Ministerstwo Energii: Po 2025 pierwsza elektrownia wykorzystująca zgazowanie węgla. Rosja szykuje ulgę, która zatrzyma Europejczyków przy Nord Stream 2

Baltic Pipe a Nord Stream

:Według ministra energii po 2025 roku ma w Polsce powstać pierwsza systemowa elektrownia na gaz ze zgazowanego węgla.

:Prokurator miasta Mannheim w Niemczech prowadzi śledztwo w sprawie korupcji przy uzyskaniu kontraktu na realizację usług przy budowie gazociągu Nord Stream 1.

:Według gazety Kommiersant władze Rosji mogą obniżyć podatek od wydobycia surowców (MET) dla wspólnych projektów Gazpromu i zagranicznych podmiotów. Może to dotyczyć projektu realizowanego z niemieckim Wintershall (córka BASF) i austriackim OMV.

Ministerstwo Energii: Po 2025 pierwsza elektrownia wykorzystująca zgazowanie węgla

Wojciech Jakóbik

Według ministra energii po 2025 roku ma w Polsce powstać pierwsza systemowa elektrownia na gaz. Ze zgazowanego węgla.

O tym pomyśle minister Krzysztof Tchórzewski wspominał jeszcze podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

Dziennikarz BiznesAlert.pl zapytał panelistów o to, czy inwestycje w nowe elektrownie węglowe w Europie są jeszcze możliwe.

– Nie zamykamy inwestycji w węgiel w Polsce. W ostatnich latach mieliśmy znaczący kryzys wydobycia przy niskich cenach węgla. Potrzebujemy inwestycji podnoszących wydajność pracy – powiedział minister. – Jeśli zaś chodzi o energetykę, to w tej chwili jest przygotowywana w zakresie planistycznym wstępnie przez Eneę nowa inwestycja w nowy blok energetyczny, najnowocześniejszy w Europie. Ma być zasilany węglem, ale w drodze zgazowania. Będzie napędzany gazem, ale źródłem pierwotnym będzie węgiel. To nowatorska technologia. Taki blok na poziomie 200 MW funkcjonuje w Japonii. My chcemy bloku o mocy 500 MW, w pełni przemysłowy. Zobaczymy, czy w takiej metodzie, która zapewnia znaczącą redukcję emisji będziemy w stanie ekonomicznie tego typu inwestycję spłacić. To będzie pilotaż na skalę europejską lub światową – mówił wtedy minister.

Jeszcze w lipcu podczas konferencji New Energy User Friendly (NEUF) pod patronatem BiznesAlert.pl minister Tchórzewski zapowiadał, że do końca roku mogą ruszyć pierwsze inwestycje w bloki gazowe wykorzystujące zgazowanie węgla. – Zarówno PGE jak i Enea przedstawiają swoje opracowania w konsultacji także z zagranicznymi podmiotami, które zajmują się technologiami czystego węgla, odnośnie użycia w Polsce takich inwestycji. Wstępnie zadeklarowałem poważne zainteresowanie i obie grupy swoje modele tych inwestycji mają przedstawić w tym roku – wyjaśnił.

O swoim pomyśle minister opowiedział 25 października podczas debaty przy okazji pierwszego czytania projektu ustawy o rynku mocy w Sejmie.

 

Korupcja przy Nord Stream. Sprawę bada niemiecki prokurator

Stern/Wojciech Jakóbik

Prokurator miasta Mannheim w Niemczech prowadzi śledztwo w sprawie korupcji przy uzyskaniu kontraktu na realizację usług przy budowie gazociągu Nord Stream 1. Firma RMA miała zapłacić łapówkę za intratne umowy na zawory– donosi dziennik Stern.

Sprawa ma dotyczyć około 8 mln euro, które trafiły do firm na Karaibach. Grupa Baden miała transferować pieniądze spółkom zarejestrowanym na Wyspach Dziewiczych, które mogły być związane z zamówieniami od Gazpromu. dział w procederze miał wziąć także „prawdopodobnie obywatel Rosji”, który miał utrzymywać kontakty z „wpływowymi osobistościami”.

Współpraca miała zostać przerwana dopiero po nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję. Przedstawiciele RMA mieli się skarżyć na problemy z zamówieniami w 2014 roku.

