Wahanie na rynku ropy. Rosnący popyt kontra zapasy w USA

Ceny ropy reagują w sposób mieszany ze względu na rosnące zapasy w USA i sygnały z OPEC, że zapotrzebowanie na surowiec może wzrosnąć bardziej, niż oczekiwano.

Reuters/Financial Times/Wojciech Jakóbik

Cena ropy WTI utrzymała się w okolicach 48 dolarów. Za to Brent staniał do 54 dolarów za baryłkę. Różnica między ich cenami zwana po angielsku „spreadem” wzrosła ze względu na spadek zapotrzebowania na ropę w obszarach USA dotkniętych huraganami Harvey i Irma.

Tymczasem kartel naftowy OPEC podniósł prognozę zapotrzebowania na ropę w drugim kwartale 2017 roku do 1,42 mln baryłek dziennie. To więcej o około 50 tysięcy baryłek w stosunku do poprzedniej prognozy na poziomie 96,8 mln baryłek.

Kraje OPEC zmniejszyły wydobycie o około 79 tysięcy baryłek dziennie do średnio 32,8 mln baryłek. Jednak kraje kartelu wyłączone z ograniczeń porozumienia naftowego jak Libia i Nigeria zamierzają zwiększyć wydobycie. Uczestnicy układu nie wywiązali się zaś z deklarowanych poziomów cięć. Jednak rosnące wydobycie w Nigerii zostało zniwelowane przez spadki w Wenezueli, Iraku, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej.

Problem polega jednak na tym, że wydobycie spoza OPEC ma wzrosnąć w tym roku o 780 tysięcy baryłek dziennie do 57,8 mln baryłek.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s