Spór o Nord Stream 2 w Europie. Dla Polskiego Radio 24

Nord Stream. Grafika: Gazprom

W ostatnich dniach Polska przedstawiła na forum UE analizę prawną, miażdżącą dla projektu Nord Stream 2. Czy możliwa jest budowa tej inwestycji ponad prawem unijnym? Gościem Polskiego Radia 24 był Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl.

Zdominowanie rynku europejskiego przez rosyjski koncern gazowy Gazprom , jako niezgodne z zasadami rynku i wolności gospodarczej powinno być uniemożliwione przez prawo obowiązujące w Unii Europejskiej. Jednak już kilka lat trwa spór czy unijne przepisy mogą zabronić budowy tego gazociągu.

– Gdybyśmy nie podjęli tego tematu na forum Unii Europejskiej, to powstałby on w pustce prawnej i przyznała to sama Komisja Europejska – powiedział Wojciech Jakóbik. – Obecne przepisy są tak skonstruowane, że można wybudować gazociąg bez patrzenia na ograniczenia chroniące odbiorców gazu. To narzędzie może więc powstać przy niemej zgodzie Europy i spowodować, że ceny gazu wzrosną – dodał gość audycji.

Jednak jak podkreślił gość audycji Polacy nie apelują, aby zablokować projekt, ale aby podporządkować go prawu. Wówczas może się jednak okazać, że jego realizacja nie będzie możliwa.

Prawo unijne okazało się w tym przypadku podatne na dowolne interpretacje, dając możliwość obejścia przepisów, zwłaszcza gdy zainteresowani budową Nord Stream 2 są wielcy gracze nie tylko rynku energii, ale i geopolityki. – Okazuje się, że solidarność w energetyce działa dopóki dotyczy takich państw jak Polska, która musi się podporządkować w polityce klimatycznej. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne państwa słabszego od liderów UE, decyzje zapadają wolniej i dochodzi do impasu – tłumaczył ekspert i dodał, że obecnie wewnątrz instytucji europejskich panuje konflikt interesów w tej dziedzinie.

Źródło: Polskie Radio 24

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s