OSW: Prawnicy Rady o Nord Stream 2 po myśli Niemiec i Rosji. Czekasz na debiut giełdowy Saudi Aramco? Nie daj się zwieść hakerom

Tankowiec Sirius Star na Oceanie Indyjskim

:Puls Biznesu pisze, że Energa szykuje się do walki prawnej z inwestorami, których chce pozbawić umów kluczowych dla ich inwestycji.

:Prawnicy Rady Unii Europejskiej przedstawili opinię po myśli Niemiec i Rosji na temat projektu gazociągu Nord Stream 2.

:Jak donosi Financial Times, w przeddzień debiutu giełdowego saudyjskiego Saudi Aramco hakerzy stworzyli fałszywą stronę spółki, by zwodzić inwestorów możliwością zarobku i pozyskiwać ich dane wrażliwe.

PB: Inwestorzy będą walczyć w sądzie z Energą o umowy na zielone certyfikaty

Puls Biznesu

Puls Biznesu pisze, że Energa szykuje się do walki prawnej z inwestorami, których chce pozbawić umów kluczowych dla ich inwestycji.

– Wrześniowa konferencja Energi wzbudziła w sektorze emocje. Energetyczna firma, kontrolowana przez skarb państwa, ogłosiła wówczas, że uznaje za nieważne 22 umowy na zakup zielonych certyfikatów, które w latach 2007-13 podpisała z firmami wiatrowymi – pisze Magdalena Graniszewska. – Inwestorzy reprezentujący 13 z tych umów wystosowali we wtorek wspólne stanowisko. Przekonują, że uznanie kontraktów za nieważne nie miało rzetelnych podstaw prawnych, wywodom Energi brakuje logiki, a publiczne deklaracje prezesa Energi o „próbach porozumienia” nie są zgodne ze stanem faktycznym.

W Pulsie czytamy, że Energa chce w sądzie dowieść, że 22 wiatrowe umowy były nieważne, bo powinny były zostać zawarte na podstawie zamówień publicznych, a nie zostały. Inwestorzy i banki (banki finansujące też zostały pozwane przez Energę) zaangażowały kancelarie prawne i szykują się do walki w sądzie.

 

OSW: Prawnicy Rady o Nord Stream 2 po myśli Niemiec i Rosji

Ośrodek Studiów Wschodnich

Prawnicy Rady Unii Europejskiej przedstawili opinię po myśli Niemiec i Rosji na temat projektu gazociągu Nord Stream 2.

Po krytycznym tekście eksperta komentującego dla BiznesAlert.pl pojawił się kolejny wart uwagi materiał, który dowodzi, że prawnicy Rady Unii Europejskiej działają na korzyść kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2. Dlaczego wspierają przedsięwzięcie Niemiec i Rosji? Sprawę analizują eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich.

OSW przypomina, że 27 września służba prawna Rady Unii Europejskiej wydała opinię prawną na temat wniosku Komisji Europejskiej (KE) złożonego do Rady UE o zgodę na rozpoczęcie negocjacji z Federacją Rosyjską w kwestii przyjęcia specjalnych ram prawnych dla gazociągu Nord Stream 2. Treść liczącej 25 stron opinii została kilka dni później ujawniona w mediach (Politico Europe).

– Dokument służby prawnej Rady UE przedstawia tendencyjną interpretację reguł unijnego prawa w sposób jednoznacznie korzystny dla zwolenników budowy gazociągu Nord Stream 2 – piszą Szymon Kardaś i Rafał Bajczuk z OSW. Ich zdaniem służba prawna Rady neguje stanowisko Komisji Europejskiej o tym, że w przypadku problematycznego projektu Nord Stream 2 występuje kolizja norm lub próżnia prawna, którą należy usunąć. – Autorzy opinii stwierdzają, że reguły tzw. trzeciego pakietu energetycznego, a w szczególności unijnej Dyrektywy gazowej nie mają zastosowania do projektowanego gazociągu – czytamy w komentarzu.

Autorzy dodają, że według prawników rady Nord Stream 2 nie jest elementem sieci gazociągów kopalnianych, ani połączeniem wzajemnym. – Taka interpretacja wpisuje się w oczekiwania stron zainteresowanych realizacją projektu, w szczególności jest zgodna ze stanowiskiem Niemiec i Rosji. Jej usankcjonowanie oznaczałoby, że szereg restrykcji wynikających z tzw. trzeciego pakietu energetycznego m.in. zasada dostępu strony trzeciej, zasada unbundlingu (oddzielenie własności infrastruktury od przesyłu i dystrybucji przesyłanego gazu) – ostrzegają.

Ich zdaniem służba prawna Rady UE w swojej opinii zdefiniowała bezpieczeństwo dostaw gazu w sposób sprzeczny z powszechnie przyjętą wykładnią. Przedstawiają szereg innych argumentów. Stwierdzają, że opinia służby prawnej Rady UE jest „zgodna ze stanowiskiem rządu Niemiec w sprawie Nord Stream 2”.

– Uwzględniając fakt, że decyzja w sprawie mandatu podejmowana będzie w Radzie UE kwalifikowaną większością głosów, trudniej będzie zwolennikom negocjacji uzyskać poparcie dla samych rozmów, a tym bardziej na rzecz takiego mandatu, który zmierzałby do objęcia nowej infrastruktury szerokim zakresem ograniczeń wynikających z unijnego prawa – piszą Bajczuk i Kardaś.

 

Czekasz na debiut giełdowy Saudi Aramco? Nie daj się zwieść hakerom

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Jak donosi Financial Times, w przeddzień debiutu giełdowego saudyjskiego Saudi Aramco hakerzy stworzyli fałszywą stronę spółki, by zwodzić inwestorów możliwością zarobku i pozyskiwać ich dane wrażliwe.

Strona www.aramcoipo.org zdaje się być poświęcona wyłącznie IPO Saudi Aramco. Zachęca inwestorów do przekazania danych kontaktowych oraz informacji o posiadanym bogactwie w celu dołączenia ich do listy mailingowej z najnowszymi informacjami o przygotowaniach do debiutu. To silny magnes, bo inwestorzy od lat czekają na ujawnienie danych finansowych spółki, która znajdując się pod kontrolą rodziny królewskiej miała ograniczoną przejrzystość.

Wejście Saudi Aramco na giełdę to kluczowy element planu uniezależnienia Arabii Saudyjskiej od sprzedaży ropy naftowej i zwiększenia innowacyjności jej gospodarki. W przekonaniu ekspertów do spraw cyberbezpieczeństwa opisywana strona może posłużyć do tzw. phishingu, czyli wyłudzania danych pod fałszywą banderą. Ma skórkę podobną do tej, którą zastosowało Saudi Aramco w prawdziwej witrynie internetowej. Można ją także łatwo znaleźć w wyszukiwarkach pod hasłem Aramco, bo prawdopodobnie zainwestowano w jej pozycjonowanie w internecie.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s