Gazoport daje wolność wyboru. Komentarz dla PAP

Terminal LNG. Fot. Gaz-System

Donald Trump stawia na rozwój gospodarczy poprzez rozwój eksportu węglowodorów – powiedział ekspert do spraw energetycznych Wojciech Jakóbik. – Taka polityka może przekonać dostawców amerykańskich, żeby zejść z ceny dla Polaków – stwierdził.

Podczas wizyty w Polsce prezydent USA Donald Trump ma rozmawiać między innymi o kwestiach energetycznych i współpracy transatlantyckiej w tym zakresie.

Jak podkreślił Wojciech Jakóbik, ekspert Instytutu Jagiellońskiego, spotkanie z prezydentem Dudą będzie jednocześnie spotkaniem z prezydentami tzw. Trójmorza. Chodzi o przywódców państw między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Prezydent Duda zebrał ich – jak mówi ekspert – „w swojej inicjatywie po to, by razem integrować się i przez to być silniejszymi i bardziej niezależnymi gospodarczo”. Kluczowym elementem budowy tej niezależności w opinii Jakóbika – jest dywersyfikacja dostaw gazu.

– Przez Polskę ten gaz może przykładowo z USA docierać do krajów Trójmorza, Grupy Wyszehradzkiej, a być może dalej – powiedział. Wojciech Jakóbik zauważył, że z punktu widzenia amerykańskiego „taka agregacja zapotrzebowania w formule Trójmorza, to jest atrakcyjny rynek zbytu. A przecież amerykański prezydent ma na pieczy interesy amerykańskich firm węglowodorowych”.

Komfort wyboru

Na początku czerwca do gazoportu w Świnoujściu dotarł pierwszy transport amerykańskiego LNG. Była to jednak tak zwana dostawa spotowa, a więc jednorazowa. – Okazało się, że na giełdzie pojawiła się ciekawa oferta akurat ze Stanów Zjednoczonych i PGNiG postanowiło z niej skorzystać – wyjaśnił Wojciech Jakóbik, ekspert Instytutu Jagiellońskiego. – Polacy wykupili ofertę last minute na tani gaz amerykański i rzeczywiście jest to pozytywne doświadczenie, ponieważ za tą dostawą mogą pójść kolejne – dodał.

Ekspert do spraw energetycznych zauważył, że całkiem inną kwestią jest perspektywa bardziej regularnych dostaw, kontraktu średnio – czy długoterminowego. – Jest tak, ponieważ gaz skroplony ma wyższe koszty transportu niż dostawy gazociągowe i Amerykanie będą musieli się nagimnastykować, aby zaoferować ofertę, która będzie atrakcyjna cenowo dla Polaków – przekonywał.

Jakóbik zauważył, że dzięki istniejącej infrastrukturze – terminalowi LNG w Świnoujściu – Polska ma dużą swobodę wyboru. – Możemy dzisiaj sprowadzić gaz z Kataru, jutro ze Stanów Zjednoczonych, a pojutrze z Trynidadu i Tobago, bo to też jest dostawca gazu skroplonego – stwierdził.

Komentator podkreślił, że w tym momencie dla Polaków liczy się atrakcyjna cena. – O ile Amerykanie przekonują nas, że z powodu bezpieczeństwa energetycznego powinniśmy kupować gaz amerykański, to my przekonujemy ich, że jeżeli zależy im na zwiększeniu sprzedaży do Europy, to powinni zejść z ceny – oświadczył.

Prezydent USA odwiedzi Polskę na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. W Warszawie będzie przebywał od 5 lipca wieczorem do 6 lipca.

Źródło: TVN24 BiŚ

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s