Naimski porozmawia z Trumpem. O dostawach LNG z USA do Polski? Rosnieft wróży tanią ropę do końca 2018 roku

Proponowane terminale LNG w USA. Czy dostarczą gaz także do Polski?

:Radio RMF FM podaje, że dotarło do wstępnej listy ministrów delegowanych na rozmowy z prezydentem USA, który 6 lipca odwiedzi Polskę.

:Rosyjski Rosnieft przewiduje, że cena ropy naftowej utrzyma się w okolicach 40 dolarów za baryłkę aż do przyszłego roku.

Naimski porozmawia z Trumpem. O dostawach LNG z USA do Polski?

RMF FM/Wojciech Jakóbik

Radio RMF FM podaje, że dotarło do wstępnej listy ministrów delegowanych na rozmowy z prezydentem USA, który 6 lipca odwiedzi Polskę.

Według radia z Donaldem Trumpem spotkają się Antoni Macierewicz (ministerstwo obrony narodowej), Witold Waszczykowski (ministerstwo spraw zagranicznych) i Piotr Naimski (pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej).

Jednym z tematów rozmów mogą być dostawy LNG z USA do Polski. Chociaż Amerykanie chcieliby sprzedawać na świecie jak najwięcej gazu skroplonego, to Polacy przypominają że liczą na atrakcyjną cenę dostaw. O rozmowach na ten temat informował minister Naimski, który wielokrotnie odwiedzał już Stany Zjednoczone.

W czerwcu Polacy z PGNiG odebrali pierwszą dostawę gazu skroplonego od amerykańskiej firmy Cheniere Energy. Uroczystość odbyła się w terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Była to jednak dostawa spotowa. PGNiG poinformowało, że rozważa podpisanie umowy średnioterminowej z amerykańskim dostawcą, pod warunkiem, że zaproponuje atrakcyjną cenę.

Daily Telegraph: Niemiecki pakt gazowy z Rosją. Po czyjej stronie jest Berlin?

Daily Telegraph/Wojciech Jakóbik

Niemiecki pakt gazowy z Rosją Putina zagraża sojuszowi atlantyckiemu – pisze Daily Telegraph.

Gazeta ostrzega, że kontrowersyjny projekt gazociągu Nord Stream 2, nie zapewni dodatkowego gazu Europie. Przypomina, że chodzi o ten sam gaz, który dociera obecnie na kontynent przez Białoruś i Ukrainę oraz Polskę.

Autor przypomina, że gazociągi przesyłowe w Europie Środkowo-Wschodniej są używane poniżej maksymalnej przepustowości i potrzebują modernizacji. Tymczasem Nord Stream 2 podważa interesy tego regionu i „pozostawia Ukrainę na łasce szantażu Kremla”.

Zdaniem prof. Alana Rileya z Institute for Statecraft budowa kolejnego gazociągu przez Morze Bałtyckie podkopuje pozycję Ukrainy i zagraża, że główny szlak dostaw gazu do Europy będzie wrażliwy na ataki terrorystyczne, bo będzie przebiegał 15-20 m pod wodą, po dnie Bałtyku.

Daily Telegraph zastanawia się dlaczego Berlin pomimo wszystkich problemów nadal wspiera projekt. Przekonuje, że to za sprawą Niemców Komisja Europejska nie chce obłożyć prawem unijnym Nord Stream 2, kiedy obowiązuje ono np. wobec Gazociągu Jamalskiego. – Solidarność i zasady prawa w UE mają zastosowanie tylko tam, gdzie wybierze biuro Kanclerz – czytamy.

To z tego powodu propozycja objęcia Rosji nowymi sankcjami, w tym z opcją obłożenia nimi projektu Nord Stream 2, miała wywołać nerwową reakcję w Austrii i Niemczech, które skrytykowały pomysł. Jeżeli prezydent USA go zaakceptuje, budowa gazociągu może zostać zablokowana na długie lata. Zdaniem autora Daliy Telegraph jakakolwiek odpowiedź Europy przeciwko USA byłaby dla niej „Stalingradem”.

Gazeta przytacza także pomysł liberalizacji eksportu LNG przedstawiony w nowej ustawie Kongresu USA. Departament Energii USA chce zwiększyć eksport gazu skroplonego do 96 mld m3 rocznie w 2020 roku, z czego połowa ma trafiać do Europy. Rosja eksportuje na kontynent w sumie 118 mld m3 rocznie. – Po czyjej stronie są Niemcy? – zastanawia się autor.

Rosnieft wróży tanią ropę do końca 2018 roku

Rigzone/Wojciech Jakóbik

Rosyjski Rosnieft przewiduje, że cena ropy naftowej utrzyma się w okolicach 40 dolarów za baryłkę aż do przyszłego roku.

W budżecie rosyjskiego giganta naftowego znalazła się prognoza o tym, że średnia cena ropy naftowej w 2017 roku ma wynieść nieco ponad 40 dolarów. W 2018 roku ma to być już 40 dolarów za baryłkę. Oznacza to, że Rosjanie przewidują utrzymanie się niskich cen surowca, pomimo ich stałego poparcia dla układu, który miał przynieść podwyżkę.

Chodzi o porozumienie naftowe, czyli zgodę krajów kartelu OPEC i jedenastu producentów spoza organizacji o wspólnym cięciu wydobycia o 1,8 mln baryłek dziennie z różnym podziałem zobowiązań. Zostało ono zawarte w grudniu 2016 roku i obowiązywało do czerwca 2017 roku. W maju zostało przedłużone do marca 2018 roku. Mimo to, Rosnieft przewiduje niską cenę ropy aż do końca przyszłego roku.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s