Stagnacja reform zagraża Gazociągowi Polska-Ukraina. Rozstrzygnięcie do końca roku. Raport o Nord Stream 2: Gazprom korumpuje i płaci za raporty

Nord Stream. Grafika: Gazprom

:Przedstawiciel ministerstwa energetyki Ukrainy i prezes Naftogazu nie odwiedzą III Kongresu Energetycznego, gdzie mieli rozmawiać ze stroną polską m.in. o Gazociągu Polska-Ukraina. Problemy reformy gazowej nad Dnieprem zagrażają współpracy z Polakami.

:Organizacja Free Russia przygotowała raport pt. Korupcyjny gazociąg: Zagrożenie Nord Stream 2 dla bezpieczeństwa i demokracji w Unii Europejskiej. Autorem jest Ilja Zasławski.

Stagnacja reform zagraża Gazociągowi Polska-Ukraina. Rozstrzygnięcie do końca roku

Wojciech Jakóbik

Przedstawiciel ministerstwa energetyki Ukrainy i prezes Naftogazu nie odwiedzą III Kongresu Energetycznego, gdzie mieli rozmawiać ze stroną polską m.in. o Gazociągu Polska-Ukraina. Problemy reformy gazowej nad Dnieprem zagrażają współpracy z Polakami.

W środę 18 października rusza III Kongres Energetyczny we Wrocławiu organizowany przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych. BiznesAlert.pl jest patronem medialnym wydarzenia. Chociaż początkowo zapowiadano, że w panelu poświęconym współpracy polsko-ukraińskiej pojawi się przedstawiciel ministerstwa energii i przemysłu węglowego Ukrainy oraz prezes Naftogazu Andrij Kobolew, to ostatecznie nie przyjadą oni do Polski. Powodem jest rosnące napięcie polityczne na Ukrainie związane z reformą sektora gazowego.

Podczas wizyty z 5 października tego roku w Warszawie minister energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy przekonywał, że nie ma opóźnień projektu Gazociągu Polska-Ukraina, który uznał za narzędzie dalszego uniezależniania kraju od dostaw gazu z Rosji oraz rozwoju dostaw do krajów Europy Środkowej i Południowej. Wspominał o „hubie gazowym” wykorzystującym magazyny gazu na Ukrainie o pojemności 31 mld m sześc. Zapowiadał też rychłe przyjęcie planu finansowego inwestycji przez Ukrtransgaz.

Pomimo problemów na Ukrainie, na konferencji we Wrocławiu będzie obecny Paweł Stańczak, obecny prezes Ukrtransgazu i były pracownik PGNiG. Może on ujawnić nowe informacje na temat Gazociągu Polska-Ukraina oraz innych obszarów współpracy między tymi krajami. W panelu poświęconemu tej tematyce wezmą także udział przedstawiciele PGNiG oraz ERU Trading, prywatnej spółki pośredniczącej w dostawach polskiego gazu nad Dniepr. Będą mówić o perspektywie wykorzystania LNG z polskiego terminalu w Świnoujściu w regionie.

Gazociąg Polska-Ukraina. Polacy czekają na decyzję Ukraińców

Według informacji BiznesAlert.pl od źródła zbliżonego do rozmów delegacji ukraińskiej z Polakami na spotkaniu padła deklaracja, że los Gazociągu Polska-Ukraina zostanie rozstrzygnięty do końca tego roku. Polska jest już połączona gazociągiem z Ukrainą, na połączeniu w Drozdowyczach służącemu do dostaw na Zachód możliwe jest wykorzystanie rewersu wirtualnego o przepustowości 1,5 mld m sześc. rocznie. Pozwala on PGNiG na dostawy nad Dniepr.

Nowy gazociąg o planowanej przepustowości 5-8 mld m sześc. zapewniłby w 2018-20 roku fizyczne dostawy o większym wolumenie i mógłby posłużyć do rozwoju handlu gazem między Polską i Ukrainą. Dla Polaków to jeden z kanałów potencjalnego reeksportu surowca z Bramy Północnej, czyli rozbudowanego terminalu LNG w Świnoujściu oraz postulowanego Korytarza Norweskiego – Baltic Pipe, które mogą dać razem dostawy o wolumenie 17,5-20 mld m sześc. rocznie od 2022 roku.

Po stronie polskiej modernizacja gazociągu Hermanowice-Strachocina w ramach krajowego planu rozbudowy gazociągów operatora Gaz-System wystarczyła, aby przystosować infrastrukturę do uruchomienia Gazociągu Polska-Ukraina. Teraz czas na ruch strony ukraińskiej. Wymaga to budowy 100 km gazociągu z magazynów Blicze-Wołycia, lecz Ukrtransgaz jeszcze nie podjął decyzji w tej sprawie. Poza niestabilnością w sektorze gazowym, powodem może być niedobór środków.

