Jak zadbać o bezpieczeństwo w wirtualnym świecie? Rozmowa w Polskim Radio 24

– Wojna w internecie jest obecna, jednak trudno udowodnić niedozwolone działania konkretnemu podmiotowi. Łatwo za to wywnioskować, z czyimi interesami zgodna jest treść lub cel wypuszczenia danej informacji – powiedział dr Adam Lelonek.

Podczas konferencji pojawiło się kilka wypowiedzi w kontekście rosyjskich działań w internecie. – Dużym zainteresowaniem cieszyła się więc deklaracja ministra Antoniego Macierewicza o powołaniu cyberwojska liczącego około tysiąca żołnierzy – powiedział ekspert i dodał, że w końcu pojawia się głęboka świadomość, iż sprawy informacyjne i cybernetyczne mają tyle wspólnych punktów, że trzeba widzieć je razem.

Podczas Forum Cybersec 2017 premier Beata Szydło zapowiedziała także powołanie departamentu do spraw cyberprzestrzeni.

– Grupa  powołana przez panią premier, będzie miała charakter opiniodawczy i nie zmieni systemu. Potrzebne są takie służby, jakie działają w Wielkiej Brytanii. Wyłapują one niepokojące sygnały i zbierają informacje – zaznaczył Wojciech Jakóbik. – Jako analityk sektora energetycznego widzę, że zagrożenia płynące z sektora cyberprzestrzeni to coś, co biznes i energetykę dotyka szczególnie. Podczas Forum tematowi został poświęcony oddzielny panel – powiedział szef portalu i dodał, że trzeba tworzyć systemy reagowania na nagłe wydarzenia, które pomogłyby w walce z zagrożeniami płynącymi z przestrzeni wirtualnej.

Gospodarzem audycji była Maria Przełomiec.

Źródło: Polskie Radio 24

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s