Trump w Warszawie będzie promował LNG z USA dla Trójmorza. Xi Jinping w Moskwie. Kontrakty na 10 mld dolarów?

Władimir Putin nie kocha Xi Jinpinga ale bardzo go potrzebuje. Xi liczy na współpracę z Rosją ale nie jest na nią skazany

:Anonimowi oficjele z Białego Domu przekonują Associated Press, że podczas wizyty w Polsce prezydent USA będzie przekonywał kraje Europy Środkowo-Wschodniej do porzucenia gazu z Rosji na korzyść amerykańskiego gazu skroplonego.

:Agencja RIA Novosti podaje, że prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się na Kremlu z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem, który przyjechał na dwudniową wizytę w Moskwie.

Trump w Warszawie będzie promował LNG z USA dla Trójmorza

Associated Press/Wojciech Jakóbik

Anonimowi oficjele z Białego Domu przekonują Associated Press, że podczas wizyty w Polsce prezydent USA będzie przekonywał kraje Europy Środkowo-Wschodniej do porzucenia gazu z Rosji na korzyść amerykańskiego gazu skroplonego.

Kraje te mogłyby skorzystać na dostępności LNG z USA w celu zmniejszenia zależności od dostaw z Rosji. Przesłanką za takim ruchem mogłaby być niestabilność dostaw z tego kierunku, którą chwieją regularne problemy z poziomem dostaw, szczególnie w miesiącach zimowych.

Szczyt Trójmorza

Donald Trump weźmie udział w szczycie Trójmorza – podaje AP. Jednym z celów inicjatywy prezydenta RP wymierzonej w pogłębioną integrację krajów unijnych Europy Środkowo-Wschodniej jest głębsza współpraca w energetyce poprzez rozbudowę infrastruktury, na czele z gazową. Ma to zagwarantować wolny dostęp do różnych źródeł surowca i mniejszą zależność od głównego dostawcy, czyli Rosji.

Tymczasem USA chcą sprzedać jak najwięcej LNG ze względu na rosnącą nadpodaż na rynku, spadek cen i niemalejące koszty infrastruktury eksportowej, w którą zainwestowali. Prezydent Trump zapowiedział „złotą erę” amerykańskiego sektora wydobywczego, który pozwoli na „dominację energetyczną” USA dzięki eksportowi do Europy i Azji.

LNG z USA zagrozi Gazpromowi

Dostawy LNG z USA, chociaż deprecjonowane w komunikatach rosyjskiego Gazpromu, są traktowane jako realna konkurencja do dostaw z Rosji przez Międzynarodową Agencję Energii oraz agencję ratingową Fitch.

Do 2020 roku w Stanach Zjednoczonych, Katarze i Australii zostaną uruchomione terminale o przepustowości 188 mld m3 rocznie. Obecnie LNG trafia głównie do Azji. Według analityków Fitcha rynek ten jest już przesycony i poza europejskim nie ma innego, gdzie mógłby zostać dostarczony surowiec.

W przekonaniu MAE koszt eksportu LNG z USA do Europy spadnie poniżej cen oferowanych przez Rosję w kontraktach uzależnionych od indeksu ceny ropy naftowej oraz ofert w europejskich hubach gazowych, tworząc „przykrą zmianę w otoczeniu, w którym operuje Gazprom”.

Pierwszy tankowiec LNG z USA przypłynął do Polski w czerwcu tego roku. Była to dostawa spotowa od Cheniere Energy dla polskiego PGNiG. Firma poinformowała jednak o trwających negocjacjach na temat kontraktu średnioterminowego. USA będą musiały zaoferować atrakcyjną cenę, aby zmierzyć się z konkurencją – nie tylko rosyjską, ale i z giełdy niemieckiej, czy Norwegii, skąd w przyszłości Polacy także chcą sprowadzać gaz.

 

Francuski gigant powraca do Iranu. Sygnał dla PGNiG

Wojciech Jakóbik

Spółka Total z Francji podpisała porozumienie o wydobyciu gazu ziemnego z podmorskiego złoża w Iranie. To pierwsza spółka zachodnia, która wróciła do pracy w tym kraju po zniesieniu sankcji międzynarodowych.

Total będzie wydobywał gaz ze złoża Południowy Pars, które jest największe w Iranie, ale i na świecie. Jego zasoby są szacowane na 51 bln m3. Porozumienie jest największym kontraktem tego typu podpisanym przez Iran od czasu zniesienia sankcji. Opiewa na 20 lat i zakłada współpracę z chińskim CNPC oraz irańskim Petropars.

Wstępna umowa z listopada 2016 roku zakładała, że Total przejmie 50,1 procent w projekcie 30 odwiertów gazowych i dwóch wiertni wydobywczych. CNPC posiada 30 procent akcji, a Petropars 19,9 procent. Francuzi chcą zainwestować na początek 2 mld dolarów.