 

Raport o Nord Stream 2: Gazprom korumpuje i płaci za raporty

Wojciech Jakóbik

Organizacja Free Russia przygotowała raport pt. Korupcyjny gazociąg: Zagrożenie Nord Stream 2 dla bezpieczeństwa i demokracji w Unii Europejskiej. Autorem jest Ilja Zasławski.

Materiał jest kontynuacją cyklu analiz poświęconych polityce gazowej Kremla, która jest wykorzystywana do osiągania celów w polityce zagranicznej. Projekt Nord Stream 2 jest zatem narzędziem politycznym. Zasławski dowodzi, że projekt da korzyści prezydentowi Władimirowi Putinowi, a nie budżetowi czy obywatelom Rosji. Pozwoli „dzielić i rządzić Europą”. – Podważy tworzące się zasady energetyki w Unii Europejskiej oraz architekturę bezpieczeństwa na poziomie transatlantyckim – ostrzega autor raportu.

Zasławski opisuje historię zmian na rynku gazu w Rosji, które były podyktowane interesami poszczególnych oligarchów i brakowało im przejrzystości. Krytykuje on prezesa rosyjskiego Gazpromu Aleksieja Millera za udział w skandalach korupcyjnych. Przykładem może być pałac zwany Millerhof, czyli posiadłość na 30 hektarów na przedmieściach Moskwy warta 43 mln dolarów. Chociaż Gazprom odpiera zarzuty o to, że pałac powstał ze środków firmy, to należy ona do Wszechruskiego Centrum Rolniczego, spółki-córki koncernu z Petersburga. Przypomina także o przypadkach masowego prania pieniędzy i aktywności mafijnej wokół stoczni Nordic Yards znajdującej się w okręgu wyborczym obecnej kanclerz Angeli Merkel.

Autor publikacji przekonuje, że głównymi beneficjentami projektu Nord Stream 1, czyli gazociągu, który ciągnie się z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie są Arkady i Borys Rotenbergowie. To oligarchowie związani z Putinem, posądzani o to, że są jego kasjerami. – Tymczasem oficjalnie Nord Stream 1 nie doprowadził do realizacji żadnego z oficjalnych celów. Do czasu uruchomienia zdeaktualizowały się one – wskazuje Zasławski. Chodzi o kryzys ekonomiczny, który zniweczył szansę na prognozowany przez Gazprom wzrost zapotrzebowania na gaz w Europie. – Zapotrzebowanie na gaz w Europie nadal utrzymuje się poniżej zapowiadanego wzrostu o 100-200 mld m sześc. rocznie – pisze Zasławski. Jego zdaniem Nord Stream 2 będzie podobnie nierentowny i będzie „katastrofą dla rosyjskich podatników oraz budżetu”.

W materiale Free Russia można poczytać o długoletniej tradycji współpracy gazowej Rosja-Niemcy, układzie gaz za gazociągi i współpracy z Gazpromem za czasów Władimira Putina, opisywanych także w BiznesAlert.pl. Opisuje także ludzi, którzy w Europie Zachodniej promują interesy rosyjskiego koncernu, jak np. Gerhard Schroeder. To były kanclerz Niemiec, zasiadający obecnie w zarządach Nord Stream 1 i 2. Stawia także tezę, że kontrowersyjną sympatię do Gazpromu prezentuje prestiżowy Oxford Institute of Energy Studies, którego program badań sektora gazu miał być dofinansowany przez Rosjan. Podobnie ma być w przypadku prof. Andreasa Goldthaua, który za pośrednictwem European Centre for Energy and Resource Security (EUCERS) publikuje tezy po myśli Rosjan. Zasławski prezentuje swoje argumenty za powyższymi stwierdzeniami.

Według autora raportu projekt Nord Stream 2 może zakwestionować unijne prawo energetyczne oraz współpracę transatlantycką, pomoże także utrzymać reżim na Kremlu. Zasławski zaleca, aby Komisja Europejska domagała się w ewentualnych negocjacjach z Rosją o Nord Stream 2 pełnej informacji na temat korupcji przy projektach gazociągów bałtyckich Gazpromu. Sugeruje rządom europejskim walkę z propagandą na temat zapotrzebowania Europy na gaz z Rosji oraz rzekomego uzasadnienia ekonomicznego budowy Nord Stream 2. Domaga się także od organizacji publicznych w Europie ostracyzmu wobec europejskich partnerów Gazpromu, którzy wspierają go kosztem wartości, a także do wymuszenia na think tankach ujawnienia ewentualnego konfliktu interesów przy projektach oceniających rynek gazu na korzyść Rosjan.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s