Rosja nie chce rozmawiać o Nord Stream 2. Komisja ma plan B. Duńska kancelaria wesprze Gazprom

Nord Stream. Grafika: Gazprom

:Komisja Europejska zwróciła się w lipcu do państw członkowskich o mandat do rozmów z Rosją o reżimie prawnym dla projektu Nord Stream 2. Rosjanie nie chcą negocjować. Komisja ma plan alternatywny, czyli nowe prawo.

:Dania może wprowadzić prawo, które utrudni realizację projektu Nord Stream 2. Przeciwko regulacji wystąpili prawnicy opłacani przez Gazprom.

Rosja nie chce rozmawiać o Nord Stream 2. Komisja ma plan B

Wojciech Jakóbik

Komisja Europejska zwróciła się w lipcu do państw członkowskich o mandat do rozmów z Rosją o reżimie prawnym dla projektu Nord Stream 2. Rosjanie nie chcą negocjować. Komisja ma plan alternatywny, czyli nowe prawo.

Rosja nie chce rozmów o Nord Stream 2

– Rosja nie będzie negocjować z Unią Europejską tematu Nord Stream 2. Znajduje się on poza kompetencjami Komisji – powiedział stały przedstawiciel Rosji przy Unii Europejskiej. – Nie potrzebujemy tego rodzaju rozmów i oni o tym wiedzą. Nord Stream 2 to podmorski gazociąg przebiegający przez neutralne wody. KE jest regulatorem tylko na terytorium UE i nie ma żadnych eksterytorialnych praw. Gazociąg znajduje się poza jej jurysdykcją – dodał.

– Jesteśmy gotowi rozmawiać o Nord Stream 2 z Unią Europejską, Unią Afrykańską, a nawet z obcymi, jeśli się o to do nas zwrócą, ale nie ma czego negocjować. To komercyjny projekt, którego nie regulują żadne dokumenty międzyrządowe – ocenił Czyżow. Przypomniał też, że w Radzie Europejskiej nie ma konsensusu odnośnie propozycji Komisji, powołując się na informacje przewodniczącego Komisji, Jeana Claude Junckera.

Komisja chciała rozmawiać z Rosją o wdrożeniu „kluczowych zasad” prawa unijnego w sektorze energetycznym (Trzeciego pakietu energetycznego), jak dostęp niezależnych dostawców, rozdział właścicielski, niezależny operator. Gazociąg ma rozpocząć pracę w 2019 roku. Chociaż trwają przygotowania do jego budowy, to nadal jej nie rozpoczęto, bo oprócz sporu prawnego z KE, zagraża mu widmo sankcji USA i regulacji Danii, która może utrudnić budowę przez zablokowanie odcinka na jej wodach terytorialnych.

Przekaz Czyżowa wzmacnia Katja Jafimajewa z londyńskiego Oxford Institute for Energy Studies. Jej zdaniem Nord Stream 2 powstanie niezależnie od tego, czy Komisja dostanie mandat do negocjacji. – Gazociąg powstanie, ale mandat i zmiana prawa mogą wpłynąć na jego funkcjonowanie – mówi agencji RIA Novosti analityczka z ośrodka, który przez organizację Free Russia został oskarżony o znajdowanie się pod wpływem rosyjskiego Gazpromu.

Plan Komisji Europejskiej wobec Nord Stream 2

Komisja ma plan na wypadek braku możliwości negocjacji. Rozważa zmianę definicji interkonektora,  która pozwoli podporządkować prawu gazociąg Nord Stream 2. Jest on krytykowany, szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej za to, że może ugruntować pozycję rosyjskiego Gazpromu, utrudnić realizację unijnej polityki zmniejszania zależności od dostaw z jednego źródła i zahamować rozwój rynku poprzez podkopanie rentowności alternatywnych projektów, jak terminal LNG w Świnoujściu czy postulowany Korytarz Norweski – Baltic Pipe. Więcej na ten temat pisaliśmy w BiznesAlert.pl.

Mimo to zwolennicy projektu twierdzą, że Nord Stream 2 przyczyni się do spadku cen gazu, emisji gazów cieplarnianych i wzrostu inwestycji w Unii Europejskiej. – To europejski projekt – przekonują. Spór o inwestycję zwiększa ryzyko dla partnerów finansowych Gazpromu, który jest jedynym udziałowcem Nord Stream 2. Część z pięciu firm europejskich sygnalizuje, że nowe przeszkody mogą zwiększyć koszty pożyczek.

 

Nord Stream 2 na Euronest. Polacy w akcji

BiznesAlert.pl              

W nadchodzącym tygodniu w Kijowie odbędzie się sesja plenarna Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest, zrzeszającego posłów Parlamentu Europejskiego oraz parlamentów krajowych państw Partnerstwa Wschodniego.

W ramach obrad przyjęty zostanie raport o współpracy we wdrażaniu Porozumienia Paryskiego, zwracający uwagę m.in. na zagrożenia jakie stanowi dla państw Partnerstwa potencjalna budowa gazociągu Nord Stream 2, wzywający do dywersyfikacji źródeł i szlaków dostaw surowców energetycznych oraz podkreślający kluczową rolę rozwoju energii odnawialnej.

Autorem dokumentu jest europoseł PSL Andrzej Grzyb. W spotkaniu wezmą również udział europosłowie PO Dariusz Rosati i Bogdan Zdrojewski.

Obrady odbędą się od 30 października do 1 listopada.

 

Duńska kancelaria wesprze Gazprom w walce z prawem, które może uderzyć w Nord Stream 2

Altinget/Wojciech Jakóbik

Dania może wprowadzić prawo, które utrudni realizację projektu Nord Stream 2. Przeciwko regulacji wystąpili prawnicy opłacani przez Gazprom.

Duńczycy rozważają wprowadzenie regulacji, która pozwoli na uzależnienie zgody na poprowadzenie inwestycji przez ich wody terytorialne nie tylko od względów środowiskowych, jak jest to obecnie, ale także priorytetów polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

Rosyjski Gazprom w stu procentach odpowiedzialny za kontrowersyjny projekt gazociągu Nord Stream 2 wynajął kancelarię prawną Bech-Brunn, która ma przekonywać Danię, że proponowana regulacja jest niezgodna z konstytucją i prawem międzynarodowym. Podnoszą oni szereg argumentów w liście do parlamentarzystów.

Według nich prawo nie może działać wstecz, więc regulacja nie może dotyczyć Nord Stream 2, który już czeka na zgodę środowiskową. Ponadto istnieje ryzyko, że nie będzie możliwości apelacji od ewentualnej negatywnej decyzji, co powinno być zagwarantowane przez prawo.

Oficjalnie konsorcjum Nord Stream 2 należące do Gazpromu przekonuje, że ewentualna zmiana trasy w wyniku braku zgody na poprowadzenie gazociągu przez terytorium duńskie nie wpłynie na terminarz inwestycji.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s