USA sprzedadzą ropę z rezerw. Rewolucji nie będzie. Litwa odbierze pierwsze LNG z USA

Tankowiec Sirius Star na Oceanie Indyjskim

:Amerykanie planują wypuścić na rynek część rezerw ropy. Ten ruch może nieznacznie wpłynąć na koszt baryłki.

:Pierwsza dostawa LNG z USA płynie na Litwę. Surowiec dostarczy ten sam tankowiec, który przypłynął do terminalu w Świnoujściu.

USA sprzedadzą ropę z rezerw. Rewolucji nie będzie

United Press International/Wojciech Jakóbik

Amerykanie planują wypuścić na rynek część rezerw ropy. Ten ruch może nieznacznie wpłynąć na koszt baryłki.

Departament Energii USA zapowiedział, że sprzedaż części strategicznych rezerw odbędzie się pod koniec sierpnia. W magazynach amerykańskich spoczywa według stanu na 4 sierpnia 678.9 mln baryłek. To spadek o 16,2 mln w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku.

Departament zamierza sprzedać około 14 mln baryłek w celu wypełnienia zapisów ustawy 21 Century Cures Act. Zgodnie z dokumentem podpisanym w styczniu rząd zamierza wypuścić na rynek w ciągu nadchodzących trzech lat 25 mln baryłek ropy, z czego 9 mln w przyszłym roku. Środki ze sprzedaży surowca mają zasilić projekty Narodowych Instytutów Innowacji Zdrowotnych. Będzie to drugi ruch tego typu w 2017 roku.

Po pierwszej sprzedaży z zapasów amerykańskich ukazał się raport S&P Global Platts, w którym można przeczytać, że wolumen ropy wypuszczony na rynek będzie miał relatywnie mały wpływ na ceny surowca na giełdach. Podobnie ma być z długoterminowym wpływem tego czynnika na baryłkę. Autorzy przypominają, że dzienne wydobycie w USA wynosi obecnie około 9 mln baryłek, więc sprzedaż takiej ilości w rok nie będzie miała istotnego znaczenia.

Strategiczna Rezerwa Ropy została stworzona w celu ochrony rynku amerykańskiego przed nagłymi przerwami dostaw w latach siedemdziesiątych minionego wieku. Obecnie Międzynarodowa Agencja Energii wymaga od krajów członkowskich, jak USA, utrzymywania rezerw na poziomie równym 90-dniowemu importowi z poprzedniego roku.

Wraz z rozwojem wydobycia ropy łupkowej w USA podejście Amerykanów do Rezerwy ulega liberalizacji. W propozycji budżetu przedstawionej przez prezydenta USA Donalda Trumpa w marcu tego roku znajdują się zapisy o dodatkowej sprzedaży rezerwowego surowca.

Litwa odbierze pierwsze LNG z USA

LNG World News/Wojciech Jakóbik

Pierwsza dostawa LNG z USA płynie na Litwę. Surowiec dostarczy ten sam tankowiec, który przypłynął do terminalu w Świnoujściu.

Tankowiec Clean Ocean o pojemności 160 tysięcy m sześc. ma pojawić się w Kłajpedzie 21 sierpnia. Dostarczy LNG ze Stanów Zjednoczonych od firmy Cheniere Energy. Kupcem jest Lietuvos Duju Tiekimas, spółka-córka państwowego Lietuvos Energija. Ładunek wyruszył 5 sierpnia z terminalu eksportowego Sabine Pass LNG w Luizjanie.

Litwini zapowiedzieli, że gaz z USA trafi w części na rynek. Pozostały wolumen znajdzie się w magazynie gazu Incukalns na Łotwie. W połowie września do pływającego terminalu (FSRU) na Litwie dotrze kolejne LNG z USA zakupione przez litewską firmę od hiszpańskiego Gas Natural Fenosa.

Podczas wizyty w Estonii wiceprezydent USA Mike Pence zapowiedział, że dostawy gazu skroplonego z USA na Litwę będą rosnąć. Za pośrednictwem terminalu w Kłajpedzie Litwini realizują około połowę swego zapotrzebowania na gaz. Pozostały wolumen ściągają gazociągiem od rosyjskiego Gazpromu. FSRU pozwoliło wynegocjować rabat cenowy u Rosjan, który według deklaracji Wilna sięga 25 procent.

W czerwcu 2017 roku LNG z USA trafiło do Polski. Dostawcą był Cheniere Energy. Polacy prowadzą rozmowy na temat średnio- lub długoterminowego kontraktu z USA. Podstawowym warunkiem podpisania kontraktu ma według ich deklaracji być atrakcyjna cena.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s