Rosja zagrabiła złoża Krymu, ale Rosnieft nie może wiercić przez sankcje. Ropa powyżej 60 dolarów. Trend czy zapowiedź korekty?

:Sankcje zmuszają Rosnieft do zamknięcia projektu wydobywczego na morskiej koncesji Jużno-Czernomorski ze względu na nieopłacalność ekonomiczną.

:Ceny ropy naftowej utrzymały się na stabilnym poziomie. Brent kosztował powyżej 60 dolarów za baryłkę, a WTI około 54 dolary.

Rosja zagrabiła złoża Krymu, ale Rosnieft nie może wiercić przez sankcje

Oilprice/Wojciech Jakóbik

Sankcje zmuszają Rosnieft do zamknięcia projektu wydobywczego na morskiej koncesji Jużno-Czernomorski ze względu na nieopłacalność ekonomiczną.

Sankcje zmuszają Rosnieft do odwrotu

Powodem miał być także niedobór sprzętu jak statki wiertnicze. Rosnieft zapowiada, że wróci na koncesję kiedy poprawi się sytuacja ekonomiczna. Firma posiada koncesję na siedem bloków wydobywczych na Morzu Czarnym, Azowskim i Kaspijskim. Z audytu DeGolyer & McNaughton wynika, że tamtejsze zasoby mogą wynosić około 3,6 mld ton ekwiwalentu ropy naftowej.

Rosnieft deklaruje, że wydobycie na Morzu Czarnym jest dla niego priorytetem. Jednak głównym ograniczeniem są sankcje USA i Unii Europejskiej wprowadzone po nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku. Zmusiły one amerykański Exxon Mobil i włoskie ENI do wyjścia z projektów wydobywczych na Morzu Czarnym.

Spór o koncesje i platformy

Ukraina walczy o odzyskanie platform wiertniczych stacjonujących wokół okupowanego Krymu przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Strasburgu. Tymczasem Naftogaz, który ze względu na przejęcie Czernomorneftegazu przez Gazprom stracił kontrolę nad czarnomorskimi aktywami, w tym koncesjami, zwrócił się do Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze o 5 mld dolarów odszkodowania od Rosji za bezprawną grabież majątku.

Rosjanie grożą jednak, że próby odzyskania platform wiertniczych w pobliżu zajętego terytorium mogą skończyć się konfrontacją zbrojną. W październiku zdarzył się incydent, w którym rosyjska flota zaatakowała pusty statek na Morzu Czarnym. Miał być to sygnał ostrzegawczy dla Ukraińców.

Jak informował BiznesAlert.pl, przed zajęciem półwyspu przez Rosję w 2014 roku Naftogaz poprzez Czernomorneftegaz posiadał łącznie 17 koncesji na wodach w pobliżu Krymu. Z tego 11 to złoża gazu, a cztery to pola z kondensatem gazu i dwa z zasobami ropy. Czernomorneftegaz dysponował 13 własnymi platformami wiertniczymi na Morzu Czarnym i na Morzu Azowskim, miał też pięć koncesji poszukiwawczo-wydobywczych na terytorialnych wodach krymskich. Z posiadanych przez tę firmę złóż Ukraina pozyskiwała do 1 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie.

 

Ropa powyżej 60 dolarów. Trend czy zapowiedź korekty?

Reuters/Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Ceny ropy naftowej utrzymały się na stabilnym poziomie. Brent kosztował powyżej 60 dolarów za baryłkę, a WTI około 54 dolary.

Co wpływa na cenę ropy?

Na rynek oddziałuje zapowiedź przedłużenia porozumienia naftowego. Układ krajów kartelu naftowego OPEC i jedenastu producentów spoza niego zakłada wspólne ograniczenie wydobycia o około 1,8 mln baryłek dziennie w celu obniżenia podaży i wymuszenia wzrostu cen baryłki. Pakt ma obowiązywać do marca 2018 roku. Na szczycie OPEC zaplanowanym na 30 listopada może zapaść decyzja o przedłużeniu porozumienia, co zapowiadają już Arabia Saudyjska i Rosja.

Rośnie różnica między ceną mieszanek Brent a WTI, co może wynikać z rosnącego wydobycia ropy w USA. Od połowy 2016 roku wzrosła ona o prawie 13 procent do 9,5 mln baryłek dziennie.

Podwyżka cen ropy: trend czy zapowiedź korekty?

W przekonaniu Johna Kempa, analityka agencji Reuters, ropa naftowa mogła wyjść z przedziału cenowego 40-50 dolarów i przenieść się na pułap 55-65 dolarów. Jednak inni analitycy przekonują, że silne wzrosty z ostatnich dni mogą skończyć się równie silną korektą, a wzrost ceny surowca tylko przyspieszy rozwój wydobycia w USA, który w średnim i długim terminie może sprawić, że baryłka znów stanieje.

O 6.00 polskiego czasu we wtorek 31 października baryłka Brent kosztowała 60,47 dolarów a WTI 54,01 dolarów. Obie notowały spadki o około punkt procentowy.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s