Ostracyzm byłego kanclerza Niemiec za kolejny etat w Rosji. Węgiel z Korei Północnej dalej trafia do Chin. USA zamrożą aktywa spółek

:Ze względu na kolejne etaty w Rosji były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder spotyka się z coraz większym ostracyzmem. Krytykują go Angela Merkel i Martin Schultz, którzy w jesiennych wyborach będą walczyć o fotel kanclerza.

:Według The Wall Street Journal władze USA chcą zamrozić aktywa chińskich spółek, które kupują węgiel z Korei Północnej pomimo rosnącego napięcia na Półwyspie Koreańskim.

Ostracyzm byłego kanclerza Niemiec za kolejny etat w Rosji

DPA/Wojciech Jakóbik

Ze względu na kolejne etaty w Rosji były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder spotyka się z coraz większym ostracyzmem. Krytykują go Angela Merkel i Martin Schultz, którzy w jesiennych wyborach będą walczyć o fotel kanclerza.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel krytykuje ambicje jej poprzednika Gerharda Schroedera, który chce wejść do rady nadzorczej rosyjskiego Rosnieftu. Były kanclerz jest już w zarządach spółek Nord Stream i Nord Stream 2 oraz aktywnie angażuje się w promocję rosyjskich interesów.

Rosyjski najmita

Według Merkel były polityk socjaldemokratycznej SPD postępuje niesłusznie starając się o stanowisko w rosyjskim Rosniefcie. – To co robi Pan Schroeder mi się nie podoba – powiedziała gazecie Bild. Przypomniała, że spółka ta znajduje się na liście sankcji USA i Unii Europejskiej związanych z agresją Rosji na Ukrainie.

Do działań byłego kolegi partyjnego zdystansował się także Martin Schulz, kandydat na kanclerza z SPD. Przedstawiciele chadeckiej CSU uznali, że Schroeder zamienił się w „rosyjskiego najmitę”. W jesiennych wyborach Schultz będzie walczył z Merkel o fotel kanclerza Niemiec.

Działalność Gerharda Schroedera w Rosji budzi kontrowersje w całej Europie.  W Polsce budzi oburzenie i wiąże się z krytyką postawy całej dyplomacji niemieckiej w stosunku do Rosji. Schroeder jako kanclerz doprowadził do realizacji kontrowersyjnego projektu gazociągu Nord Stream, by po zakończeniu kariery politycznej znaleźć pracę w zarządzie spółki kontrolującej magistralę. Potem dostał etat w spółce przygotowującej krytykowany przez Europę Środkowo-Wschodnią projekt Nord Stream 2. Plan wejścia do rady nadzorczej Rosnieftu na nowo rozognił dyskusję na ten temat.

Węgiel z Korei Północnej dalej trafia do Chin. USA zamrożą aktywa spółek

The Wall Street Journal/Wojciech Jakóbik

Według The Wall Street Journal władze USA chcą zamrozić aktywa chińskich spółek, które kupują węgiel z Korei Północnej pomimo rosnącego napięcia na Półwyspie Koreańskim.

Eksport węgla to jedno z głównych źródeł dochodu totalitarnego reżimu w Pjongjang. Źródła WSJ przekonują, że m.in. spółka Dandong Zhicheng i cztery inne podmioty zostaną objęte zamrożeniem aktywów. W maju Prokuratura Generalna USA otrzymała pozwolenie sądu na czasowe zamrożenie aktywów tych spółek za finansowe wsparcie programu pocisków jądrowych Korei Północnej. Potem amerykańskie banki dostarczyły dowodów na transakcje związane z handlem węglem koreańskim. Pozwoli to na wdrożenie obostrzeń.

Oficjalnie Chiny zabroniły importu węgla z Korei Północnej w lutym 2017 roku. Zakaz ma obowiązywać do końca roku i jest związany ze skoordynowaną polityką Pekinu oraz Waszyngtonu na rzecz powstrzymania reżimu koreańskiego przed dalszym rozwojem militarnego programu jądrowego. Amerykanie krytykują Chińczyków za zbytnią opieszałość. Część komentatorów wskazuje, że dyktatura w Pjongjang nie utrzymałaby się bez subsydiów z Pekinu.

W 2016 roku Chiny sprowadziły z Korei Północnej 22,4 mln ton antracytu. Był to wzrost o 15 procent w stosunku do 2015 roku. Węgiel odpowiada za jedną trzecią eksportu z Północy.

Współpraca reżimów

Tymczasem opinia publiczna poznaje nowe fakty na temat niebezpiecznej działalności reżimu na Północy. Według agencji Reuters tajny raport Organizacji Narodów Zjednoczonych dowodzi, że Korea Północna wsparła badania nad bronią chemiczną w Syrii. W toku wojny domowej została ona kilkukrotnie wykorzystana przez reżim Baszara Asada, w tym przeciwko ludności cywilnej, co było złamaniem konwencji ONZ o zakazie wykorzystania tego rodzaju uzbrojenia (Chemical Weapons Convention z 1993 roku), pod którą podpisali się także Syryjczycy.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s