PB: Co zrobi Orlen z wielkimi pieniędzmi w kasie? Gazowy eksperyment w Rosji. Nord Stream 2 w zgodzie z prawem?

Prezes Rosnieftu Igor Sieczin

:PKN Orlen ma nowy zarząd. O nowych wyzwaniach pisze Puls Biznesu.

:Rosyjski Rosnieft chce podzielić się z Gazpromem udziałami na światowym rynku gazu. Dotychczasowy monopolista eksportowy nie zamierza się na to godzić.

PB: Co zrobi Orlen z wielkimi pieniędzmi w kasie?

Puls Biznesu

PKN Orlen ma nowy zarząd. O nowych wyzwaniach pisze Puls Biznesu.

– Za kluczowe analitycy uznają sposób przeznaczenia 5 mld zł gotówki (stan na koniec 2016 roku), które Orlen ma na koncie – pisze Magdalena Graniszewska. W gazecie czytamy, że koncern jest wstrzemięźliwy w inwestycjach złożowych. Nie musiał także dofinansować reformy sektora węglowego, chociaż według gazety były takie pomysły w rządzie.

– Wyzwaniem będzie też zmierzenie się z konfliktem korporacyjnym w Czechach – ocenia autorka tekstu. Przypomina, że mniejszościowi udziałowcy czeskiego Unipetrolu, w którym Orlen ma ponad 60 procent akcji, oskarżyli Polaków o nadużywanie pozycji rynkowej.

 

Gazowy eksperyment w Rosji. Nord Stream 2 w zgodzie z prawem?

Reuters/Wojciech Jakóbik

Rosyjski Rosnieft chce podzielić się z Gazpromem udziałami na światowym rynku gazu. Dotychczasowy monopolista eksportowy nie zamierza się na to godzić.

Rosnieft chciałby słać gaz do Europy tam, gdzie Gazprom nie jest obecny, albo Moskwa traci rynek na rzecz LNG ze Stanów Zjednoczonych – powiedział przedstawiciel Rosnieftu agencji Reuters. Gazprom jest obecnie jedyną firmą, która ma uprawnienia do eksportu za pomocą gazociągów rosyjskich. Rosnieft stara się o liberalizację prawa. Podpisał z brytyjskim BP memorandum w sprawie dostaw do 20 mld m3 rocznie.

Wiceprezes Rosnieftu Włada Rusakowa, była dyrektor Gazpromu, powiedziała, że jej spółka chce przeprowadzić „eksperyment” dostaw gazu na nowe rynki „ w koordynacji” z Gazpromem. – Nie nalegamy na całkowite zniesienie ograniczeń eksportowych. Byłoby to szkodliwe dla Gazpromu, szczególnie ze względu na trudną sytuację finansową i ekonomiczną spółki – przyznała Rusakowa.

Eksperyment miałby polegać na tym, że Rosnieft eksportowałby gaz tylko tam, gdzie nie dotarł jeszcze Gazprom, albo gdzie wygrywać będą spodziewane dostawy LNG z USA do Europy. Rusakowa nie określiła o jakie rynki może chodzić. – To powinno się oczywiście dziać w ścisłej koordynacji z Gazpromem.

Gazprom wysłał w 2016 roku do Europy i Turcji ponad 180 mld m3 za 32-34 mld dolarów. Rosnieft wydobył wtedy prawie 70 mld m3 i sprzedał ten surowiec na rynku rosyjskim za 3,5 mld dolarów. Sprzedaż za granicą jest bardziej rentowna, bo ceny są bardziej atrakcyjne od krajowych, zaniżanych przez taryfy.

Rosnieft chciałby słać gaz z Rosji do Chin, gdzie Gazprom przygotowuje gazociąg Siła Syberii, który miałby w 2019-21 roku pozwolić na eksport do 38 mld m3 rocznie. Do tej pory jednak monopolista nie zgodził się na dopuszczenie do eksportu konkurenta. Mimo to Rosnieft chce do 2020 roku słać do 100 mld m3 rocznie za granicę. – Na wschodzie Rosji znajdują się znaczne złoża gazu, ale nie mają potrzebnej infrastruktury. Dlatego jesteśmy zainteresowani zyskaniem dostępu do planowanej Siły Syberii – tłumaczy Rusakowa.

Dostęp Rosnieftu do planowanego gazociągu Nord Stream 2 pozwoliłby firmie na realizację kontraktu z brytyjskim BP, ale i potencjalnym sposobem na wypełnienie regulacji trzeciego pakietu energetycznego Unii Europejskiej przez rosyjski Gazprom. Zasada dostępu trzeciej strony (TPA) zakłada, że do przepustowości gazociągu muszą zostać dopuszczeni wszyscy zainteresowani, a dostawca nie może być jednocześnie właścicielem infrastruktury. Komisja Europejska chce negocjować warunki aplikacji TPA wobec Nord Stream 2 w ramach negocjacji z Rosją. Muszą się jeszcze na to zgodzić kraje członkowskie UE, co ma stać się jesienią.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s