PB: Polenergia szuka partnera do energetyki wiatrowej. Informacje o śmierci atomu we Francji są mocno przesadzone

Elektrownia atomowa w węgierskim Paks.

:Według Pulsu Biznesu toczą się już rozmowy na temat pozyskania inwestora do wiatrowych aktywów Polenergii. Decyzja ma zapaść do końca roku.

:Minister środowiska Nicolas Hulot powiedział, że Francja chce do 2025 roku zmniejszyć udział energetyki jądrowej w miksie z 75 do 50 procent. Była to okazja do spekulacji na temat zwrotu energetycznego w ramach polityki nowego prezydenta, Emmanuela Macrona. Tak jednak nie jest.

PB: Polenergia szuka partnera do energetyki wiatrowej

Puls Biznesu

Według Pulsu Biznesu toczą się już rozmowy na temat pozyskania inwestora do wiatrowych aktywów Polenergii. Decyzja ma zapaść do końca roku.

– Spółka prowadzi już negocjacje z 6-7 podmiotami, które złożyły oferty wstępne. Wśród podmiotów zainteresowanych są Statoil, Vattenfall, Dong i Innogy, potwierdziliśmy w dwóch źródłach – podaje Magdalena Graniszewska z Pulsu. Zadaniem partnera ma być wniesienie know-how.

Gazeta pisze o potencjalnej rywalizacji PGE i Polenergii na morskich koncesjach, gdzie większe pole manewru może mieć państwowa spółka. BiznesAlert.pl informował wręcz o możliwości przejęcia spółki po ś.p. Janie Kulczyku przez polskiego giganta.

Według Graniszewskiej haczykiem na Polenergię może być projekt Baltic Pipe, bo duński Dong może zaangażować się w koncesje firmy. Jest to spółka z kapitałem państwowym, a BiznesAlert.pl sugerował, że temat gazociągu z Norwegii może być omawiany przy tym samym stole, co inwestycje w wiatraki na morzu, co przypomina Puls.

Informacje o śmierci atomu we Francji są mocno przesadzone

Wojciech Jakóbik

Minister środowiska Nicolas Hulot powiedział, że Francja chce do 2025 roku zmniejszyć udział energetyki jądrowej w miksie z 75 do 50 procent. Była to okazja do spekulacji na temat zwrotu energetycznego w ramach polityki nowego prezydenta, Emmanuela Macrona. Tak jednak nie jest.

Francuski prezydent znany jest z sympatii do Odnawialnych Źródeł Energii. Przed radykalną zmianą polityki energetycznej ostrzegał gigant elektroenergetyki EDF. Prezes Henri Proglio ocenił, że zmiana ku energetyce odnawialnej na kształt polityki niemieckiej mogłaby zniszczyć spółki jak ta jego. Emocje wzbudziły słowa Hulota, który na antenie radia RTL ocenił, że wymagałaby ona zamknięcia do 17 reaktorów jądrowych.

Jednakże eksperci z branży jądrowej w Polsce i Francji przypominają w rozmowie z BiznesAlert.pl, że deklaracja Hulota nie była niczym nowym. Nowy rząd kontynuuje politykę poprzedniego, która zakładała wspomnianą redukcję udziału atomu.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s