Secesja Katalonii a rynek gazu w Europie. Dla PR24

Terminal LNG w Świnoujściu

Hiszpania jest liderem eksportu LNG w Europie. Działa tam sześć terminali, a kraj realizuje około połowę dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem tych obiektów. Komisja Europejska uznaje rozwój importu gazu skroplonego za priorytet. Wskazuje, że istnieje już infrastruktura pozwalająca zrealizować do 43 procent zapotrzebowania na gaz za pomocą dostaw LNG. O referendum w Katalonii w kontekście dostaw gazu mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.

Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: http://www.gazprom.com/press/gallery

Według Wojciecha Jakóbika secesja Katalonii może zmienić rynek gazu w Unii Europejskiej. – Jeśli Katalonia nie będzie w stanie zrealizować unijnych planów rozbudowy infrastruktury gazu skroplonego, to może sprawić, że bardziej atrakcyjny stanie się terminal w Świnoujściu. Pompowałby on LNG nie tylko do Polski, ale i do krajów sąsiednich – to jedna z możliwych konsekwencji ewentualnej secesji Katalonii. Hiszpania posiada sześć terminali gazu skroplonego, z czego ich przepustowość jest wykorzystywana tylko w jednej czwartej. Tylko żeby zrealizować stamtąd dostawy do Polski, trzeba zbudować gazociąg z Hiszpanii do Francji, który ma przebiegać przez Katalonię – mówił ekspert ds. energetyki.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 ogłoszenie niepodległości przez Katalonię może zagrozić powstaniu planowanego gazociągu. – Są dyskusje ekonomistów czy planowany gazociąg będzie się opłacał. Powstanie nowego państwa, które będzie miało nieunormowane stosunki z UE, zmusza do zastanowienia czy ta inwestycja będzie miała jakieś szanse. To projekt priorytetowy, który ma wsparcie Komisji Europejskiej i Hiszpanii, a mimo to nie powstaje. Z punktu widzenia Francji ten gazociąg może się wydawać niepotrzebny, ale ze strony unii energetycznej ten gaz mógłby trafić tam, gdzie jest bardziej potrzebny. Niepewność wokół Katalonii osłabia perspektywy uczynienia z Hiszpanii pośrednika w dostawach LNG – powiedział Jakóbik.

Więcej w całej audycji.

Źródło: Polskie Radio 24

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s