Chiny chcą zdetronizować dolara USA na rynku ropy. Korea Południowa zdemontuje pierwszy reaktor jądrowy

:Największy importer ropy naftowej na świecie, czyli Chiny, zamierza stworzyć własny model kontraktu wyliczanego w juanach i możliwego do zamiany na złoto. Według japońskiego Nikkei Asian Review może to w przyszłości być główny punkt odniesienia dla cen w Azji.

:Trwają przygotowania do demontażu pierwszego reaktora jądrowego w Elektrowni Kori w pobliżu Busan w Korei Południowej. Seul zamierza wycofać się z tego rodzaju energetyki.

Chiny chcą zdetronizować dolara USA na rynku ropy

OilPrice.com/Wojciech Jakóbik

Największy importer ropy naftowej na świecie, czyli Chiny, zamierza stworzyć własny model kontraktu wyliczanego w juanach i możliwego do zamiany na złoto. Według japońskiego Nikkei Asian Review może to w przyszłości być główny punkt odniesienia dla cen w Azji.

Handel kontraktami futures na ropę naftową będzie pierwszym zliberalizowanym sektorem w Chinach. Będzie otwarty na zagraniczne fundusze inwestycyjne, domy handlowe i firmy naftowe. Pominięcie dolara w handlu mogłoby pozwolić Iranowi i Rosji na ominięcie sankcji poprzez handel w juanach. Możliwość konwersji na złoto dostępna na giełdach w Szanghaju i Hong Kongu ma uczynić tego rodzaju kontrakt bardziej atrakcyjnym.

Trzy pierwsze giełdy w Chinach: Shanghai Futures Exchange i jej córka Shanghai International Energy Exchange, a także INE z powodzeniem przeprowadziły testy handlu kontraktami naftowymi. Prawdziwa wymiana ma ruszyć do końca roku. Rozmówcy Nikkei Asian Review twierdzą, że rozwiązanie może być atrakcyjne dla tych, którzy nie chcą handlować w dolarach, jak objęte sankcjami Rosja czy Iran, ale i dla tych, którzy nie darzą jeszcze zaufaniem juana. Ci będą mogli skorzystać z konwersji na złoto, które od lat cieszy się dużym zaufaniem rynku.

 

Korea Południowa zdemontuje pierwszy reaktor jądrowy

World Nuclear News/Wojciech Jakóbik

Trwają przygotowania do demontażu pierwszego reaktora jądrowego w Elektrowni Kori w pobliżu Busan w Korei Południowej. Seul zamierza wycofać się z tego rodzaju energetyki.

Koreański Instytut Badań Atomowych (KAERI) podpisał kontrakty z firmami mającymi opracować technologię demontażu Kori 1. Wśród nich jest KEPCO Plant Service & Engineering and Doosan. To spółka-córka KEPCO, które stanęło do walki o kontrakt technologiczny na elektrownię jądrową w Polsce.

KAERI zabezpieczyła już 27 z 38 technologii potrzebnych do wyłączenia reaktora Kori 1. Zamierza pozyskać niezbędną ekspertyzę do 2021 roku. Reaktor Kori 1 w technologii PWR (wodny ciśnieniowy) pracuje od 1978 roku. W 2015 roku operator KHNP poinformował, że nie zamierza się ubiegać o przedłużenie licencji. W czerwcu tego roku Komisja Bezpieczeństwa Atomowego (NSSC) zatwierdziła demontaż. 18 czerwca reaktor został wyłączony.

W Korei Południowej funkcjonują 24 reaktory jądrowe o łącznej mocy wytwórczej 22,505 MWe. Zapewniają około jedną trzecią zapotrzebowania na energię w kraju. Podczas ceremonii wyłączenia reaktora Kori 1 prezydent Moon Jae-in zapowiedział, że Korea nie zbuduje nowych elektrowni jądrowych i nie będzie przedłużać licencji istniejącym obiektom. Powodem miały być obawy społeczeństwa o bezpieczeństwo tej technologii w obliczu częstych trzęsień ziemi. Tsunami wywołane trzęsieniem spowodowało w marcu 2011 roku katastrofę w elektrowni jądrowej w japońskiej Fukushimie.

Z tego względu Moon zapowiedział rewizję decyzji o przyznaniu pozwoleń na budowę dla reaktorów 5 i 6 w elektrowni Shin Kori, która zapadła w czerwcu 2016 roku. Ma przy tym uwzględnić „konsensus społeczny”. W sondażu Gallup Korea z sierpnia tego roku społeczność kraju w nieznacznej większości opowiedziała się przeciwko elektrowniom jądrowym (42 procent). Za ich wykorzystaniem obstaje 40 procent.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s