W latach poprzedzających sankcje z 2012 roku Total był jednym z głównych graczy w irańskim sektorze wydobywczym. Po wprowadzeniu sankcji USA i Unii Europejskiej musiał opuścić kraj. Zostały one wprowadzone ze względu na obawy, że Iran rozwija militarny projekt jądrowy. Porozumienie nuklearne z 2015 roku miało zagwarantować, że program utrzyma charakter cywilny.

Pomimo zniesienia sankcji postawę  Iranu regularnie krytykują Stany Zjednoczone, które nie zniosły części unilateralnych sankcji wobec Teheranu. Kontrakt Totalu miał zostać podpisany jeszcze na początku 2017 roku, ale Francuzi ocenili, że muszą poczekać z działaniem i ocenić, czy prezydent Donald Trump może przywrócić sankcje wobec Iranu.

Powrót Totalu do Iranu to istotny sygnał dla polskiego PGNiG. W listopadzie 2016 roku spółka podpisała z irańskim NIOC memorandum o współpracy przy wydobyciu na polu naftowym Soumar. Po badaniach geologicznych ma stwierdzić, czy wydobycie będzie opłacalne. Firma przyznaje, że współpraca z Iranem ma na celu zwiększenie przychodów z wydobycia.

 

Xi Jinping w Moskwie. Kontrakty na 10 mld dolarów?

TASS/RIA Novosti/Wojciech Jakóbik

Agencja RIA Novosti podaje, że prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się na Kremlu z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem, który przyjechał na dwudniową wizytę w Moskwie.

Główne rozmowy mają zostać przeprowadzone 4 lipca. – Podczas szczytu zostanie poruszony szereg tematów wzajemnej współpracy i strategicznej kooperacji pomiędzy Rosją a Chinami, a także bieżące problemy międzynarodowe oraz regionalne – podaje Kreml.

Korea Północna w centrum uwagi

Jednym z tematów mogą być próby rakietowe w Korei Północnej. Na Twitterze prezydent USA Donald Trump wezwał Chiny do bliżej niesprecyzowanego działania, „które zakończy ten nonsens”. Rosyjskie media podkreślają, że na temat reżimu Kimów Japonia i Chiny chcą rozmawiać także z Rosją.

Cisza o megaprojektach Gazpromu

Do czasu rozpoczęcia oficjalnych negocjacji podczas wizyty Xi Jinpinga w Moskwie nie został oficjalnie poruszony temat dwóch megaprojektów infrastrukturalnych Rosji i Chin. Chodzi o gazociągi Siła Syberii i Siła Syberii 2, które mają zapewnić Rosji nowy rynek zbytu na gaz ziemny. Pierwszy, o potencjalnej przepustowości 38 mld m3 rocznie ma być gotowy między 2019 a 2021 rokiem i notuje już pierwsze opóźnienia, pomimo umowy ramowej podpisanej w 2014 roku. Drugi, o przepustowości zakładanej na 30 mld m3 rocznie, pomimo memorandum o porozumieniu z 2015 roku, nie zszedł z desek kreślarskich.

Wizyta Xi w stolicy Rosji byłaby okazją do zakomunikowania postępów przy obu projektach istotnych dla Gazpromu. Siła Syberii dałaby koncernowi większą sprzedaż, dzięki wykorzystaniu nowych złóż Syberii Wschodniej. Siła Syberii 2 zapewniłaby dywersyfikację rynków, bo pozwoliłaby przekierować część gazu słanego obecnie do Europy z Syberii Zachodniej na kierunek chiński.

Kontrakty na 10 mld dolarów?

W wyniku spotkania ma dojść do asygnaty kontraktów. Agencja RIA Novosti cytuje wiceministra spraw zagranicznych Chin Li Huilai, który ocenił, że kontrakty gospodarcze, które mają zostać podpisane w Moskwie opiewają na kwotę około 10 mld dolarów.

Xi Jinping chwalił współpracę gospodarczą z Rosją. – Pomimo wpływu różnych czynników i słabej gospodarki światowej, wahań cen ropy i innych podstawowych dóbr, spadkowy trend w handlu chińsko-rosyjskim został odwrócony w zeszłym roku. Przychody wyniosły 69,53 mld dolarów i wzrosły o 2,2 procent w stosunku do 2015 roku – powiedział w rozmowie z agencją TASS.

– Handel dwustronny uzyskał dużą dynamikę podczas pierwszych pięciu miesięcy tego roku i wzrósł o 26 procent. Przychody mogą wynieść ponad 80 mld dolarów do końca roku – dodał chiński przywódca. Podkreślił, że współpraca z Rosja ma „niezwykły potencjał”. Jak przykład podał pomysł rozwoju dostaw przez Morza Północne za pomocą tzw. Lodowego Jedwabnego Szlaku.

Putin ma także przyznać Xi Order Św. Andrzeja za służbę narodom Chin i Rosji. Kolejne spotkanie liderów odbędzie się przy okazji szczytu G20 i towarzyszącemu mu spotkaniu państw grupy BRICS, w której oprócz wymienionych znajdują się Brazylia, Indie i Republika Południowej Afryki.

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s