Chiny i Rosja budują Siłę Syberii. Kontrowersje pozostają

Dwa szlaki doprowadzenia gazu ziemnego z Rosji do Chin – zachodni i wschodni (w 2020 roku w jego ramach ma ruszyć gazociąg Siła Syberii)

Gazprom/Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Rosja to nie wszystko

Rosyjski Gazprom poinformował, ze budowa gazociągu Siła Syberii wyprzedza terminarz. Do chwili obecnej wybudowano 979 km magistrali, czyli 45 procent całej długości odcinka, który ma się ciągnąć ze złoża Czajandinskoje do Błagowieszczeńska na granicy z Chinami.

Rosjanie połączyli gazociąg z portem we Władywostoku, gdzie w przyszłości być może powstanie terminal w ramach projektu Władywostok LNG. Firma nie wspomina jednak w komunikacie, że wybudowane 979 km to jedynie rosyjski odcinek magistrali. Tymczasem Chińczycy muszą wybudować jeszcze odnogę na swoim terytorium. Całkowita długość gazociągu szacowana przez Rosjan to 3200 km.

We wrześniu 2016 roku Gazprom i chińskie CNPC podpisały kontrakt na budowę przejścia gazociągu pod rzeką Amur na granicy między Rosją a Chinami. W kwietniu 2017 roku ruszyły prace. W celu ułatwienia pracy robotnicy z Chin mogą przekraczać granicę przez utworzony specjalnie w tym celu punkt graniczny.

W czerwcu 2015 roku Chińczycy uruchomili budowę odnogi Siły Syberii z miasta Heihe w prowincji Heilongjiang, który ma się ciągnąć do Szanghaju. Gazociąg ma zostać do niej przyłączony po ukończeniu budowy.

Podczas spotkania w Moskwie z 22 sierpnia przedstawiciele Gazpromu i CNPC zgodzili się, że dostawy Siłą Syberii ruszą 20 grudnia 2019 roku. Mimo to Chińczycy odmówili przedpłaty za dostawy gazu na poczet budowy Siły Syberii w wysokości 25 mld dolarów, czego domagał się rosyjski Gazprom.

Jaka cena gazu?

Chińczycy z CNPC mają dzięki Sile Syberii odbierać do 38 mld m szześc. gazu rocznie. Warunki dostaw opisuje umowa ramowa z maja 2014 roku. Trwają spekulacje, czy zawiera ona formułę cenową kontraktu, który został uznany za kontrowersyjny ze względu na cenę oferowaną przez Gazprom.

Według nieoficjalnych informacji może się plasować poniżej granicy opłacalności dla Rosjan. Według rosyjskich mediów zawiera ona klauzulę take or pay oraz indeks do ceny ropy naftowej. Reszta informacji na jej temat pozostaje niejawna. Negocjacje kontraktu trwały dekadę.

Kolejnym wyzwaniem dla wyceny inwestycji jest fakt, że magistrala przebiega przez zabagnione, aktywne sejsmicznie i permanentnie zamrożone obszary, w których temperatura spada nawet do minus 60 stopni Celsjusza.

Najpierw Daleki Wschód

Gazociąg posłuży jednak w pierwszej kolejności do gazyfikacji rosyjskiego Dalekiego Wschodu, co pozwoli Gazpromowi zwiększyć sprzedaż gazu i da Rosjanom dostęp do nowego źródła energii oraz ogrzewania. Z budową Siły Syberii po stronie rosyjskiej są powiązane ambitne plany rozwoju przemysłu gazowego w regionie.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s