Korupcja przy Nord Stream 1. Opłacone raporty dla Nord Stream 2?

O innych nieprawidłowościach przy projekcie Nord Stream 1, czyli gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, który działa od 2011 roku, informował think tank Free Russia.

Autor publikacji przekonuje, że głównymi beneficjentami projektu Nord Stream 1, czyli gazociągu, który ciągnie się z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie są Arkady i Borys Rotenbergowie. To oligarchowie związani z Putinem, posądzani o to, że są jego kasjerami.

W przekonaniu Free Russia do podobnej korupcji mogło dojść przy budowie gazociągu Nord Stream 2. Według autora raportu kontrowersyjną sympatię do Gazpromu prezentuje prestiżowy Oxford Institute of Energy Studies, którego program badań sektora gazu miał być dofinansowany przez Rosjan. Podobnie ma być w przypadku prof. Andreasa Goldthaua, który za pośrednictwem European Centre for Energy and Resource Security (EUCERS) publikuje tezy po myśli Rosjan. Zasławski prezentuje swoje argumenty za powyższymi stwierdzeniami.

Były kanclerz pomaga Rosjanom

Konsorcjum Nord Stream należy w 51 procentach do rosyjskiego Gazpromu. Przewodniczącym zgromadzenia udziałowców jest były kanclerz Gerhard Schroeder. Jest także członkiem rady dyrektorów konsorcjum Nord Stream 2, które należy w stu procentach do rosyjskiego giganta.

 

Rosja szykuje ulgę, która zatrzyma Europejczyków przy Nord Stream 2

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Według gazety Kommiersant władze Rosji mogą obniżyć podatek od wydobycia surowców (MET) dla wspólnych projektów Gazpromu i zagranicznych podmiotów. Może to dotyczyć projektu realizowanego z niemieckim Wintershall (córka BASF) i austriackim OMV.

Ministerstwo finansów miało już podjąć stosowne prace, ale szczegóły pozostają nieznane. Źródła Kommiersanta przekonują, że taką dyspozycję wydał w formie dekretu premier Dmitrij Miedwiediew po zakończeniu posiedzenia Rady Doradczej Zagranicznych Inwestycji z 16 października, na którym miał być obecny Kurt Bock z BASF. Jego obecność potwierdził Wintershall.

Wintershall prowadzi dwa projekty w Rosji. Wydobywa z pierwszego bloku Achimow na złożu Urengoj (po 50 procent akcji z Gazpromem) i z pola Jużno-Russkoje (35 procent akcji Wintershall, 25 procent – OMV i reszta Gazpromu). Z pierwszego wydobywa 2,8 mln ton kondensatu gazu rocznie, a z drugiego 25 mld m sześc. gazu. Wintershall posiada także jedną czwartą udziałów w czwartym i piątym bloku Achimow. W latach 2020-21 ma ruszyć wydobycie, a w 2024-27 sięgnąć 15,5 mld m sześć. rocznie. Spadek podatku MET podniósłby przychody zachodnich spółek.

Wintershall i OMV są partnerami finansowymi Gazpromu przy kontrowersyjnym projekcie Nord Stream 2, czyli planie budowy drugiego gazociągu z Rosji do Niemiec. Perspektywa udziału w rosyjskich złożach mogła być jednym z argumentów za tym kłopotliwym zaangażowaniem, które ściąga na powyższe spółki krytyków w Europie. Ryzyko inwestycji podnosi groźba objęcia projektu Nord Stream 2 nowymi regulacjami europejskimi i duńskimi, a także wprowadzenia sankcji USA wobec partnerów przedsięwzięcia, na które może zdecydować się prezydent Donald Trump. Obniżenie podatku może być narzędziem zwiększenia atrakcyjności symbiozy z Gazpromem pomimo narastających problemów.

Tanie wydobycie rosyjskiego gazu może zapewnić zyski z dostaw przez Niemcy, a także niskie ceny dla przemysłu austriackiego i niemieckiego, na przykład giganta chemicznego BASF, który potrzebuje ich do rywalizacji międzynarodowej, np. z rywalami z USA. O tej symbiozie ekonomicznej można przeczytać w tekstach BiznesAlert.pl.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s