Gazprom ponad prawem UE? Niemiecki biznes dzieli Zachód.

:Rosjanie szukają argumentów za tym, aby nie obejmować prawem unijnym kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2. Komisja Europejska chce zmienić definicję interkonektora, aby objąć nią także ten gazociąg. Polska opublikuję analizę prawną uzasadniającą podporządkowanie go unijnemu prawu, o czym pisał BiznesAlert.pl.

:Według gazety Kommiersant na spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem na Kremlu przedstawiciele niemieckiego biznesu krytykowali pomysł nowych sankcji USA wobec Rosji.

 

Gazprom ponad prawem UE? Rosjanie bronią Nord Stream 2 przed Brukselą

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Rosjanie szukają argumentów za tym, aby nie obejmować prawem unijnym kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2. Komisja Europejska chce zmienić definicję interkonektora, aby objąć nią także ten gazociąg. Polska opublikuję analizę prawną uzasadniającą podporządkowanie go unijnemu prawu, o czym pisał BiznesAlert.pl.

Denis Duraszkin z BGP Litigation przekonuje, że Komisji Europejskiej będzie trudno „rozciągnąć trzeci pakiet energetyczny na terytorium poza Unią”. To jego zdaniem pomysł niezgodny z Konwencją ONZ o Prawie Morza, która stanowi, że jurysdykcja prawna nie wykracza poza wody terytorialne poszczególnych państw. Przeciwnicy tej interpretacji tłumaczą, że Morze Bałtyckie jest akwenem wewnętrznym Unii Europejskiej i należy je traktować niczym jezioro. Prawnik przyznaje, że rewizja prawa musiałaby zostać zaakceptowana przez Radę Europejską, w której znajdują się Niemcy. Ich firmy – Wintershall i Uniper – są zaangażowane w Nord Stream 2. Według Duraszkina powodzenie rewizji sprawiłoby, że Gazprom musiałby oddać gazociąg niezależnemu operatorowi lub porzucić projekt.

Anastazja Chudiakowa z Heads Consulting przekonuje, że spór można zgłosić do Światowej Organizacji Handlu i każda ze stron znajdzie swoje argumenty. Zakaz zarządzania gazociągiem wybudowanym przez Gazprom może być jej zdaniem formą dyskryminacji. Z drugiej strony takie zarządzanie zagraża wolnemu dostępowi do infrastruktury dla stron trzecich. – Jeżeli poprawka przejdzie, Gazprom będzie musiał po raz kolejny szukać wyjścia i transferować aktywa do podmiotów trzecich – przyznaje. Przekonuje jednak, że Gazprom i jego europejscy partnerzy są w stanie „przezwyciężyć” ograniczenia unijnego prawa.

Polacy nie mają wątpliwości, że sporną inwestycję należy podporządkować prawu. – Konieczność stosowania prawa UE do gazociągu wynika nie tylko z brzmienia przepisów prawa UE, ale również konsekwencji budowy gazociągu dla funkcjonowania rynku wewnętrznego gazu ziemnego UE w przyszłości – mówi Minister Michał Kurtyka, który zapowiadał publikację polskiej analizy na temat stosunku unijnego prawa do Nord Stream 2.

– Gazociąg Nord Stream 2 będzie służyć bezpośrednim dostawom gazu ziemnego z Federacji Rosyjskiej przez Morze Bałtyckie do Niemiec omijając funkcjonujące, lądowe szlaki transportu gazu ziemnego. Konieczność stosowania prawa UE na terytorium państw UE oraz ich wodach terytorialnych nie budzi wątpliwości. Z naszej analizy wynika, że argumenty służb prawnych Rady w tym zakresie są pozbawione podstaw prawnych. Zastosowanie jurysdykcji UE do części gazociągu leżącej poza jej terytorium wynika z konieczności zachowania jednolitości regulacyjnej całego gazociągu oraz ochrony konkurencji na europejskim rynku gazu. Trybunał Sprawiedliwości UE niejednokrotnie potwierdzał konieczność stosowania prawa UE w takich przypadkach – podaje resort energii na stronie internetowej.

O nowej definicji interkonektora myśli Bruksela. Komisja Europejska już 14 września zapowiedziała, że chce zmienić prawo tak, aby „w przyszłości” przypadek Nord Stream 2, który może powstać w pustce prawnej, się nie powtórzył. – Chcemy dostosować nasze przepisy gazowe do przyszłych wyzwań – mówił komisarz ds. energii i zmian klimatu Miguel Arias Canete, o czym informował BiznesAlert.pl. W rozmowie z posłami do Parlamentu Europejskiego dyrektor ds. wewnętrznego rynku energii w Komisji Europejskiej Klaus-Dieter Borchardt powiedział, że Komisja będzie chciała objąć planowanymi regulacjami gazociąg Nord Stream 2.

 

Niemiecki biznes dzieli Zachód. Broni współpracy z Rosją przed sankcjami

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Według gazety Kommiersant na spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem na Kremlu przedstawiciele niemieckiego biznesu krytykowali pomysł nowych sankcji USA wobec Rosji.

Dziennik donosi, że na spotkaniu niemieckiego biznesu z prezydentem Rosji byli obecni przedstawiciele firm z Niemiec, m.in. Bauer, Linde, Nord Stream, Knauf, Claas, Siemens, Schaeffler i Wintershall. Gazeta nie wspomina, że konsorcjum Nord Stream 2 należy obecnie w stu procentach do rosyjskiego Gazpromu. Mimo to zostało włączone do delegacji niemieckiego biznesu.

Dobra zmiana w Niemczech?

Wolfgang Beuchel, przewodniczący Wschodniej Komisji Gospodarki Niemiec miał ocenić, że wybory w Niemczech i Rosji wpłyną na relacje gospodarcze między tymi państwami.

Przedstawiciel niemieckiego biznesu przekonywał Putina, że w Niemczech tworzy się „dobre nastawienie” do inwestycji w Rosji. Co innego można przeczytać w niemieckich gazetach, które jak Suddeutsche Zeitung przekonują, że współpraca gospodarcza z Rosjanami przynosi coraz większe koszty polityczne i powinna zostać ograniczona, np. poprzez porzucenie spornego projektu Nord Stream 2.

http://biznesalert.pl/sz-obawy-polski-o-nord-stream-2-sa-uzasadnione/

Przeciwko sankcjom USA

Krytycy współpracy tych krajów pomimo wojny na Ukrainie wiążą nadzieje z nową koalicją (prawdopodobnie chadecy-liberałowie-zieloni, tzw. jamajka) w Berlinie, która mogłaby przyjąć bardziej krytyczne stanowisko w stosunku do poprzedniego rządu z udziałem prorosyjskich socjalistów.

– Martwią nas możliwe sankcje USA – przyznał Beuchel. – Wspieramy negatywne stanowisko Unii Europejskiej w tej sprawie. Zrobimy wszystko, aby wesprzeć niemieckie firmy tak, aby mogły kontynuować przedsięwzięcia w Rosji.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s