Energa chce komisji śledczej do spraw OZE. Norwegia w Arktyce na celowniku Greenpeace

:W tygodniku „Sieci” można przeczytać, że farmy wiatrowe w Polsce powstawały w niejasnych okolicznościach. Energa domaga się komisji śledczej w tej sprawie.

:Norweska straż przybrzeżna usunęła aktywistów Greenpeace ze strefy bezpieczeństwa wokół platformy wiertniczej Statoila o nazwie Songa Enabler w obszarze wydobycia na polu Korpfjell na Morzu Barentsa.

Energa chce komisji śledczej do spraw OZE

Sieci        

W tygodniku „Sieci” można przeczytać, że farmy wiatrowe w Polsce powstawały w niejasnych okolicznościach. Energa domaga się komisji śledczej w tej sprawie.

Zdaniem dziennikarzy tygodnika system zielonych certyfikatów wykorzystany do promocji Odnawialnych Źródeł Energii został zaprojektowany w sposób nieprawidłowy, przez co cena certyfikatu była zbyt wysoka.

– Uważam, że w sprawie odnawialnych źródeł energii, farm wiatrowych, drenowania spółek energetycznych powinna zostać powołana sejmowa komisja śledcza. Jest to – moim zdaniem – niezbędne do wyjaśnienia wielu budzących szok i niedowierzanie transakcji wartych przecież miliardy – powiedział „Sieciom” prezes Energi Daniel Obajtek.

Norwegia w Arktyce na celowniku Greenpeace

Greenpeace/Wojciech Jakóbik

Norweska straż przybrzeżna usunęła aktywistów Greenpeace ze strefy bezpieczeństwa wokół platformy wiertniczej Statoila o nazwie Songa Enabler w obszarze wydobycia na polu Korpfjell na Morzu Barentsa.

Protestujący użyli kajaków, by zbliżyć się na 500 metrów do platformy w celu przyczepienia do platformy dużego globusa z zapisanym stanowiskiem przeciwko odwiertom w Arktyce. Statoil ocenił próby jako „nielegalne i nieodpowiedzialne”. Wezwał też aktywistów do wycofania z obszaru statku Arctic Sunrise.

Ten sam posłużył do wdarcia się na platformę wiertniczą Gazprom Nieftu o nazwie Prirazłomnaja, która także pracuje w Arktyce. Akcja skończyła się czasowym aresztowaniem działaczy Greenpeace przez Rosjan.

W przekonaniu Greenpeace Norwegia nie doszło do złamania prawa, bo na międzynarodowych wodach morskich wolno legalnie protestować, a straż przybrzeżna nie ma prawa usunąć Arctic Sunrise z obszaru wydobycia. – Chociaż Greenpeace uznaje prawo Norwegii to ustanowienia strefy bezpieczeństwa wokół morskiej platformy wiertniczej, to jednak powinno znaleźć się miejsce na realizację prawa do protestu w sposób bezpieczny i pokojowy – zakomunikowała organizacja.

Greenpeace zaskarżył Norwegię w sprawie, która ma zacząć się w listopadzie tego roku, za decyzję o rozpoczęcie odwiertów w Arktyce. Zdaniem organizacji jest to niezgodne z norweską konstytucją i zapisami porozumienia klimatycznego z Paryża, pod którym podpisali się także Norwedzy.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s