Koalicja pozbawiła Państwo Islamskie 90 procent petrodolarów. Rekord dostaw gazu przez Ukrainę. Sukcesy przed zimą

:Źródła dziennika USA Today podają, że dzięki staraniom koalicji pod przywództwem Stanów Zjednoczonych terroryści tzw. Państwa Islamskiego utracili 90 procent przychodów ze sprzedaży ropy naftowej w okresie 2015-17.

:Ukrtransgaz chwali się dobrymi wynikami sektora gazowego przed zimą. Jednak nie wszystko na Ukrainie idzie zgodnie z planem.

Koalicja pozbawiła Państwo Islamskie 90 procent petrodolarów

Kommiersant/USA Today/Wojciech Jakóbik

Źródła dziennika USA Today podają, że dzięki staraniom koalicji pod przywództwem Stanów Zjednoczonych terroryści tzw. Państwa Islamskiego utracili 90 procent przychodów ze sprzedaży ropy naftowej w okresie 2015-17.

Przychody ze sprzedaży ropy w 2015 roku miały wynosić 50 mln dolarów. W 2017 roku spadły do 4 milionów. Według USA Today surowiec był sprzedawany na rynku lokalnym w Syrii lub szmuglowany do innych krajów. Było to jedno z dwóch głównych źródeł zarobku tzw. Państwa Islamskiego. Drugim były grabieże.

Odciąć Państwo Islamskie od petrodolarów

Pod koniec września terroryści z tej organizacji zostali wyparci z syryjskich złóż ropy i gazu Deir ez-Zor. Amerykanie zawiadowali nalotami na linie dostaw ropy naftowej, konwoje cystern. Oszczędzali infrastrukturę wydobywczą na potrzebę odbudowy przemysłu wydobywczego po zakończeniu wojny.

Bez petrodolarów Państwo Islamskie musi polegać w większym stopniu na opodatkowaniu mieszkańców terenów, które zostały przez nie zajęte. Tymczasem ten obszar kurczy się wraz z postępami kampanii z udziałem koalicji amerykańskiej, kurdyjskich Peszmergów i irackiego wojska.

 

 

 

Rekord dostaw gazu przez Ukrainę. Sukcesy przed zimą

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Ukrtransgaz chwali się dobrymi wynikami sektora gazowego przed zimą. Jednak nie wszystko na Ukrainie idzie zgodnie z planem.

Rekord pomimo Nord Stream 2

Ukraiński Ukrtransgaz informuje, że w trzech kwartałach 2017 roku przetransportował przez gazociągi Ukrainy rekordowy wolumen 70,4 mld m sześc. gazu ziemnego. To o 23,5 procent więcej, niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Wzrost dostaw przez Ukrainę może być jednak trendem tymczasowym, bo Rosjanie chcą uruchomić nowy gazociąg z Rosji do Niemiec o nazwie Nord Stream 2. Zgodnie z założeniami w 2019 roku da on dodatkową przepustowość do 55 mld m sześc. rocznie, która pozwoli na omijanie Ukrainy w dostawach do Europy.

Według niektórych analiz poziom tranzytu może spaść do 30 mld m sześc. rocznie. Gazprom sugerował, że mógłby spaść nawet do 15 mld m sześc. Oznaczałoby to kryzys rentowności ukraińskich gazociągów i problemy z utrzymaniem ciśnienia niezbędnego do utrzymania dostaw.

Sukces Ukrainy

Ukraińcy zatłoczyli także 8,5 mld m sześc. do magazynów gazu. To o 44 procent więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Było to możliwe dzięki importowi gazu ziemnego z Unii Europejskiej o wolumenie 10,7 mld m sześc., czyli o 70 procent więcej, niż rok wcześniej w tym samym okresie. Zużycie gazu nie wzrosło, a spadło o 0,5 procent w stosunku do 2016 roku.

W listopadzie 2015 roku Ukraina zrezygnowała z zakupów gazu w Rosji. Mimo to, obecnie zdołała zmniejszyć zależność od dostaw surowca, poprzez utrzymanie zapotrzebowania na stałym poziomie, a także zwiększenie dostaw z Unii Europejskiej. Około 1 mld m sześc. rocznie dociera rocznie nad Dniepr z Polski za pośrednictwem PGNiG.

Dzięki zgromadzeniu istotnych zapasów gazu na zimę, Ukraina nie jest zagrożona obniżeniem ciśnienia w gazociągach i niedoborami na rynku ukraińskim ani problemami z tranzytem z Rosji do Unii Europejskiej. W przeciwieństwie do jesieni 2014 i 2016 roku w rosyjskiej prasie nie pojawiły się dotąd alarmujące artykuły o groźbie kryzysu gazowego nad Dnieprem.

Nie wszystko zgodnie z planem

Do zakończenia pozostaje reforma zarządzania spółką Naftogaz, która jest matką Ukrtransgazu. Rozdział właścicielski i nowe standardy korporacyjne nie zostały wdrożone, pomimo faktu, że jest to wymóg utrzymania pomocy finansowej stawiany przez Komisję Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Tymczasem to dzięki niej możliwe jest finansowanie zakupów gazu na Zachodzie i porzucenie dostaw z Gazpromu.

 

Problemy z produkcją Tesli dla zwykłych ludzi

Reuters/Wojciech Jakóbik

Rosną dostawy samochodów elektrycznych Tesli. Ma jednak problem z produkcją Modelu 3.

Tesla dla zwykłych ludzi

W trzecim kwartale Tesla wypuściła na rynek 26 150 sztuk, z tego 14 065 Modelów S i 11 865 Modelów X. To wzrost o 17,7 procent w stosunku do drugiego kwartału tego roku. Jednak firma z Palo Alto w Kalifornii dostarczyła jedynie 260 sztuk Modelu 3 i wyprodukowała tylko 260 jednostek od lipca, kiedy wypuściła na rynek pierwszą tego typu. Cena modelu jest o połowę niższa od Modelu S i wynosi około 35 tysięcy dolarów. Jest to sedan skierowany do mniej zamożnych użytkowników.

Firma poinformowała, że w trzecim kwartale 2017 roku sprzedaż samochodów wzrosła o 4,5 procent rok do roku. Problemem są jednak „wąskie gardła produkcji”, które nie pozwalają spółce wywiązać się z planów odnośnie Modelu 3.

Do końca 2017 roku Tesla chce produkować 3500 sztuk Modelu 3 tygodniowo. Ten współczynnik ma wzrosnąć do 10 tysięcy tygodniowo w 2018 roku. Roczna produkcja ma przekroczyć 500 tysięcy sztuk. Pomimo problemów firma przekonuje, że nie wynikają one z żadnych fundamentalnych przeszkód i są do przezwyciężenia.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s