Rusza budowa bloku gazowego w Elektrociepłowni Żerań. Kolejne protesty przeciwko gazowi łupkowemu w Wielkiej Brytanii. „Było ryzyko wybuchu”

Autor w pobliżu polskiego odwiertu za gazem łupkowym.

:W środę 25 października dojdzie do podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań. Nowa instalacja ma zmniejszyć emisyjność wytwarzania energii i ciepła na Żeraniu.

:W niedzielę 22 października wybuchły nowe protesty przeciwko poszukiwaniom gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii. Protestowali mieszkańcy wioski North Yorkshire, z których dwóch trzeba było usunąć po tym, jak dostali się na szczyt wiertni i odpalili flary.

Rusza budowa bloku gazowego w Elektrociepłowni Żerań. „Czyste powietrze dla Warszawy”

PGNiG Termika/Wojciech Jakóbik

W środę 25 października dojdzie do podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań. Nowa instalacja ma zmniejszyć emisyjność wytwarzania energii i ciepła na Żeraniu.

Rusza budowa jednej z największych i najnowocześniejszych inwestycji w Polsce. Kosztująca przeszło 1,6 mld zł budowa rozpoczyna się  w centrum stolicy, w Elektrociepłowni Żerań – podaje PGNiG Termika.

Spółka informuje, że budowa potrwa do 2020 roku. Najstarsze bloki gazowe zostaną zastąpione blokiem gazowo-parowym. Dzięki tym zmianom możliwości produkcji energii elektrycznej wzrosną o 55%.

– Mniej węgla na Żeraniu (ponieważ zastąpi go częściowo gaz) to mniejszy ruch kołowy w Warszawie. Dywersyfikowanie źródeł energii to zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Warszawiaków – czytamy w informacji PGNiG Termika.

Wykonawcą jest konsorcjum firm: Mitsubishi Hitachi Power System Ltd i Polimex – Mostostal S.A. Ciepła woda z nowego bloku popłynie do kaloryferów mieszkańców Warszawy w 2020 roku.

 

Kolejne protesty przeciwko gazowi łupkowemu w Wielkiej Brytanii „Było ryzyko wybuchu”

The Guardian/Wojciech Jakóbik

W niedzielę 22 października wybuchły nowe protesty przeciwko poszukiwaniom gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii. Protestowali mieszkańcy wioski North Yorkshire, z których dwóch trzeba było usunąć po tym, jak dostali się na szczyt wiertni i odpalili flary.

Protestujący dostali się na szczyt wiertni Kirby Misperton firmy Third Energy, która w tym tygodniu miała rozpocząć proces hydraulicznego szczelinowania w swym odwiercie. Posiada ona koncesję od maja 2016 roku. Procedura tzw. frackingu byłaby pierwszą tego typu od 2011 roku, kiedy w Lancashire doszło do małych trzęsień ziemi po zastosowaniu tejże technologii w pobliżu Blackpool.

Przeciwnicy frackingu protestują w Kirby Misperton od około roku. Blokują dostęp pojazdom i interweniują w lokalnym samorządzie. Policja poinformowała, że trzej protestujący zostali zatrzymani ze względu na podejrzenie wejścia na teren strzeżony i uszkodzenia instalacji. Zdaniem Third Energy odpalenie flar na wiertni groziło wybuchem gazów łatwopalnych unoszących się w okolicach wydobycia.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s