Współpraca Polski i Ukrainy w gazie jak rusofobia. Dla Onet

Brama Północna. Grafika: BiznesAlert.pl

Zalew fake newsów, podgrzewanie tzw. „wojny pomnikowej”, przedstawianie niezależności energetycznej jako przejawu rusofobii, ataki internetowych trolli, wykorzystanie mniejszości polskiej na Ukrainie, włamania na skrzynki mailowe rządu i opozycji… Specjalnie dla Onetu eksperci ds. manipulacji, cyberbezpieczeństwa i relacji polsko-ukraińskich prognozują, jakie narzędzia mogą zostać wykorzystane przez zewnętrzne podmioty, przede wszystkim Kreml, do destabilizowania sytuacji na linii Warszawa-Kijów.

Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny Biznesalert.pl

Energetyka to w działaniach propagandowych wdzięczny obszar. Wiadomo, że sprzedaż ropy naftowej i gazu ziemnego ma zasadnicze znaczenie dla stabilności rosyjskiego budżetu. Z drugiej strony jest ona narzędziem uzyskiwania wpływów politycznych w krajach uzależnionych od rosyjskich dostaw. Dlatego kremlowska propaganda namawia obywateli tych państw do odrzucenia alternatywnych możliwości pozyskiwania surowców energetycznych.

W Europie działa to na wielu poziomach, od protestów przeciwko gazowi łupkowemu, które zrodziły szereg materiałów przekonujących, że najbezpieczniej pozostać przy rosyjskim gazie, po ustawiczne powielanie tezy, że wszystkie alternatywy dla tego źródła – LNG z USA, dostawy z Norwegii – są ekonomicznie nieopłacalne. Ciekawa jest retoryka propagandystów, którzy w Rosji i krajach takich jak Polska zgodnie przekonują, że to sprawa czysto ekonomiczna, a każdy przejaw walki o niezależność energetyczną to rusofobia.

Te same tezy szybko przenoszą się z rosyjskich szpalt do wypowiedzi różnej maści „ekspertów” publikowanych przez popularne media, które czasem zapominają o dziennikarskim profesjonalizmie. Twórcy propagandy korzystają na tym, że bezpieczeństwo energetyczne to skomplikowany temat i łatwo go komentować, używając argumentów emocjonalnych i medialnych mitów nie mających pokrycia w rzeczywistości.

Więcej: Onet

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s