„Atomowa histeria w Polsce”. Dostawca LNG z USA otwiera biuro w Pekinie, a nie w Warszawie

:Redaktor propagandowego portalu Regnum Jurij Barańczyk krytykuje wypowiedź ministra spraw zagranicznych RP Witolda Waszczykowskiego na temat kontrowersyjnego projektu elektrowni jądrowej w Ostrowcu na Białorusi.

:Według agencji Reuters amerykańska firma Cheniere Energy otworzy biuro w Pekinie, bo liczy na długoterminową współpracę przy dostawach LNG do tego kraju. Pomimo spotowej dostawy do Polski, Amerykanie nadal nie otworzyli biura w Warszawie.

PB: Polak ma wdrożyć reformę sektora gazowego na Ukrainie

Puls Biznesu

O trudach czekających nowego szefa operatora gazociągów przesyłowych na Ukrainie pisze Puls Biznesu. Chodzi o Pawła Stańczaka, Polaka za ćwierćwieczem doświadczenia pracy w branży gazowej.

PB przypomina, że Stańczak brał udział w tworzeniu Gaz-Systemu, polskiego operatora systemu przesyłowego gazu. Przyznaje jednak, że na Ukrainie czekają go nie lada wyzwania. Ukraina jest przed rozdziałem właścicielskim wymaganym przez prawo energetyczne Unii Europejskiej. Ze względu na członkostwo we Wspólnocie Energetycznej strona ukraińska zobowiązała się do wdrożenia tych regulacji.

Stańczak będzie zatem odpowiedzialny za proces, który przeprowadził z powodzeniem w Polsce, oddzielając Gaz-System od PGNiG. Kolejne wyzwania to niska jakość sieci przesyłowej i brak realnego rynku gazu. Polska i Ukraina budują nowy gazociąg, którym może popłynąć LNG i norweski gaz z Bramy Północnej. Przedstawiciele Gaz-Systemu potwierdzają w rozmowie z PB, że prace po obu stronach Bugu są prowadzone w sposób skoordynowany.

 „Atomowa histeria w Polsce”. Rosyjskie media podsycają spór z Białorusią o atom

Regnum/Wojciech Jakóbik

Redaktor propagandowego portalu Regnum Jurij Barańczyk krytykuje wypowiedź ministra spraw zagranicznych RP Witolda Waszczykowskiego na temat kontrowersyjnego projektu elektrowni jądrowej w Ostrowcu na Białorusi.

Polska i Litwa razem przeciwko Ostrowcowi

W białoruskiej miejscowości powstaje elektrownia jądrowa budowana przez rosyjski Rosatom. Pierwszy blok ma być gotowy w 2018 roku a drugi w 2020 roku. Łączna moc obiektu ma wynieść 2400 MW. Przeciwko budowie protestuje Litwa. W krytyce przedsięwzięcia wsparła ją Polska, co spowodowało krytykę rosyjskiego medium.

Barańczyk przypomina, że budowę zatwierdzili eksperci Międzynarodowej Agencji Energetyki Jądrowej (IAEA), którzy znają sytuację w Ostrowcu „lepiej niż jakikolwiek polski minister albo cały rząd”. Rosyjski redaktor twierdzi, że słowa Waszczykowskiego to element rywalizacji energetycznej z Białorusią, która przeniosła się na „poziom polityczny”. Jego zdaniem Polska nie chce uznać praw Białorusinów do własnej polityki gospodarczej i traktować ich jak równego partnera.

W wywiadzie dla RIA Novosti polski minister spraw zagranicznych miał powiedzieć, że Polska „nie zmieni zdania na temat kupowania energii pochodzącej z tej elektrowni”. Podkreślił, że obiekt nie jest budowany z użyciem bezpiecznych technologii. – Dlatego jesteśmy przeciwni tej elektrowni, nie zamierzamy współpracować i kupować pochodzącej z niej energii elektrycznej – zadeklarował Waszczykowski. Zasugerował też, że ta sama technologia była wykorzystana w elektrowni w Czarnobylu, gdzie w 1986 roku wydarzyła się katastrofa nuklearna. Według redaktora propagandowego Regnum postawa Polski to „atomowa histeria”.

Manipulacja?

W związku z wypowiedzią Waszczykowskiego do ministerstwa spraw zagranicznych Białorusi został wezwany ambasador Konrad Pawlik. Polacy rozmawiają z Białorusinami o współpracy gospodarczej, w tym energetycznej. Jednak ze względu na różnice zdań w sprawie Ostrowca rozmowy nie są zaawansowane.

Jeśli przytoczone przez media słowa pana ministra w pełni odpowiadają temu, co zostało powiedziane, to jest to oczywiste upolitycznienie rutynowej kwestii budowy białoruskiej elektrowni atomowej poprzez demonstrowanie przez niektóre kraje tak zwanej ‚solidarności europejskiej’ pod naciskiem strony litewskiej podał białoruski MSZ. Warto przypomnieć, że jak ustalił BiznesAlert.pl, wspomniany wywiad dla RIA Novosti został zmanipulowany, co potwierdził później resort spraw zagranicznych RP.

Dostawca LNG z USA otwiera biuro w Pekinie, a nie w Warszawie

Reuters/Wojciech Jakóbik

Według agencji Reuters amerykańska firma Cheniere Energy otworzy biuro w Pekinie, bo liczy na długoterminową współpracę przy dostawach LNG do tego kraju. Pomimo spotowej dostawy do Polski, Amerykanie nadal nie otworzyli biura w Warszawie.

Cheniere Energy będzie pierwszym eksporterem LNG z USA, który otworzy biuro w Państwie Środka. Prowadzi intensywne rozmowy na temat dostaw, bo chiński rynek jest perspektywiczny z punktu widzenia zapotrzebowania i cen. Dzięki otwarciu biura w Pekinie, kupcy chińscy będą mogli zamawiać LNG na miejscu.

Cheniere Energy to jedyny eksporter LNG z USA. Dzięki projektowi Sabine Pass LNG dostarcza surowiec już do ponad 20 krajów, w tym do Polski. Chiny to trzeci kupiec gazu skroplonego na świecie. Był to także największy importer tego rodzaju surowca z USA w 2016 roku. Do tej pory jednak bazował na kontraktach krótkoterminowych i spotowych, albo realizowanych za pośrednictwem firm spoza USA. Kolejne pięć amerykańskich terminali eksportowych ma zacząć pracę do 2020 roku.

Dostawy od Cheniere Energy sięgnęły w pierwszym półroczu tego roku 310,4 mld stóp sześc. czyli prawie 9 mld m3. W sumie z terminalu Sabine Pass LNG wysłano 91 ładunków. Pierwszym odbiorcą był Meksyk, który sprowadził 26 tankowców. 8 dostaw przyjęła Japonia, 7 – Korea Południowa, a 5 – Chiny.

Także polskie PGNiG prowadzi rozmowy o średnio- lub długoterminowym kontrakcie na dostawy LNG od Cheniere Energy. W czerwcu do Polski dotarła dostawa spotowa od tego dostawcy. Polacy liczą na to, że amerykańskie LNG będzie jednym ze źródeł dywersyfikacji dostaw do ich kraju, ale i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej za pośrednictwem terminalu w Świnoujściu. Do tej pory nie ma jednak informacji o tym, aby Amerykanie planowali otworzyć biuro w Warszawie.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s