Rosja liczy na przełomowe kontrakty z Arabią Saudyjską. Na razie konkretów brakuje. Dalszy restart atomu w Japonii. Wybory mogą go zatrzymać

Tankowiec Sirius Star na Oceanie Indyjskim

:Po raz pierwszy w historii król Arabii Saudyjskiej odwiedził Rosję. Od środy 4 października przebywa w Moskwie, gdzie dyskutuje o kluczowych układach w sektorach energetyki i bezpieczeństwa.

:Spółka TEPCO z Japonii przezwyciężyła wszelkie przeszkody formalne dla uzyskania zgody na ponowne uruchomienie dwóch reaktorów elektrowni jądrowej Kashiwazaki-Kariwa, największego obiektu tego typu w Japonii, który znajduje się w prefekturze Niigata.

Rosja liczy na przełomowe kontrakty z Arabią Saudyjską. Na razie konkretów brakuje

Kommiersant/Financial Times/Wojciech Jakóbik

Po raz pierwszy w historii król Arabii Saudyjskiej odwiedził Rosję. Od środy 4 października przebywa w Moskwie, gdzie dyskutuje o kluczowych układach w sektorach energetyki i bezpieczeństwa.

Król Mohammed Salman al-Saud spotka się z prezydentem Władimirem Putinem. Delegacje Arabii i Rosji uwzględniły ministrów spraw zagranicznych i obron narodowej.

Triumf

Według Kommiersanta od negocjacji będzie zależało, czy wart 3 mld dolarów kontrakt na dostawę systemu S-400 Triumf zostanie podpisany. Kommiersant przypomina, że Arabia przekonywała Rosję, aby nie sprzedawała go Iranowi, a w zamian kupi go sama. Rozmówcy gazety związani z władzą uznają to za brudną grę Rijadu. Podczas wizyty króla Salmana może dojść do rozstrzygnięcia w tej sprawie.

Porozumienie naftowe

Jednak tematem dyskusji będzie także porozumienie naftowe krajów kartelu naftowego OPEC, z których największym producentem jest Arabia Saudyjska, oraz państw spoza organizacji, jak Rosja. W listopadzie ma odbyć się spotkanie podsumowujące owoce wprowadzenia ograniczeń wydobycia, które miały dać podwyżkę cen surowca. Obecnie notowany jest jednak spadek, po okresowej podwyżce spowodowanej huraganami w pobliżu ośrodków wydobycia w USA.

Prezydent Rosji zapowiedział, że porozumienie obowiązujące do marca 2018 roku mogłoby zostać przedłużone do końca przyszłego roku. Nie wiadomo jednak czy jest to element gry na podwyżki na giełdach, czy realna deklaracja.

Kontrakty na 3 mld dolarów

Strony mają także podpisać umowy między Rosyjskim Funduszem Inwestycji Bezpośrednich, a saudyjskim Funduszem Inwestycji Publicznych. Na mocy trzech kontraktów mają sfinansować funduszu inwestycji w energetyce wart milard dolarów, który ma inwestować między innymi w innowacyjne technologie wydobycia. Pomysł nie jest nowy, został przedstawiony jeszcze w 2015 roku, ale być może podczas wizyty króla Arabii w Moskwie dojdzie do przełomu.

Financial Times przypomina, że zgodnie z deklaracjami poprzedzającymi spotkanie, w jego trakcie może dojść do podpisania umów między spółkami o wartości do 3 mld dolarów. Oprócz wartego miliard dolarów funduszu chodzi o budowę zakładu petrochemicznego w Arabii Saudyjskiej przez rosyjski Sibur o wartości 1,1 mld dolarów, a także wejście Saudyjczyków do projektu Arctic LNG-2. Ponadto, według Financial Times spółka Saudi Aramco jest bliska porozumienia z Rosnieftem i Gazprom Nieftem w sprawie budowy wspólnego centrum badań i nowych technologii.

 

Dalszy restart atomu w Japonii. Wybory mogą go zatrzymać

Wojciech Jakóbik

Spółka TEPCO z Japonii przezwyciężyła wszelkie przeszkody formalne dla uzyskania zgody na ponowne uruchomienie dwóch reaktorów elektrowni jądrowej Kashiwazaki-Kariwa, największego obiektu tego typu w Japonii, który znajduje się w prefekturze Niigata.

Azjatycka Władza Regulacji Jądrowej (ANRA) wyraziła zgodę na ponowne uruchomienie dwóch z siedmiu reaktorów elektrowni. Zostały one wyłączone z użytku po katastrofie w elektrowni Fukushima w 2011 roku. Obecnie Japonia analizuje możliwość powrotu do energetyki jądrowej, a jej władze deklarują, że nie obędzie się bez niej przynajmniej do 2030 roku.

Tymczasem 22 października odbędą się wybory parlamentarne w Japonii. Ekipa premiera Shinzo Abe opowiada się za stopniowym powrotem do atomu. Główna konkurencja pod przywództwem gubernator Tokio Yuriko Koike, chce porzucenia tego rodzaju energetyki do 2030 roku. Jeżeli zwycięży jej partia Nadzieja, powrót do atomu może zostać zatrzymany.

Tymczasem po ocenie nowych standardów bezpieczeństwa wprowadzonych po Fukushimie, do pracy wróciły już cztery reaktory wycofane z użytku przez Agencję Regulacji Jądrowych. To Sendai 1 i 2 oraz Takahama 3 i 4. Dołączą do nich dwa bloki Elektrowni Kashiwazaki-Kariwa.

http://biznesalert.pl/japonia-atom-elektrownia-jadrowa/

Elektrownia Kashiwazaki-Kariwa

Obecnie nieaktywna Kashiwazaki-Kariwa wykorzystuje technologie BWR (reaktor wodny wrzący) znaną z Fukushimy, ale dwa nowe bloki wprowadzą bardziej nowoczesną ABWR (zaawansowany reaktor wodny wrzący). Obiekt wizytowali polscy dziennikarze, wśród których znalazła się reprezentacja BiznesAlert.pl.

Obiekt jest zarządzany przez firmę TEPCO. To ta sama, która zarządzała elektrownią Fukushima Daiichi. Instalacja w Kashiwazaki pracuje od kwietnia 1985 roku. Składa się z siedmiu reaktorów oddawanych do użytku stopniowo – w 1985, 1996, 1997 roku. Reaktor 1 elektrowni wykorzystuje technologię BWR typu kolbowego. Reaktory 2-5 to BWR typu dzwonowego. Reaktory 6 i 7 wykorzystują technologię ABWR tupu cylindrycznego. Technologia ABWR została dostarczona do Kashiwazaki przez firmy Toshiba, Hitachi i General Electric. Reaktory 6 i 7 w przeciwieństwie do poprzedników o mocy 1100 MWe mają moc 1356 MWe. Łączna moc jednostek to 8212 MWe.

Ze względu na wyłączenie reaktorów były możliwe prace konserwacyjne i modernizacyjne. Wzmocniono konstrukcję kominów, dlatego nie wyglądają one jak smukłe wieże Elektrowni Bełchatów, ale bardziej jak kratownice Wieży Eiffla. Także rury zostały wzbogacone o dodatkowe wsporniki oraz izolację wodoodporne przy ich łączeniu z budynkami. Drzwi do kluczowych obszarów elektrowni zostały wzbogacone o instalacje wodoodporne na wypadek, gdyby woda z tsunami miała wedrzeć się do środka obiektu.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s