Trójmorze: Polska pomoże Chorwacji zbudować gazoport. LNG z USA zagrozi Gazpromowi w Europie. Kolejne potwierdzenie

Andrzej Duda fot Andrzej Hrechorowicz KPRP
Andrzej Duda. fot. Andrzej Hrechorowicz KPRP

:Według informacji BiznesAlert.pl w czasie szczytu Trójmorza w Warszawie dojdzie do podpisania umowy o współpracy między polskim a chorwackim operatorem gazociągów przesyłowych.

:Według ośrodka Wood Mackenzie rynek LNG zmieni się w najbliższych latach nie do poznania. Do 2020 roku 60 procent gazu skroplonego z USA będzie trafiać na rynek europejski. Oznacza to zagrożenie dla interesów Gazpromu.

Trójmorze: Polska pomoże Chorwacji zbudować gazoport

Według informacji BiznesAlert.pl w czasie szczytu Trójmorza w Warszawie dojdzie do podpisania umowy o współpracy między polskim a chorwackim operatorem gazociągów przesyłowych.

Gaz-System i Plinacro mają podpisać umowę o współpracy. Polski operator za pośrednictwem spółki Polskie LNG zdołał zbudować terminal LNG w Świnoujściu im. Lecha Kaczyńskiego. Chorwacka spółka ma problem z realizacją analogicznego projektu na wyspie Krk, Hrvatska LNG. Współpraca z Polakami może jej to ułatwić, dzięki transferowi know how i współpracy specjalistów.

To istotne z punktu widzenia budowy Korytarza Gazowego Północ-Południe, czyli realizacji unijnej koncepcji budowy połączeń gazowych na osi północ-południe w celu lepszej integracji regionalnego rynku gazu. Celem Trójmorza ma być wsparcie tego rodzaju działań poprzez głębszą współpracę Europy Środkowo-Wschodniej.

Wojciech Jakóbik

http://biznesalert.pl/wojcik-chorwacki-eksperyment-z-lng/

Siła Syberii nie na pełną skalę, ale na czas

Gazprom jest przekonany, że budowa gazociągu Siła Syberii do Chin zostanie ukończona zgodnie z planem. Poinformował, że dostawy ruszą 20 grudnia 2019 roku.

Gazociąg ma pozwolić na wykorzystanie nowych złóż Syberii Wschodniej do dostaw na nowy rynek w Państwie Środka. Zgodnie z umową ramową mają sięgnąć 38 mld m3 rocznie. Według rosyjskich mediów zawiera ona klauzulę take or pay oraz indeks do ceny ropy naftowej. Reszta informacji na jej temat pozostaje niejawna.

Financial Times przypomina to, o czym pisał BiznesAlert.pl. Siła Syberii ma ruszyć z dostawami znacznie poniżej przepustowości. Wolumen początkowych dostaw szacowany jest na 5 mld m3 rocznie, po czym ma stopniowo wzrastać do 38 mld m3.

W rozmowie z brytyjską gazetą anonimowy menadżer Gazpromu przyznał, że negocjacje w sprawie umowy na Siłę Syberii były trudne. Dziennik przypomina, że w obliczu sankcji zachodnich Rosja potrzebuje sygnału o tym, że nie jest izolowana, którym mógłby być wielomiliardowy kontrakt z chińskim CNPC. Chińczycy mogli to wykorzystać w rozmowach, które trwały dekadę do czasu podpisania ramowej umowy w maju 2014 roku. – Czymże jest dekada dla kraju, który liczy swą historię na pięć tysięcy lat – powiedział rozmówca FT.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

LNG z USA zagrozi Gazpromowi w Europie. Kolejne potwierdzenie

Wojciech Jakóbik

Według ośrodka Wood Mackenzie rynek LNG zmieni się w najbliższych latach nie do poznania. Do 2020 roku 60 procent gazu skroplonego z USA będzie trafiać na rynek europejski. Oznacza to zagrożenie dla interesów Gazpromu.

Po Międzynarodowej Agencji Energii i ośrodku ratingowym Fitch także prestiżowy WoodMackenzie przyznaje, że dostawy gazu skroplonego z USA będą w przyszłości realną konkurencją dla dostaw gazociągowych z Rosji.

Ośrodek zastrzega, że ze względu na utrzymującą się nadpodaż ceny w Europie pozostaną niskie, co nie pozwoli wszystkim firmom amerykańskim na odzyskanie kosztów transportu na stary kontynent. Jednak do 2025 roku dostawy do Europy mają rosnąć. Potem będą spadać ze względu na rosnącą konkurencję ze strony innych dostawców LNG oraz rozwój dostaw w innych kierunkach, np. do Azji.

Ma także wzrosnąć zapotrzebowanie Chin na gaz ziemny. Wytwarzanie energii z gazu wzrośnie o 366 procent w  latach 2016-2035. Kraj stanie się największym importerem LNG na świecie wyprzedzając w tym obecnego lidera, Japonię. W Kraju Kwitnącej Wiśni ilość energii wytwarzanej z gazu ma spaść o 33 procent. Zapotrzebowanie na gaz wzrośnie w Indiach – o 156 procent, czyli średnio o 5 procent rocznie w badanym okresie do 2035 roku.

W przekonaniu Wood Mackenzie konieczność rozwoju dostaw z odległego rynku w USA do Azji i Europy spowoduje rozwój globalnego rynku LNG. Spadnie popularność indeksacji do cen ropy naftowej, a wartość dostaw gazu będzie ustalana w bardziej niezależny sposób. Z indeksu naftowego korzysta rosyjski Gazprom. Deklaruje, że nie zamierza z niego rezygnować. Jednak w części umów gazowych już go usunął.

Międzynarodowa Agencja Energii przedstawiła raport, z którego wynika, że na rynku gazu na świecie będzie w przyszłości panować nadpodaż i spadek zapotrzebowania. Zmusi to dostawców gazociągowych jak rosyjski Gazprom do zmiany modelu cenowego.

Zdaniem agencji Fitch to właśnie z powodu przesycenia azjatyckiego rynku Gazprom czeka wojna o rynek europejski. W ciągu najbliższych 5 lat w Stanach Zjednoczonych, Katarze, Australii  rozpoczną prace terminale LNG o łącznej przepustowości 188 mld m3 rocznie.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s