Nie będzie sankcji wobec Nord Stream 2. USA chcą iść naprzód w relacjach z Rosją. Ropa nie drożeje. OPEC chce łatać porozumienie naftowe

:Prezydent USA Donald Trump poinformował, że temat propozycji nowych sankcji USA wobec Rosji nie został poruszony na jego spotkaniu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

:Cena ropy naftowej na giełdach spada. Brent kosztuje około 45 dolarów za baryłkę. Porozumienie naftowe OPEC z Rosją i dziesiątką innych producentów zawiodło oczekiwania.

Nie będzie sankcji wobec Nord Stream 2. USA chcą iść naprzód w relacjach z Rosją

The Hill/Washington Post/Radio Wolna Europa/Wojciech Jakóbik

Prezydent USA Donald Trump poinformował, że temat propozycji nowych sankcji USA wobec Rosji nie został poruszony na jego spotkaniu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

– Sankcje nie były omawiane podczas mojego spotkania z prezydentem Putinem. Nic nie zostanie zrobione, dopóki problem ukraiński i syryjski nie zostaną rozwiązane – napisał na Twitterze amerykański lider. Można jego słowa interpretować w dwójnasób. Nie będzie nowych sankcji ani nie będzie zniesienia obowiązujących, dopóki nie dojdzie do rozstrzygnięcia spraw Syrii i Ukrainy.

W lipcu 2014 roku USA i Unia Europejska w sposób skoordynowany wprowadziły sankcje wobec Rosji w związku z jej agresją na Ukrainie oraz nielegalną aneksją Półwyspu Krymskiego. Dotyczyły one sektorów bankowego, naftowego i zbrojeniowego. W 2017 roku Senat USA zaproponował prezydentowi poszerzenie sankcji, m.in. o obłożenie nimi partnerów kontrowersyjnego projektu gazociągu Nord Stream 2.

Pomimo deklaracji prezydenta Trumpa sekretarz stanu Rex Tillerson powiedział dziennikarzom w piątek 7 lipca, w dniu szczytu G20 na którym doszło do spotkania z Putinem, że amerykański przywódca mówił Rosjaninowi o tym, że senat chce nowych sankcji. – Ale prezydenci skupili się na tym, i myślę, że słusznie, jak ruszyć naprzód – powiedział Tillerson. O potrzebie „pójścia naprzód” mówił także sam prezydent USA.

Strony spierają się o to, czy za serią cyberataków w okresie wyborów prezydenckich w USA mogli stać rosyjscy hakerzy. Trump zwyciężył i stało się to przedmiotem dyskusji na temat wpływu Rosjan na wynik wyborów. Mimo długiej rozmowy w kuluarach szczytu G20 w Hamburgu, strony omówiły jedynie możliwość powołania wspólnej jednostki do walki z cyberterroryzmem.

Putin wyraził ostrożny optymizm na temat owoców spotkania. – Są wszelkie podstawy do tego by sądzić, że będziemy w stanie co najmniej częściowo odbudować poziom współpracy, którego nam potrzeba – powiedział. Jednak kategorycznie stwierdził, że nie ma podstaw do tego, aby oskarżać Rosję o ingerencję w wybory w USA, chociaż takie sugestie miały paść podczas spotkania. Tillerson przyznał, że jest to temat, który na tym etapie może być „punktem niemożliwej do przezwyciężenia niezgody”.

Ropa nie drożeje. OPEC chce łatać porozumienie naftowe

OilPrice/Wall Street Journal/Wojciech Jakóbik

Cena ropy naftowej na giełdach spada. Brent kosztuje około 45 dolarów za baryłkę. Porozumienie naftowe OPEC z Rosją i dziesiątką innych producentów zawiodło oczekiwania.

W poniedziałek 10 lipca o godzinie 9.00 cena baryłki Brent wynosiła 46,66 dolarów, a WTI 44,18 dolarów. Obie notowały spadki wartości pomimo informacji o spadku zapasów w USA o 6,3 mln baryłek, czyli najwięcej w 2017 roku. Według CitiGroup znajdujemy się w przededniu wzrostu ceny ropy. Niekoniecznie wyniesie on jednak baryłkę powyżej poziomu 50 dolarów. W przekonaniu ministerstwa energetyki Rosji ropa zacznie drożeć w drugiej połowie roku.

