Bruksela nie pozwoli na nowe Dieselgate. Nowe regulacje dotkną wszystkich kierowców

Bruksela szykuje nowe regulacje dla kierowców. Chce w ten sposób uniknąć nowej afery Dieselgate, a przez to może przyczynić się do promocji paliw alternatywnych.

Politico/Wojciech Jakóbik

Źródło portalu Politico.eu informuje, że Bruksela zamierza ograniczyć emisję CO2 z sektora samochodowego o około 30 procent do 2030 roku. Celem ma być dostosowanie norm w branży do ograniczeń w innych sektorach i do generalnej polityki energetyczno-klimatycznej UE, która zakłada obniżenie emisji dwutlenku węgla o co najmniej 40 procent do 2030 roku.

W listopadzie Komisja Europejska przedstawi swoją propozycję zaostrzenia przepisów o emisji CO2 przez samochody. – 30 procent to nasza ambicja, ale możliwe będą wariacje. To może być więcej lub mniej – przyznaje Jos Delbeke, dyrektor generalny dyrektoriatu generalnego ds. klimatu (DG CLIMA) w rozmowie z Politico.

Ma także dojść do zmiany sposobu wyliczania emisji samochodowej. Obecnie liczona jest w gramach CO2 na kilometr, która ulega uśrednieniu na skalę całej floty danego producenta samochodów. Celem jest emisja poniżej 95 gram CO2 na kilometr do 2021 roku. Delbeke przyznał, że Komisja chce zamienić gramy na procenty.

Pozwoli to na wprowadzenie nowych, bardziej precyzyjnych testów emisyjności i dostosowanie standardów do warunków w innych sektorach, jak energetyka, rolnictwo, budownictwo i transport, które muszą obniżyć emisję o 30 procent do 2030 roku.

Jednak głównym celem regulacji może być uniknięcie kolejnego skandalu, jak afera Dieselgate w Niemczech, kiedy okazało się, że Volkswagen nadużywał procedur badania emisyjności swoich samochodów w celu przedstawienia informacji o mniejszej szkodliwości swoich modeli, niż w rzeczywistości.

Skutkiem rozwiązania może być większe zainteresowanie paliwami alternatywnymi, elektromobilnością, gazomobilnością i napędem wodorowym.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s