Czy da się jeszcze zatrzymać Nord Stream 2? Rozmowa z Beatą Płomecką w Polskim Radio 24

Nord Stream. Grafika: Gazprom

Parlament Europejski może być pomocą dla krajów, które sprzeciwiają się budowie II linii nitki Gazociągu Północnego. Czy to oznacza, że w Europie rośnie sprzeciw wobec planów budowy gazociągu, który ponownie połączy Rosję z Niemcami, a ominie Polskę i Ukrainę? Gościem Magazynu Europejskiego Beaty Płomeckiej był Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl. 

Jak podkreśliła Beata Płomecka tym razem nie jest to już jedynie sprzeciw Europy Środkowo-Wschodniej, ale także krajów skandynawskich. Zdaniem ekspertów komplikuje to plany Gazpromowi i władzom Kremla.

Debatę w Parlamencie Europejskim na ten temat skomentował Wojciech Jakóbik. – Teraz mamy jasność, że Parlament nigdy nie zgodzi się na niekorzystną umowę w sprawie Nord Stream II. To kolejny element podkopujący rentowność tych projektów – powiedział ekspert i przypomniał, że konsorcjum Nord Stream II w całości należy do Gazpromu, a ta firma cieszy się niepodważalnym wsparciem Kremla, co sprawia że jest podstawowym narzędziem roztaczania wpływów politycznych Kremla w krajach uzależnionych od jego gazu.

– Tu nie chodzi tylko o zarabianie pieniędzy. Ten projekt już teraz dzieli Unię Europejską, ale może mieć oddziaływanie podobne do Brexitu, jeśli zostałby zrealizowany – dodał ekspert.

Jak zaznaczył Jakóbik, niektóre kraje mają w tym temacie taryfę ulgową np. Niemcy. – Jeżeli rzeczywiście tak jest, to jakie znaczenie ma integracja europejska. Jeżeli chcemy zachować solidarność energetyczną, to przypadki takie, jak Nord Stream II nie mogą mieć miejsca – podkreślił gość audycji.

Gospodarzem audycji była Beata Płomecka.

Źródło: Polskie Radio 24

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s