Resort energii jest podzielony w sprawie elektrowni jądrowej. Komentarz dla PR 24

„W nawiązaniu do pojawiających się w mediach doniesień i pytań kierowanych do resortu energii dotyczących decyzji w zakresie budowy elektrowni jądrowej informujemy, że jeszcze nie zapadła żadna decyzja w tej sprawie – oświadczył minister Tchórzewski, cytowany w komunikacie resortu. Zwrócił uwagę, że decyzja o takiej inwestycji musi uzyskać akceptację rządu. A tej jeszcze nie ma” – przypomniał.

Wielokrotnie już podkreślałem – a dziś robię to po raz kolejny – że budowa elektrowni jądrowej w Polsce to jeden ze scenariuszy rozwoju polskiej energetyki i polskiego miksu energetycznego, który poważnie rozważamy w ME. Jednocześnie podkreślam, że do tej pory nie została podjęta ostateczna decyzja w tej sprawie – dodał minister.

Szef resortu energii w komunikacie wskazał, że „są bardzo istotne argumenty” za tym, aby elektrownia jądrowa w Polsce powstała, a jednym z nich jest zeroemisyjność tej technologii. Nowoczesna energetyka węglowa gwarantuje nam bezpieczeństwo energetyczne na lata. Opracowując warianty miksu energetycznego musimy jednak brać pod uwagę kwestie związane z wymogami unijnymi w zakresie ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Dlatego w naszym miksie energetycznym należałoby uwzględnić pracujące stabilne źródło zeroemisyjne – zaznaczył Tchórzewski, dodając, że takim źródłem „jest bez wątpienia elektrownia jądrowa”.

Minister powiedział również, że ME śledzi rynek i pojawiające się propozycje technologiczne. Analizujemy i przyglądamy się różnym rozwiązaniom, czego przykładem są wyjazdy studyjne naszych specjalistów do Chin, Korei, Szwecji czy Stanów Zjednoczonych – przypomniał. Zwrócił też uwagę, że ewentualna lokalizacja inwestycji – jeśli zapadnie decyzja o jej realizacji – zostanie wybrana po zakończeniu badań środowiskowych, które prowadzi spółka PGE EJ1. Są one prowadzone w dwóch potencjalnych lokalizacjach w województwie pomorskim: Lubiatowo-Kopalino” w gminie Choczewo i „Żarnowiec” w gminach Krokowa i Gniewino. „Nie są rozważane obecnie inne lokalizacje dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce – podkreślił minister Tchórzewski.

O energetyce mówi się sporo w ostatnich dniach. Pojawiało się wiele głosów dotyczących kontrowersji wokół nowelizacji ustawy o OZE, a także nowych informacji dotyczących Nord Stream 2 oraz atomu. Zdaniem Wojciecha Jakóbika, najistotniejszy jest jednak temat energetyki jądrowej, ponieważ „od tego, w jaki sposób przekształcimy naszą energetykę, będzie zależeć przyszłość polskiej gospodarki”.

– Warto podjąć decyzję o elektrowni atomowej w Polsce, by siąść do stołu negocjacji z tymi, którzy chcą nam dostarczyć technologie – stwierdził gość. Odniósł się także do ewentualnych lokalizacji elektrowni. W tym kontekście pojawia się Żarnowiec i Lubiatowo-Kopalino.

– Największe zapotrzebowanie jest na północy Polski i sądzę, że jeśli ma zostać wybrana jakaś lokalizacja, to prawdopodobnie znajdzie się właśnie tam. Jednak to od badań będzie zależało, która lokalizacja jest lepsza – podsumował Jakóbik.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Źródło: Polskie Radio 24

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s