Produkcja ropy naftowej w USA nadal rośnie. Ponadto, rośnie wydobycie w kartelu OPEC, który zgodził się je zmniejszyć w ramach porozumienia naftowego obowiązującego od stycznia do czerwca 2017 roku i przedłużonego do marca 2018 roku. Miało zagwarantować spadek wydobycia wśród sygnatariuszy o 1,8 mln baryłek dziennie. Tymczasem w czerwcu OPEC zanotował wzrost o 450 tysięcy. Odpowiadały za to Libia i Nigeria, które są wyłączone z cięć. Ten czynnik jest na tyle poważny, że OPEC chce rozmawiać o załataniu tej dziury w układzie, o czym informuje Wall Street Journal.

Libia i Nigeria chcą zwiększyć wydobycie w nadchodzących miesiącach. Ich wydobycie razem wynosi około 380 tysięcy baryłek dziennie powyżej poziomu z października zeszłego roku, który jest punktem odniesienia do cięć w ramach porozumienia naftowego.

Tymczasem oba kraje chcą odbudować wydobycie po wojnach – domowej w Libii i z terrorystami Delty Nigru w Nigerii. Libia wydobywa 730 tysięcy baryłek dziennie, a chce zwiększyć wydobycie do 1 mln, czyli poziomu najwyższego od czterech lat. Chciała to zrobić do końca lipca. Wydobycie w Nigerii wzrosło w maju do 1,68 mln baryłek dziennie. O 174 tysiące 200 baryłek w stosunku do kwietnia, czyli najwięcej od ponad roku.

Podczas 22-go Światowego Kongresu Ropy w Istambule dojdzie do spotkania Sekretarza Generalnego OPEC Mohammeda Barkindo z ministrem energetyki Rosji Aleksandrem Nowakiem. Strony poruszą temat współpracy w ramach porozumienia naftowego, do którego oprócz krajów kartelu naftowego przystąpiło jedenastu producentów spoza organizacji, w tym Rosja.

 

Rosja chce wysłać Arabów do Arktyki

Reuters/Wojciech Jakóbik

Rosja chce zaangażować Saudi Aramco w projekt LNG firmy Novatek.

Rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak spotkał się z przedstawicielami Saudi Aramco. Zachęcał spółkę do udziału w gazowych projektach w Arktyce. Nowak poinformował, że Saudi Aramco otrzymało propozycję przyjęcia udziałów w projekcie Artctic LNG-2 firmy Novatek. Pierwszy etap realizacji przedsięwzięcia jest zaplanowany na 2022-23 rok. Rosyjski minister odmówił jednak podania szczegółów propozycji.

LNG poprawi notowania Saudi Aramco

Wcześniej agencja TASS pytała ministra energetyki Arabii Saudyjskiej Khalida Al-Faliha czy jego kraj przyjąłby propozycję udziału w projekcie Arctic LNG-2. Odparł, że jest za wcześnie na takie deklaracje. Jednak Falih deklarował, że jego kraj chciałby wejść do sektora LNG na skalę globalną po przedstawieniu oferty publicznej na akcje Saudi Aramco.

Projekt Arctic LNG-2 ma osiągnąć przepustowość co najmniej 16,5 mln ton LNG rocznie. Novatek szuka partnerów do przedsięwzięcia na 49 procent akcji. Sprawę mogą utrudnić sankcje zachodnie wobec Rosji, które dotyczą z nazwy Novateku. Mimo problemów spółka realizuje projekt Jamał LNG za wsparciem finansowym Chin i kapitałowym chińskiego CNPC oraz francuskiego Totalu. Pierwszy eksport ma ruszyć w ostatnim kwartale 2017 roku.

Sankcje to bariera

Chociaż Rosjanie przekonują, że konkurencja w postaci rosnącego rynku LNG nie zagrozi ich pozycji rynkowej, to jednak sami są zainteresowani rozwojem eksportu skroplonego surowca. Ze względu na sankcje zachodnie mają jednak problemy z finansowaniem tego rodzaju projektów. Azjatycki Władywostok LNG został z tego powodu zamrożony. Rosnieft nie realizuje także projektu Far East LNG, a Gazprom nie może poszerzyć bazy surowcowej dla Sachalin 2, jedynego terminalu eksportowego w Rosji, przez sankcje wobec projektu wydobycia ze złoża Jużno-Kirinskoje.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s