Trójmorze potrzebuje 615 mld euro. „Chcemy jedności”. Pomogą USA? Xi w Moskwie: Dodatkowa umowa dla Siły Syberii i Nowy Jedwabny Szlak przez Arktykę

Czy Grupa Wyszehradzka może mówić o energetyce jednym głosem? A może zastąpi ją inny twór?

:Polacy chcą, aby Trójmorze stało się narzędziem pozyskiwania środków na infrastrukturę.

:Chiński lider Xi Jingping spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie.

Trójmorze potrzebuje 615 mld euro. „Chcemy jedności”. Pomogą USA?

Reuters/BiznesAlert.pl/Puls Biznesu/Wojciech Jakóbik                 

Polacy chcą, aby Trójmorze stało się narzędziem pozyskiwania środków na infrastrukturę.

– Warszawski szczyt Trójmorza pozwala zyskać na międzynarodowej widoczności projektu. On się rozwija. Jego atrakcyjność polega na pozytywnym charakterze, większej europejskiej jedności. Odpowiada na realny problem – powiedział szef Kancelarii Prezydenta prof. Krzysztof Szczerski. – Chcemy jednolitości na osi północ-południe. Czas aby w nią inwestować.

W tym kontekście minister Szczerski wymienił połączenia kolejowe: Rail Baltica i Via Carpathia, a także gazociągi. – One pozwolą, by zdywersyfikowane dostawy gazu trafiały do regionu i abyśmy byli  dla siebie gwarantami bezpieczeństwa energetycznego – dodał.

Jak podaje Reuters, polski rząd poparł budowę Via Carpathia, czyli sieci autostrad, która przez kraje regionu ma połączyć port litewski w Kłajpedzie z greckimi Tesalonikami. Z kolei Rail Baltica ma połączyć liniami kolejowymi kraje nadbałtyckie. Od tego zależy także przyszłość portów w Szczecinie i Świnoujściu – pisze Puls Biznesu.

– Celem jest budowa fundamentu komunikacyjnego, który pozwoli na efektywny i pewny przepływ ludzi i dóbr – powiedział rzecznik ministerstwa infrastruktury i budownictwa Szymon Huptyś.

– Trójmorze nie jest inicjatywą alternatywną do procesu integracyjnego w Europie, ale jest wobec niego komplementarne i ma się przyczynić do odnowienia projektu europejskiego – powiedział Reutersowi wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

– 615 mld EUR: to wartość inwestycji transportowych w Europie Środkowo-Wschodniej, planowanych do 2025 roku. Do finansowania zachęcimy Amerykanów – pisze Puls Biznesu. Liczba wynika z wyliczeń PwC, które wraz z Atlantic Council Polska przygotowało raport na temat potrzeb i perspektyw finansowania inwestycji transportowych w krajach Trójmorza.

Gazeta podaje, że źródłem kapitału może być unijny budżet. Pieniądze mogą również zapewnić europejskie instytucje finansowe oraz podmioty prywatne. Agnieszka Gajewska uważa, że na świecie jest wielu chętnych, którzy podejmą się finansowania transportowych inwestycji w Europie. Mogą także przypłynąć zza oceanu.

 

Xi w Moskwie: Dodatkowa umowa dla Siły Syberii i Nowy Jedwabny Szlak przez Arktykę

RIA Novosti/TASS/Wojciech Jakóbik

Chiński lider Xi Jingping spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie.

Korea Północna

Głównym tematem rozmów między prezydentami były nuklearne testy rakietowe przeprowadzone przez Koreę Północną. Moskwa i Pekin wezwały Pjongjang do przestrzegania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i przedstawienia planu „zamrożenia” testów rakietowych, ale i ćwiczeń wojskowych USA i Korei Południowej na wodach w pobliżu Półwyspu Koreańskiego.

Chińska delegacja poruszyła także tematy gospodarcze. W ostatecznej fazie akceptacji znajduje się studium wykonalności budowy rafinerii Tianjin, która mogłaby rozpocząć pracę w 2020 roku i kupować 9 mln ton ropy rocznie od Rosnieftu.

Wneszeconombank i Państwowy Bank Rozwoju Chin, a także GBRD i wspólny fundusz RFPI mają zostać dokapitalizowane kwotą 1 mld dolarów. Środki mają posłużyć do budowy wspólnej infrastruktury. Gazprombank podpisał także z China Chengtun Group memorandum o współpracy finansowej, co może w przyszłości pozwolić na pozyskanie chińskich środków na projekty Gazpromu.

