Sieci: Pawlak promował interkonektor z Kaliningradu. Paradise Papers: Gazprom zainwestował miliard w Fejsa. Dał Kremlowi wpływ na wybory?

:Dziennik „Sieci” ujawnia nowe fakty mogące świadczyć o tym, że za łagodną politykę energetyczną wobec Rosji ktoś w Polsce mógł wziąć łapówkę. Po kontrakcie jamalskim dziennikarze biorą pod lupę rozmowy o interkonektorze do Kaliningradu.

:W rankingu dziesięciu największych emitentów CO2 Unii Europejskiej w 2016 roku znalazło się siedem elektrowni węglowych z Niemiec i dwie polskie. Dołączyła do nich jedna elektrownia włoska.

Sieci: Pawlak promował interkonektor z Kaliningradu. Prokuratura ma dowody korupcji?

Sieci/Wojciech Jakóbik

Dziennik „Sieci” ujawnia nowe fakty mogące świadczyć o tym, że za łagodną politykę energetyczną wobec Rosji ktoś w Polsce mógł wziąć łapówkę. Po kontrakcie jamalskim dziennikarze biorą pod lupę rozmowy o interkonektorze do Kaliningradu.

Według tygodnika były wicepremier i przywódca partii Polskie Stronnictwo Ludowe Waldemar Pawlak przed końcem poprzedniej dekady zaskakująco intensywnie zabiegał o budowę połączenia elektroenergetycznego Polski z Obwodem Kaliningradzkim, gdzie miała powstać elektrownia jądrowa. Dziennikarze podkreślają, że było tak pomimo faktu, że projekt mógłby uderzyć w interesy Polski i państw bałtyckich, które chcą uniezależnić się od energii z Rosji. Obiekt w Kaliningradzie utrudniłby budowę elektrowni jądrowej w jednym z tych krajów.

„Sieci” opisują enigmatyczne spotkania z Dangirasem Mikalunasem, lobbystą energetycznym, i sygnały z Rosji, które miały świadczyć o tym, że Pawlak forsował projekt interkonektora pomimo ostrzeżeń służb specjalnych. Jego działania miały odbywać się za przyzwoleniem premiera Donalda Tuska, który w 2009 roku nie interesował się energetyką.

Kontrakt z Rosjanami w tej sprawie miał zostać podpisany wraz z aneksem do kontraktu jamalskiego, który także został przeanalizowany przez dziennikarzy tygodnika. Według „Sieci” Partnerzy z Rosji mieli obiecać Pawlakowi osłonę medialną ewentualnej współpracy w Kaliningradzie.

Stawiają oni tezę, że wicepremier Pawlak mógł wziąć łapówkę. Pada wręcz informacja, że w posiadaniu prokuratury są dowody korupcji, m.in. kwota przekazanych środków oraz dane osoby odpowiedzialnej za ich przekazanie.

Dziennik potwierdza także doniesienia BiznesAlert.pl o tym, że prokuratura bada możliwość przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej konkretnie przez byłego wicepremiera, który jest wymieniony w zawiadomieniu o rozpoczęciu śledztwa.

 

10 elektrowni z największą emisją CO2 w 2016 roku. Dwie z Polski, siedem z Niemiec

Oko-Institut/Wojciech Jakóbik

W rankingu dziesięciu największych emitentów CO2 Unii Europejskiej w 2016 roku znalazło się siedem elektrowni węglowych z Niemiec i dwie polskie. Dołączyła do nich jedna elektrownia włoska.

Pierwsze miejsce dzierży Elektrownia Bełchatów z emisją na poziomie 35 mln ton CO2.

Najwięcej CO2 w Niemczech wyemitowała w 2016 roku Elektrownia Neuratch (31 mln ton CO2). Po niej plasują się Niederaussem (25), Janschwalde (24), Weisweiler (19), Boxberg (6), Schwarze Pumpe (7).

Siódme miejsce należy do Elektrowni Kozienice (12).

Dziewiąte dzierży Elektrownia Lippendorf w Niemczech (11), a dziesiąte włoska Torrevaldaliga Nord (10).

Ranking został sporządzony przez Oko-Institut, czyli Instytut Ekologii Stosowanej. To organizacja ekologiczna działająca w Niemczech od 40 lat.

 

Paradise Papers: Gazprom zainwestował miliard w Fejsa. Dał Kremlowi wpływ na wybory?

The Guardian/Wojciech Jakóbik

Śledztwo dziennikarskie udowadnia, że Gazprom i VTB Bank inwestowały w Twittera i Facebooka, aby dać Kremlowi wpływ na wybory prezydenckie w USA. Dokumenty „Paradise Papers” pokazują jak podmioty rynkowe zostały wykorzystane przez Rosjan do celów polityki zagranicznej.

The Guardian i 95 partnerów medialnych nadal analizuje wyciek około 13,4 mln danych na temat spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych i ich działalności na świecie.  Wśród nich znalazły się dokumenty potwierdzające, że rosyjski Gazprom i bank VTB inwestowały w akcje Facebooka i Twittera za pośrednictwem współpracowników Jareda Kushnera. To prywatnie zięć obecnego prezydenta Donalda Trumpa i wysoki doradca w Białym Domu. Inwestycje w media społecznościowe były zarządzane przez rosyjskiego magnata technologicznego Jurija Milnera, który posiada udziały w spółce, której współwłaścicielem jest Kushner.

Twitter i Facebook miały być pozbawione wiedzy, że inwestycje w ich akcje pochodziły od VTB Banku i Gazpromu. Ten pierwszy zainwestował 191 mln dolarów w Twittera. Tymczasem Gazprom Investholding sfinansował spółkę zamorską, która wykupiła akcje Facebooka na kwotę miliarda dolarów. Dziennikarze śledczy dokładnie opisują szlak środków finansowych z Rosji do Twittera i Facebooka.

Operacja została przeprowadzona jeszcze w 2011 roku. Do jej ujawnienia dochodzi jednak w specyficznym kontekście śledztwa władz amerykańskich w sprawie nieuprawnionego wpływu Rosji na wybory prezydenckie w 2016 roku. Tymczasem Gazprom i VTB Bank znalazły się na liście sankcji związanych z tym wpływem.

Nadużycia Rosji na Twitterze i Facebooku są istotnym elementem śledztwa Federalnego Biura Śledczego (FBI) w sprawie ingerencji w wybory 2016 roku. Facebook zidentyfikował około 3000 reklam i 470 fałszywych kont założonych przez fabrykę trolli w Petersburgu, czyli grupy pracowników etatowych państwa rosyjskiego odpowiedzialnych za dezinformację w sieci.

Facebook przekonuje, że inwestycje Gazprom Investholding zostały sprzedane jeszcze pięć lat temu przy okazji wejścia spółki na giełdę. Odrzuca oskarżenia o brak odpowiedniej rewizji inwestycji. Twitter przekonuje, że zrewidował wszystkich inwestorów przy okazji wejścia na parkiet. Rosyjskie firmy przekonują, że ich inwestycje nie były motywowane politycznie.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s