– Decyzja prezesa sądu Unii Europejskiej pozwala zalewać w większym stopniu rosyjskim gazem naszą część Europy i zwiększać zależność od rosyjskiego gazu – powiedział w audycji Gorący Temat Wojciech Jakóbik z portalu Biznes Alert. Gość odniósł się w ten sposób do niekorzystnej dla Polski decyzji prezesa sądu UE.

„Prezes Sądu Unii Europejskiej oddalił wnioski Polski i spółki PGNiG mające na celu zawieszenie wykonania decyzji KE dotyczącej przeprowadzenia aukcji na 50 proc. zdolności przesyłowych gazociągu Opal” – poinformował Sąd UE.

Sąd wskazał, że wnioskodawcom nie udało się wykazać „poważnego i nieodwracalnego charakteru swoich szkód poniesionych wskutek zaskarżonej decyzji, która pozostaje zatem w mocy do momentu wydania wyroków w przedmiocie jej zgodności z prawem”.

Jak podkreślił Wojciech Jakóbik, PGNiG i Polska złożyły wniosek o zamrożenie wykonywania decyzji, która została przez nie zaskarżona.

– KE pozwoliła Gazpromowi niemal w 100 proc. wykorzystywać odnogę gazociągu Nord Stream 1, który dostarcza gaz z Rosji przez Bałtyk do Niemiec. Przez to pozwala zalewać Europę środkowo-wschodnią rosyjskim gazem co zagraża rozwojowi konkurencji, rynku, pozycji PGNiG i wysiłkom, które zmierzają do tego, by zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu – wyjaśnił gość.

Dodał, że obecnie „Gazprom może zalewać Europę rosyjskim gazem, ponieważ decyzja, której losy się ważyły, nie jest już – od momentu tego orzeczenia – zamrożona”. – To oznacza, że więcej rosyjskiego gazu może docierać przez Niemcy. W związku z tym spadnie też prawdopodobnie ilość dostaw przez Ukrainę – tłumaczył Jakóbik.

W 2016 roku, również decyzją prezesa sądu UE, możliwość rozszerzenia działania Gazpromu na gazociągu OPAL została zablokowana.

Właściwej decyzji sądu w sprawie skargi Polski można się spodziewać w 2019 roku.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Źródło: Polskie Radio 24

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s