Siemens zgubił turbiny. Odnalazły się na Krymie. Niemcy złamali sankcje? Ropa może stanieć poniżej 40 dolarów

:Nie ucichł jeszcze skandal związany z dostawą turbin gazowych Siemensa na okupowany Krym kiedy pojawiły się informacje o kolejnych dostawach pomimo sankcji zachodnich wobec Rosji.

:Według Goldman Sachs, jeżeli utrzyma się „masowa nadwyżka” ropy łupkowej z USA na światowym rynku, a kartel OPEC nie wprowadzi nowych cięć wydobycia, cena baryłki może spaść poniżej 40 dolarów.

Siemens zgubił turbiny. Odnalazły się na Krymie. Niemcy złamali sankcje?

Reuters/Wojciech Jakóbik

Nie ucichł jeszcze skandal związany z dostawą turbin gazowych Siemensa na okupowany Krym kiedy pojawiły się informacje o kolejnych dostawach pomimo sankcji zachodnich wobec Rosji.

Dwaj reporterzy Reutersa informują, że do portu w krymskiej Feodosii przypłynęły dwie nowe turbiny gazowe od niemieckiego Siemensa. Reuters nie ma potwierdzenia przynależności sprzętu. Wyglądają jednak jak turbiny niemieckiej firmy.

Siemens przyznał, że co najmniej dwie z czterech turbin sprzedanych reosyjskiemu Technopromexportowi trafiło na Krym. Skierował sprawę do sądu w Moskwie, bo współpraca gospodarcza z okupowanym półwyspem jest zabroniona przez sankcje USA i Unii Europejskiej. Oczekuje, że Rosjanie dostarczą turbiny do Tamanu, który nie jest objęty sankcjami i był oficjalnym kierunkiem dostaw od Siemensa.

Rzecznik Siemensa Yashar Azad informuje, że firma nadal zbiera fakty związane z pojawieniem się turbin na Krymie, a także ich rzeczywistą lokalizacją. Odmówił dalszego komentarza.

W przekonaniu analityków sektora energetycznego, z którymi rozmawiał BiznesAlert.pl firmie tak poważnej jak Siemens trudno byłoby „zgubić” kosztowne turbiny gazowe. – To może być próba zrzucenia z siebie odpowiedzialności za złamanie sankcji wobec Rosji – ocenia jeden z nich. – To tak jak z tłumaczeniem, że kontrowersyjny Nord Stream 2 to przedsięwzięcie firm niezależne od rządów w Berlinie i Moskwie. To bezczelne – mówi inny.

Rosja potrzebuje w sumie czterech turbin gazowych do uruchomienia elektrowni gazowych, które uniezależni okupowany półwysep od dostaw energii z macierzy, z Ukrainy. Dwie mają trafić do obiektu w Sewastopolu, a dwie do Symferopola.

Rząd niemiecki ostrzegł, że nieprawidłowe wykorzystanie turbin przez Rosjan może zaszkodzić przyszłym inwestycjom Niemiec w Rosji.

 

Ropa może stanieć poniżej 40 dolarów

CNN/Wojciech Jakóbik

Według Goldman Sachs, jeżeli utrzyma się „masowa nadwyżka” ropy łupkowej z USA na światowym rynku, a kartel OPEC nie wprowadzi nowych cięć wydobycia, cena baryłki może spaść poniżej 40 dolarów.

– Rynek stracił cierpliwość – napisał Damien Courvalin, dyrektor zespołu analitycznego ds. energetyki w Goldman Sachs. W tym roku cena ropy spadła o 16 procent do okolic 45 dolarów za baryłkę. Działo się to przy dużych wahaniach sięgających 5 dolarów. Sytuacji nie zmieniło porozumienie naftowe, czyli układ krajów OPEC z dwunastoma producentami spoza organizacji o kolektywnym ograniczeniu wydobycia.

Amerykanie zdołali obniżyć granicę opłacalności wydobycia do około 40 dolarów za baryłkę i przy tak niskich cenach nadal zwiększają wydobycie ropy z łupków. Innym problemem dla OPEC jest rosnące wydobycie w Libii i Nigerii, które zostały zwolnione z cięć. Goldman Sachs ocenia, że tylko zdecydowane działania kartelu mogą coś zmienić. Tymczasem nawet Arabia Saudyjska, główny udziałowiec cięć, wbrew układowi zwiększa wydobycie, o czym informował BiznesAlert.pl.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s