Siła Syberii

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller poinformował dziennikarzy, że dostawy gazociągiem Siła Syberii ruszą 20 grudnia 2019 roku. To projekt dostarczenia gazu ze złóż Wschodniej Syberii do Chin o przepustowości do 38 mld m3 rocznie. Podkreślił, że według szacunków jego firmy zużycie gazu w Państwie Środka sięgnie niebawem 300 mld m3 rocznie.

W obecności prezydentów Chin i Rosji prezesi Gazpromu i chińskiego CNPC podpisali dodatkowe porozumienie do umowy o sprzedaży gazu ziemnego wschodnim szlakiem z maja 2014 roku. Chodzi o ramową umowę na dostawy podpisaną na poczet projektu Siła Syberii.

– Prace postępują w ścisłej zgodzie z harmonogramem – przekonywał Milller. Umowa ramowa z 2014 roku według Gazpromu zawiera indeks do ceny ropy naftowej oraz klauzulę take or pay, czyli wymóg opłacenia minimalnego wolumenu dostaw.

Gazprom i CNPC podpisały w 2015 roku memorandum w sprawie zachodniego szlaku, czyli gazociągu Siła Syberii 2 na złoża, które obecnie służą dostawom do Europy o przepustowości do 30 mld m3 rocznie. W tej sprawie nie było jednak postępów w trakcie wizyty Xi w Moskwie.

Nowy Jedwabny Szlak przez Arktykę

Rosyjski minister gospodarki Aleksander Gałuszka i przewodniczący państwowej komisji do spraw rozwoju i reform Chin He Lifeng podpisali memorandum o współpracy przy budowie międzynarodowych korytarzy transportowych Primorie 1i 2. Strony mają wspierać się przy rozbudowie infrastruktury poprzez uproszczenie procedur, obniżanie kosztów i czasowe znoszenie ceł. Według Gałuszki będzie to wsparcie dla współpracy w ramach Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej oraz Nowego Jedwabnego Szlaku.

Prezydent Władimir Putin wyraził poparcie dla Szlaku. – Widzimy wielki potencjał wykorzystania północnego szlaku morskiego, który jest w wielu odcinkach zbieżny z inicjatywą partnerów chińskich dyskutowaną na forum Jeden Pas, Jeden Szlak – powiedział. Strony poruszyły temat budowy Lodowego Jedwabnego Szlaku, czyli sieci połączeń z wykorzystaniem arktycznych szlaków morskich przez Rosję, które otwierają się wraz z globalnymi zmianami klimatu.

 

Bośnia i Ukraina w ogonie reform sektora gazu. Będą sankcje?

Wojciech Jakóbik

Wspólnota Energetyczna ocenia stopień implementacji unijnych regulacji w krajach zrzeszonych w tej organizacji w tym celu. Najlepiej radzą sobie Albania, Czarnogóra i Serbia. Najgorzej idzie Bośni i Hercegowinie oraz Ukrainie. Poinformował o tym dyrektor sekretariatu Wspólnoty Janez Kopacz podczas wizyty w stolicy Słowenii, Lublanie.

Z raportów Wspólnoty wynika, że Ukraina nie zdołała nowelizować wszystkich istotnych ustaw niezbędnych do realizacji zapisów ustawy o rynku gazu. Ukraińcy nadal nie wdrożyli rozdziału właścicielskiego w sektorze gazu, a Naftogaz zarządza wydobyciem oraz przesyłem surowca. Termin rozdziału został wyznaczony na 1 czerwca 2016 roku i „pomimo istotnego wsparcia sekretariatu i podmiotów wspierających (donorów – przyp. red.)” nie udało się tego osiągnąć.

Z kolei Bośnia i Hercegowina nie wprowadziła żadnych regulacji unijnych dla rynku gazu. Projekt ustawy w tej sprawie czeka na swoją kolej w parlamencie od ponad trzech lat. Ze względu na fakt, że ten kraj nie wprowadził żadnych regulacji trzeciego pakietu energetycznego liberalizującego rynek, a nawet części zapisów drugiego pakietu, grożą mu sankcje na mocy artykułu 92 Traktatu o Wspólnocie Energetycznej.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s