Cyberatak na energetykę USA przed szczytem G20. Naimski: Perspektywy dostaw LNG z USA są dobre, ale rozmowy trwają

Proponowane terminale LNG w USA. Czy dostarczą gaz także do Polski?

:Co najmniej dwanaście elektrowni w Stanach Zjednoczonych zostało dotkniętych atakami hakerskimi, w tym elektrownia jądrowa Wolf Creek w Teksasie. Bloomberg podaje, że o atak są podejrzewani Rosjanie.

:W rozmowie z portalem wpolityce.pl pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej (jak gazoport), Piotr Naimski ocenił, że perspektywy dostaw LNG z USA do Polski są dobre. Rozmowy trwają.

Cyberatak na energetykę USA przed szczytem G20

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Co najmniej dwanaście elektrowni w Stanach Zjednoczonych zostało dotkniętych atakami hakerskimi, w tym elektrownia jądrowa Wolf Creek w Teksasie. Bloomberg podaje, że o atak są podejrzewani Rosjanie.

Oficjele USA, z którymi rozmawiał Bloomberg podają, że za atak musiał być odpowiedzialny zespół hakerów pracujący dla zagranicznego rządu. Ostrzegają, że agresor może chcieć pokazać, że potrafi zakłócić dostawy energii w USA.

Trzy źródła agencji w administracji USA potwierdziły, że Waszyngton podejrzewa o atak Moskwę. Do podobnych ataków przy użyciu wirusa Black Energy doszło na Ukrainie. Amerykanie oskarżają Rosjan o próbę ingerencji w ich wybory prezydenckie.

W piątek przy okazji szczytu G20 w Hamburgu prezydent USA Donald Trump spotka się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem. W przemowie na Placu Krasińskich w Warszawie wezwał Rosję do zaprzestania „działalności destabilizującej” i przyłączenia się do „wspólnoty odpowiedzialnych państw”.

Podczas konferencji Atlantic Council and PISM Global Forum 2017 doradca Trumpa ds. Cyberbezpieczeństwa Rudy Giuliani powiedział, że “przy wojsku osiem razy większym I cztery razy bardziej zaawansowanym technicznie, zdolności cybernetyczne USA są przerażające”.

Była to odpowiedź na pytania uczestników konferencji o to, jak Amerykanie mogą odpowiedzieć na ewentualne cyberataki. USA wprowadziły prawo, które pozwala im potraktować atak cybernetyczny jak konwencjonalny, czyli użyć go jako powód wypowiedzenia wojny.

Departament Energii USA uspokaja, że cyberatak na elektrownie miał ograniczony wpływ na ich prace i nie ma zagrożenia dla bezpieczeństwa dostaw.

Naimski: Perspektywy dostaw LNG z USA są dobre, ale rozmowy trwają

Wpolityce.pl

W rozmowie z portalem wpolityce.pl pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej (jak gazoport), Piotr Naimski ocenił, że perspektywy dostaw LNG z USA do Polski są dobre. Rozmowy trwają.

– Chodzi o możliwość eksportu skroplonego gazu do Polski, a przez nasz kraj do całego regionu. Uczynienie z Polski hubu gazowego dla przesyłania gazu dalej, do całej środkowej Europy, było ważnym tematem rozmów z Amerykanami. Perspektywy w tej kwestii są bardzo dobre; PGNiG rozmawia z amerykańskimi firmami na ten temat – powiedział rozmówca portalu.

W czerwcu do terminalu LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu dotarł pierwszy ładunek z LNG od amerykańskiej firmy Cheniere Energy. PGNiG informuje, że rozmawia o kontrakcie średnioterminowym z tą i innymi spółkami z USA. Do rozstrzygnięcia pozostaje cena. Polskie władze przyznają, że ze względu na wolny wybór gwarantowany przez terminal, kupią amerykański gaz tylko po satysfakcjonującej cenie.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s