Trump na szczycie Trójmorza w Polsce będzie promował LNG z USA. Problemy czystych technologii węglowych w USA

:Prezydent USA Donald Trump podczas wizyty na szczycie Trójmorza w Warszawie będzie promował dostawy LNG. Potwierdza to doradca ekonomiczny Trumpa, Gary Cohn.

:Southern Company poinformowało 28 czerwca, że porzuca projekt czystego węgla w stanie Mississippi. Tamtejsza elektrownia będzie spalać gaz ziemny, którego w USA nie brakuje.

Trump na szczycie Trójmorza w Polsce będzie promował LNG z USA

Wojciech Jakóbik

Prezydent USA Donald Trump podczas wizyty na szczycie Trójmorza w Warszawie będzie promował dostawy LNG. Potwierdza to doradca ekonomiczny Trumpa, Gary Cohn. O takiej możliwości informował BiznesAlert.pl.

– Są ludzie, którzy używają dostaw prawie jak broni politycznej, grożąc odcięciem ich w najzimniejszych dniach roku, zimą, kiedy ludzie potrzebują gazu do ogrzewania domów – powiedział Cohn, dyrektor Narodowej Rady Ekonomicznej Białego Domu w rozmowie z Reutersem.

– Naszym celem jest być siłą dobra i uczynić gaz dostępnym do użycia dla każdego, kto będzie go potrzebował – dodał.

W czwartek 29 czerwca prezydent Trump ma przedstawić strategię rozwoju eksportu LNG z USA w poświęconej temu zagadnieniu przemowie. Uczynił z liberalizacji eksportu węglowodorów sposób na wsparcie rozwoju gospodarki i istotny postulat z czasu swej kampanii wyborczej.

Trójmorze to inicjatywa prezydenta RP polegająca na wzmocnionej integracji krajów Unii Europejskiej w Europie Środkowo-Wschodniej, której celem jest lepsza współpraca w energetyce, w dziedzinie małych i średnich przedsiębiorstw. Koncepcja ma ograniczony charakter ze względu na konieczność uzyskania konsensusu w szerokim gronie państw Trójmorza: Grupa Wyszehradzka, kraje bałtyckie, Austria, Słowenia, Rumunia.

Problemy czystych technologii węglowych w USA

New York Times/Wojciech Jakóbik

Southern Company poinformowało 28 czerwca, że porzuca projekt czystego węgla w stanie Mississippi. Tamtejsza elektrownia będzie spalać gaz ziemny, którego w USA nie brakuje.

Elektrownia Kemper County zbudowana w pobliżu kopalni węgla brunatnego, co miało dać jej przewagę konkurencyjną, była opóźniona o trzy lata. Jej budżet wzrósł z 4 do 7,5 mld dolarów. Przy wydobyciu miało zostać wykorzystane zgazowanie węgla i wychwytywanie dwutlenku węgla. Plany nie zostały jednak zrealizowane.

Komisja Służby Publicznej Mississippi zarekomendowała projektowi przestawienie na gaz ziemny. Regulator stanowy ocenił, że technologie czystego węgla, które chciała zastosować Southern Company w elektrowni nie zostały dotąd sprawdzone. Z tego względu kompania zdecydowała o zakończeniu pracy na węglu. Obiekt zostanie przestawiony na gaz albo wyłączony.

Węgiel przegrywa w konkurencji z coraz tańszym gazem na amerykańskim rynku. Porażka czystych technologii węglowych w Kemper County spowodowała, że może tak być i na tym froncie. Jednak według New York Times władze federalne będą dalej naciskać na rozwój czystych technologii węglowych.

Także Polska interesuje się czystymi technologiami węglowymi, które miałyby umożliwić rozwój energetyki węglowej i górnictwa w zgodzie z polityką klimatyczną Unii Europejskiej. Badania na ten temat podjęły największe spółki sektora w Polsce: Tauron, PGNiG i inni.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s