Polska i Japonia dyskutują o atomie w Krakowie. Kiedy przetarg na technologię?

Elektrownia atomowa w węgierskim Paks.

W poniedziałek 16 października odbędzie się w Krakowie polsko-japońskie seminarium poświęcone energetyce jądrowej. Wezmą w nim udział przedstawiciele resortów odpowiedzialnych za energetykę w obu krajach, a także naukowcy.

Wojciech Jakóbik

Celem wydarzenia będzie merytoryczna dyskusja o energetyce jądrowej z akcentem na percepcję branży przez media i opinię publiczną. Po katastrofie jądrowej w Fukushimie strona japońska chce przekonać, że wysokie standardy bezpieczeństwa zagwarantują, że do podobnych incydentów nie dojdzie w przyszłości.

Japończycy znajdują się wśród podmiotów, które chciałyby uczestniczyć w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej. Polski rząd oficjalnie nie zrezygnował z planów budowy elektrowni jądrowej, ale jego przedstawiciele przyznają, że ostateczna decyzja o tym kiedy i na jakich warunkach ogłosi przetarg na technologię dla obiektu pozostaje do ustalenia.

W lipcu 2017 roku z inicjatywy polskiego ministerstwa energii oraz resortu gospodarki, handlu i przemysłu Japonii odbyła się wycieczka dziennikarzy do japońskich elektrowni jądrowych, w trakcie której gospodarze przekonywali o bezpieczeństwie energetyki tego rodzaju. BiznesAlert.pl został zaproszony, a na portalu można przeczytać relacje z wyjazdu.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s