Męka atomu w Europie. Azjaci chcą jej uniknąć. Rosja chce osierocić Bałtów i usidlić Białoruś

Elektrownia atomowa w węgierskim Paks.

:Trzeci reaktor w elektrowni jądrowej Olkiluoto powstaje w mękach. Azjaci chcą uniknąć opóźnień i eskalacji kosztów przy ich projektach jądrowych. Japończykom się już udało.

ŁPrezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że dostawy produktów ropopochodnych z Rosji na Białoruś zostaną przekierowane z bałtyckich do rosyjskich portów. Litwa ostrzega Mińsk przed niebezpieczeństwami.

Męka atomu w Europie. Azjaci chcą jej uniknąć

Reuters/Wojciech Jakóbik

Trzeci reaktor w elektrowni jądrowej Olkiluoto powstaje w mękach. Azjaci chcą uniknąć opóźnień i eskalacji kosztów przy ich projektach jądrowych. Japończykom się już udało.

Problemy w Europie

Budowa trzeciego reaktora jądrowego w Elektrowni Olkiluoto w Finlandii ma doprowadzić do uruchomienia dostaw w grudniu 2018 roku – informuje dyrektor projektu Jouni Silvennoinen ze spółki Teollisuuden Voima (TVO) w rozmowie z Reutersem.

Opisywany obiekt wykorzystuje technologię EPR i będzie największym reaktorem jądrowym w Finlandii. Technologia EPR (European Pressurized Reactor – Europejski Reaktor Ciśnieniowy) została rozwinięta przez francuskie firmy Areva i EDF, oraz niemiecki Siemens. Obiekty tego typu (Olkiluoto 3 w Finlandii, Flamanville 3 we Francji) notują opóźnienia przy realizacji z powodu rosnących kosztów.

Trzeci reaktor w Olkiluoto ma pozwolić na realizację do 10 procent zapotrzebowania kraju na energię elektryczną. Prace przy nim są opóźnione już o niecałą dekadę w stosunku do pierwotnego terminarza. Wykonawcy ścierają się w sądzie ze względu na rosnące koszty projektu. Silvennoinen przekonywał Reutersa, że firma nie musi zaciągać już kolejnych pożyczek na dokończenie budowy.

Pierwotnie koszty projektu szacowano na 3,2 mld euro (3,8 mld dolarów). W 2012 roku wzrosły one do 8,5 mld euro w szacunkach operatora, czyli francuskiej Arevy.

Azjaci potrafią

Według planów reaktory EPR 1 i 2 w Elektrowni Taishan w Chinach mają powstać w 46 miesięcy, zgodnie z terminarzem i budżetem. Dowodem na to, że tego typu obiekty można budować bez opóźnień i eskalacji kosztów mogą być reaktory typu ABWR (Advanced Boiling Water Reactor – Zaawansowany Reaktor Wodny Wrzący) powstałe w Japonii.

Reaktory jądrowe nr 6 i 7 wybudowane przez konsorcjum Hitachi-GE w największej na świecie elektrowni Kashiwazaki-Kariwa zostały wybudowane zgodnie z założeniami czasowymi i terminarzem ustalonym przed rozpoczęciem budowy. Ich konstrukcja zajęła około 3 lata – 37 miesięcy w przypadku szóstki i 38 w przypadku siódemki. Podobnie było w elektrowniach Hamaoka (reaktor nr 5, 43 miesiące) i Shika (reaktor nr 2, 42 miesiące). Japończycy liczą na to, że podobnie będzie przy trwających budowach: trzeciego reaktora w Shimane (plan to 41 miesięcy) i pierwszego w Ohma (planowo 42 miesiące).

Więcej na ten temat można przeczytać w relacji BiznesAlert.pl z wizyty w największej elektrowni jądrowej w Japonii.

Rosja chce osierocić Bałtów i usidlić Białoruś

LETA/Wojciech Jakóbik

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że dostawy produktów ropopochodnych z Rosji na Białoruś zostaną przekierowane z bałtyckich do rosyjskich portów. Litwa ostrzega Mińsk przed niebezpieczeństwami.

Osierocone porty

Według premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa zmuszenie Mińska do importu produktów ropopochodnych za pośrednictwem rosyjskich portów i kolei stworzy niebezpieczeństwo, że zimą mrozy podniosą koszty transportu, co byłoby ekonomicznie nieopłacalne i ryzykowne strategicznie. Polityk mówił o tym na antenie Ziniu Radijas. Podkreślił, że niektóre decyzje „wschodnich sąsiadów Litwy” są podejmowane bez uwzględnienia czynnika ekonomicznego. Wilno deklaruje działania na rzecz utrzymania dostaw z użyciem litewskich kolei i naftoportu w Kłajpedzie.

Litwini czerpią istotne zyski z opłat tranzytowych za dostawy produktów ropopochodnych z Rosji przez ich terytorium. W okresie od stycznia do czerwca 2017 roku Koleje Litewskie (Lietuvos Gelezinkeliai) dostarczyły 28,99 mln ton towarów (wzrost o 6,5 procent rok do roku), z czego 1,224 mln ton stanowiły dostawy produktów naftowych z portu w Kłajpedzie.

Ze względu na pogarszające się relacje polityczne Moskwa zapowiada, że chce uniezależnić się od bałtyckiej infrastruktury. Według deklaracji Rosjan ruch przez porty bałtyckie ma zostać przekierowany do portów Ust-Ługa, Primorsk i Noworosyjsk do 2018 roku.

Uzależnienie Białorusi

Spór na ten temat toczy się także między Rosjanami a Białorusinami. Nie mogą dojść do porozumienia odnośnie podziału zysków ze sprzedaży produktów naftowych rafinowanych w oparciu o rosyjską ropę w białoruskich rafineriach.

Rosjanie chcieliby w toku prywatyzacji przejąć udziały w obiektach, ale Mińsk chce zachować nad nimi kontrolę. Uniezależnienie Rosji od bałtyckiej infrastruktury może jednak oznaczać wzrost zależności Białorusi od Rosjan.

Białorusini poszli już na ustępstwa w tym zakresie. W 2011 roku sprzedali gazociągi przesyłowe rosyjskiemu Gazpromowi. W 2017 roku zgodzili się na połączenie rynków gazu oraz energii elektrycznej. Każdorazowo otrzymywali w zamian umorzenie lub opóźnienie spłaty długów oraz rabat cenowy na dostawy węglowodorów z Rosji.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s