Czy Polska uzależni się od węgla z Rosji? Komentarz dla Radia Kraków

– W najbliższych latach w Polsce może zabraknąć węgla, dlatego realna staje się perspektywa uzależnienia się od dostaw rosyjskich – tak przekonuje Wojciech Jakóbik z portalu Biznes Alert. Niedawno w mediach pojawiły się informacje, że do Polski dociera także surowiec z Donbasu, sprzedawany przez ukraińskich separatystów.

Zapis rozmowy Jacka Bańki z Wojciechem Jakóbikiem z portalu Biznes Alert.

Z doniesień medialnych wynika, że kupujemy węgiel od ukraińskich separatystów. Jakie mogą być konsekwencje takich zakupów?

Nie były to duże zakupy. 11 tysięcy ton to jest tyle, ile zużywa jeden blok elektrowni w dobę. Mówił o tym minister energii. Jest jednak kwestia wizerunku Polski jako adwokata Ukrainy, obrońcy stabilności na wschodzie i krytyka agresora Rosji. Tu Polska może stracić. Pokazujemy, że przy korektach zdarza nam się robić interesu z bojownikami. Wypomniał nam to minister energetyki Ukrainy, który był wczoraj w Polsce. On rozmawiał o współpracy i powiedział, że Ukraińcom jest przykro, że jeden z ich głównych sojuszników współpracuje z wrogiem, który destabilizuje sytuację. Nie jest tak, że te zakupy Polski w Donbasie, zrealizowane przez zaniedbanie, zaprzeczą polityce wschodniej. Wsparcie dla Ukrainy jest artykułowane, mimo tego że na Ukrainie są coraz większe problemy z reformami.

Czyli jak słyszymy, że Polacy finansują terrorystów to jest to nadużycie?

– Tak. Oczywiście ktoś zaniedbał sprawę, ale była to jednorazowa wymiana na mały wolumen. To przeszło poniżej radaru ministerstwa. Trzeba z tego wyciągnąć wnioski. Polska od początku wspiera wzmacnianie niezależności Ukrainy od węgla, energii i gazu z Rosji. Wspieramy reformy gazowe, wysyłamy gaz na Ukrainę, rozmawiamy o budowie gazociągu Polska-Ukraina, zastanawiamy się nad inwestycjami w ukraiński sektor gazowy. Jednocześnie podejmujemy działania, żeby zapewnić, iż kraje zachodnie będą wspierać Ukrainę w rozmowach z Rosją o sytuacji na wschodzie i o dostawach gazu z Rosji. Ukraina dzięki Polsce i UE mogła zrezygnować z dostaw gazu od Gazpromu.

Jak to jest z dostawami węgla? Te zakupy w Donbasie wynikają z problemów z wydobyciem w Polsce. Węgiel płynie do nas głównie z Rosji?

– Węgiel wydobywamy przede wszystkim w Polsce. Jednak niedobory, które wynikają z braku efektywności wydobycia w Polsce, uzupełniamy importem. On jest realizowany między innymi ze wschodu. To budzi krytykę analityków. Węgiel ma nam dawać niezależność energetyczną, mamy spalać własny węgiel, ale nie potrafimy wyprodukować dobrego węgla. Musimy go sprowadzać ze wschodu Ukrainy i Rosji. Węgiel ma rożną jakość. Antracyt, czyli węgiel najwyższej jakości, który jest obecny na wschodzie, ma 25. klasę. Chronicznie nieefektywny polski sektor węglowy jest w stanie sięgnąć po klasę 21. Musimy szukać dobrego węgla gdzie indziej.

Jak słyszę o chronicznie nieefektywnym polskim sektorze węglowym to jednocześnie myślę, że on ma wielkie problemy.

– Oczywiście. Ma wielkie problemy z zapewnieniem węgla na polski rynek. Dziennik Gazeta Prawna pisze, że w następnych latach może zabraknąć węgla. Wtedy będziemy bardziej zależni od importu z Rosji. Polacy też nie są w stanie zaoferować konkurencyjnej ceny. Nasze wydobycie jest drogie i przegrywamy w konkurencji z Ukrainą. Ekipa rządząca słusznie przypomina, że inwestycje w sektor węglowy zostały zaniedbane w minionych latach, ale z drugiej strony zamiast inwestować i ciąć niepotrzebne koszty – w postaci deputatów dla emerytów górnictwa – rozdaje po 10 tysięcy na górnika. To absurd. My nie mamy pieniędzy w sektorze węglowym. On jest zagrożony polityką klimatyczną UE. Każdy dookoła ma lepszy i tańszy węgiel niż Polacy. Tymczasem my nie chcemy inwestować w to, wolimy rozdawać pieniądze.

Ceny węgla w Polsce rosną. Z izby handlowej słyszymy, że te wyższe ceny wynikają też z działań samorządów, które podejmują inicjatywy antysmogowe.

– Jasne. Jakbyśmy jedli węgiel na śniadanie, obiad i kolację to by staniał, bo by był wielki popyt. Jak na rynku mamy miał, mamy dostawców polskich z węglem, którego jakość jest dyskusyjna i innego dostawcę, który oferuje coś lepszego to trudno. Decyduje rynek. Nie udało się wprowadzić regulacji, które by kazały polskim kupcom wybierać polski węgiel. Tezy o tym, że osoby walczące ze smogiem są odpowiedzialne za wyższe ceny węgla, są nieuzasadnione. Osoby walczące ze smogiem to często ci sami ludzie, którzy apelują o reformę sektora węglowego. Nie chodzi im o zaszkodzenie górnikom. Chodzi o to, żeby ten sektor był zdrowy, żeby przetrwał odchudzony, ale w lepszej kondycji.

Zapytam o zapowiedzi przedstawicieli rządu. Słyszymy, że jeszcze w tym roku rząd przyjmie projekt wprowadzenia norm jakościowych dla węgla. Od samorządowców słyszymy coś innego – my nie chcemy eliminacji mułów węglowych, chcemy, żeby tym zajął się przemysł. Ich zdaniem do komunałki powinien trafiać węgiel dobrej jakości. Da się te stanowiska pogodzić?

– Tak. Jest otwartość na rozmowy w ministerstwie rozwoju. Jakby to zależało tylko od tego resortu to mielibyśmy daleko idące regulacje na rzecz walki ze smogiem. Mieszkam w Krakowie. Wiem jaki to jest problem. Inne miasta też o tym wiedzą. Jakby to zależało od resortu rozwoju to byłaby ambitna polityka walki ze smogiem. Ministerstwo energii musi jednak pamiętać o górnikach. Ono chce zwiększać popyt na węgiel. Tu jest opór. To co mamy teraz to już jest kompromis. Zobaczymy na ile resorty pójdą na kolejne ustępstwa. W ministerstwie rozwoju była duża konferencja smogowa. Były tam różne ciekawe rozwiązania. Byli działacze antysmogowi. Jest szansa na dialog. Trzeba porzucić złudzenia, że przestaniemy rozmawiać o smogu to on zacznie znikać. Tak nie będzie. Problem jest realny. Rożne miasta z tym walczą. Polskie miasta nie powinny się różnić.

Źródło: Radio Kraków

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s