Rośnie dług Gazpromu. Ukraina może rozpocząć konfiskatę aktywów

Ukraiński sąd ekonomiczny w Kijowie uznał, że w celu wykonania wyroku o wyegzekwowaniu od rosyjskiego Gazpromu kary w wysokości 172 mld hrywien, Komisja Antymonopolowa będzie mogła sięgnąć nie tylko po środki z kont firmy, ale także po jej aktywa.

Interfax/Wojciech Jakóbik

Do tej pory Komisja Antymonopolowa Ukrainy poszukiwała środków na spłatę kary na kontach Gazpromu. Dzięki decyzji sądu będzie mogła ją spłacić poprzez przejęcie jakichkolwiek aktywów firmy. O sprawie informuje ministerstwo sprawiedliwości. Decyzja zostanie ogłoszona na dniach.

W styczniu 2016 roku Komisja nałożyła na Gazprom karę w wysokości 85 mld hrywien za nadużycie pozycji monopolisty na rynku Ukrainy. W wyroku z lutego tego roku Ekonomiczny Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok. Do tej pory należność wobec państwa ukraińskiego wzrosła do 172 mld hrywien (6,4 mld dolarów) ze względu na brak spłaty. Nie wiadomo jak wyrok wpłynie na aktywa Gazpromu nad Dnieprem.

Kontekst

Spór z Komisją toczy się na marginesie drugiego, także istotnego. Gazprom i Naftogaz spierają się przed sądem arbitrażowym w Sztokholmie o warunki tranzytu rosyjskiego gazu. Wzajemne roszczenia sięgają 30 mld dolarów. Od wyroku zależeć będzie los ukraińskiego rynku, bo poprzez ukaranie Gazpromu otworzy drogę do dalszej integracji gazowej z Unią Europejską, albo ją zamknie i skaże Naftogaz na bankructwo z tytułu spłaty należności wobec Gazpromu.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s