnou alternativu diverzifikace v podobě evropské části Turkish Stream, tedy plynovodu Gazpromu do Turecka a také pomáhají Bruselu v jeho energetické politice na Balkáně. Takováto spolupráce může být ekonomicky atraktivní pro Američany a jejich angažovanost zase může přesvědčit nerozhodné partnery Polska, např. země visegrádské čtyřky. Pokud americké společnosti nabídnou dobrou cenu dodávek, LNG z USA se může stát jedním z motorů spolupráce postulovaného Trojmoří.

Tímto způsobem by návrh Trojmoří nabral ekonomický ráz, který by zaujal i sousední země Polska. Na spolupráci v regionu se může společně vydělávat. Tato spolupráce pak může pokračovat i v jiných oblastech než jen v energetice. K navázání hlubší spolupráce je totiž potřeba vlastní ekonomická síla a s ní spojený vliv. Mají ho Německo nebo Rusko, dokáže ho mít střední Evropa?

Source: Hospodarske Novyny

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s