USA odradzają współpracę z Iranem. Sygnał dla Polski. Separatyści nie uznają decyzji Hiszpanii. Spór o Katalonię dalej destabilizuje

Zasoby gazu w Iranie wg. OPEC

:BiznesAlert.pl informował w 2015 roku, że nieoficjalnie przedstawiciele polskich spółek potwierdzają, że powodem braku umowy na dostawy ropy z Iranu do Polski jest sprzeciw USA, których relacje z Teheranem są coraz gorsze. Potwierdza to oficjalne stanowisko sekretarza stanu Rexa Tillersona.

:Rząd Hiszpanii wezwał Katalończyków do uznania jego decyzji o rozwiązaniu rządu regionalnego, który dążył do secesji. Madryt tymczasowo przejął kontrolę nad Katalonią. Spór o jego los jest uznawany za największy kryzys polityczny w Hiszpanii od dekad.

 

USA odradzają współpracę z Iranem. Sygnał dla Polski

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

BiznesAlert.pl informował w 2015 roku, że nieoficjalnie przedstawiciele polskich spółek potwierdzają, że powodem braku umowy na dostawy ropy z Iranu do Polski jest sprzeciw USA, których relacje z Teheranem są coraz gorsze. Potwierdza to oficjalne stanowisko sekretarza stanu Rexa Tillersona.

Tillerson ostrzegł firmy międzynarodowe, że ich współpraca z irańską Gwardią Rewolucyjną to „ich własne ryzyko”. Odniósł się w ten sposób do działań spółek, które po porozumieniu nuklearnym zdejmującym sankcje z Iranu, chciały inwestować w tym kraju. Wśród nich znalazły się m.in. PGNiG, które zainteresowało się złożem węglowodorów Soumar, a także Grupy Orlen i Lotos, które wszczęły negocjacje na temat umowy na dostawy ropy.

Podczas wizyty w Arabii Saudyjskiej amerykański sekretarz stanu wezwał do stworzenia sojuszu z Irakiem przeciwko Iranowi i przyłączenia się do unilateralnych sankcji USA wobec tego kraju. – Oba te państwa (Arabia i Irak – przyp. red.) potwierdzają, że robienie interesów z Gwardią Rewolucyjną, niezależnie od tego czy chodzi o spółki europejskie, czy inne, stwarza wielkie ryzyko – powiedział Tillerson.

Jest to potwierdzenie nieoficjalnych informacji BiznesAlert.pl z 2015 roku.

 

Separatyści nie uznają decyzji Hiszpanii. Spór o Katalonię dalej destabilizuje

Reuters/Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Rząd Hiszpanii wezwał Katalończyków do uznania jego decyzji o rozwiązaniu rządu regionalnego, który dążył do secesji. Madryt tymczasowo przejął kontrolę nad Katalonią. Spór o jego los jest uznawany za największy kryzys polityczny w Hiszpanii od dekad.

Sprzeciw w Katalonii

Prezydent autonomii Carles Puigdemont odrzucił decyzję Madrytu, która ma wejść w życie w tym tygodniu. W niedzielę odbyły się masowe protesty zwolenników niepodległości oraz ich krytyków. Przewodnicząca parlamentu Katalonii Carme Forcadell oskarżyła władze centralne o „zamach”. Rząd przekonuje, że broni konstytucji, z którą niezgodne było referendum niepodległościowe przeprowadzone w tym miesiącu i zwycięskie dla secesjonistów.

W piątek 27 października odbędzie się specjalna sesja Kortezów, podczas której Senat ma przyjąć regulacje dające Madrytowi pełną kontrolę nad finansami, policją i mediami Katalonii. W poniedziałek 23 października secesjoniści organizują spotkanie, na którym mają ustalić odpowiedź na ruch Madrytu. W sondażu dziennika El Periodico zwolennicy secesji uzyskali 48 procent poparcia w potencjalnych wyborach do regionalnych władz Katalonii.

Oddziaływanie sporu

Niestabilność w Katalonii osłabia strefę euro oraz wiarygodność Hiszpanii w NATO i Unii Europejskiej. Rozstrzygnięcie sporu będzie także miało znaczenie dla seperatystów baskijskich, z których niektórzy także domagają się niezależności od Hiszpanii, a także dla sporu między Flamandami i Walonami w Belgii.

 

Tesla może zbudować fabrykę w Chinach. Boi się kradzieży know-how

Reuters/Wojciech Jakóbik                                

Agencja Reuters donosi, że amerykański producent samochodów elektrycznych Tesla potwierdza wolę budowy fabryki w regionie Szanghaju do końca roku.

Do tej pory Chińczycy nie pozwalali zagranicznym firmom motoryzacyjnym prowadzić w pełni samodzielnie fabryk samochodów i wprowadziły 25-procentową opłatę celną na import tego rodzaju pojazdów. To problem dla Tesli, która chce rozwijać biznes bez uzależnienia od władz centralnych i ryzyka kradzieży własności intelektualnej.

The Wall Street Journal doniósł, że Tesla i władze Szanghaju osiągnełu porozumienie o budowie fabryki w strefie wolnego handlu wokół miasta. W przyszłym miesiącu w Chinach będzie prezydent USA Donald Trump. Reuters nie zdołał ustalić, czy przy tej okazji dojdzie do podpisania umowy.

Problemy Tesli

Tesla ma problemy z przyspieszeniem produkcji samochodów w fabryce w Fremont w Kalifornii. Informował o tym BiznesAlert.pl. Prezes Elon Musk deklarował też, że jego firma potrzebuje centrów produkcji baterii elektrycznych w Europie i Azji.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s