Synchronizacja wiosną? Układ Polski z państwami bałtyckimi albo groźba szantażu Rosji. USA grożą Iranowi sankcjami, Rosja obiecuje inwestycje w złoża

:Minister energetyki Litwy liczy na to, że wiosną dojdzie do porozumienia, które umożliwi synchronizację systemu elektroenergetycznego państw bałtyckich z europejskim za pośrednictwem Polski.

:W sytuacji gdy Amerykanie grożą Iranowi nowymi sankcjami, Rosjanie obiecują miliardowe inwestycje w sektorze wydobycia ropy i gazu.

Synchronizacja wiosną? Układ Polski z państwami bałtyckimi albo groźba szantażu Rosji

BNS/Wojciech Jakóbik

Minister energetyki Litwy liczy na to, że wiosną dojdzie do porozumienia, które umożliwi synchronizację systemu elektroenergetycznego państw bałtyckich z europejskim za pośrednictwem Polski.

Spór o LitPol Link 2

Do tego czasu ma zostać zakończone studium z uwzględnieniem różnych technologii, które można zastosować przy integracji. Zygimantas Vaiciunas przypomniał, że na mocy ustaleń z wrześniowych rozmów w Tallinie ma dojść do ponownego wykonania studium.

Strony spierały się o to, w jaki sposób synchronizować system bałtycki. Łotwa i Estonia rozważały integrację z systemem skandynawskim przez Finlandię. Polska i Litwa stoją na stanowisku, że należy to zrobić z wykorzystaniem polskiego pośrednictwa. Kolejny punkt sporny to projekt LitPol Link 2, którego nie chce budować strona polska, a zależy na nim krajom bałtyckim. To drugie połączenie elektroenergetyczne, które pozwoliłoby na wolny przepływ energii. Litwa uznała już opór Polski. Do rozstrzygnięcia pozostaje różnica zdań z Łotwą i Estonią.

Vaiciunas informuje, że przed formalną decyzją niezbędna będzie ocena ENTSO-E, czyli organizacji zrzeszającej europejskich operatorów sieci elektroenergetycznych. Zostanie dokonana w marcu 2018 roku. Wtedy zdaniem litewskiego ministra będzie możliwa polityczna decyzja o metodzie synchronizacji.

Synchronizacja: wyścig z czasem

Komisja Europejska dała stronom czas do lata 2018 roku. Jeżeli do tego czasu nie dojdzie do ustalenia w jaki sposób synchronizować sieci, mogą przepaść środki z funduszu CEF (Łącząc Europę), które zostaną przygotowane do odbioru w 2019 roku.

Synchronizacja to dla państw bałtyckich wyzwanie z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego. Integracja z systemem europejskim będzie powiązana z odcięciem od systemu postsowieckiego IPS/UPS. Zdaniem Wilna, w razie opóźnienia procesu, Moskwa będzie mogła szantażować kraje bałtyckie odcięciem dostaw energii. Może także promować projekty uzależniające bałtyckie rynku jak elektrownia jądrowa w Ostrowcu budowana przez Rosatom na potrzeby eksportu do Unii Europejskiej.

 

USA grożą Iranowi sankcjami, Rosja obiecuje inwestycje w złoża

Oilprice/Regnum/Wojciech Jakóbik

W sytuacji gdy Amerykanie grożą Iranowi nowymi sankcjami, Rosjanie obiecują miliardowe inwestycje w sektorze wydobycia ropy i gazu.

Rosyjski Rosnieft i irańska NIOC podpisały umowę o strategicznej współpracy w sektorze ropy naftowej i gazu ziemnego. Prezes Igor Sieczyn zapowiada inwestycje na 30 mld dolarów.

Nie podpisano dotąd wiążących porozumień dwustronnych, jednak mogą one dotyczyć projektów ze złożami szacowanymi na 55 mln ton ekwiwalentu ropy naftowej, z potencjałem wydobycia do 1,1 mln baryłek dziennie. Według rosyjskich mediów Rosnieft jest zainteresowany wzrostem wydobycia na irańskich koncesjach.

NIOC podpisał także umowy z Gazprom Nieftem i Łukoilem o wspólnym wydobyciu. Gazprom Nieft zamierza wydobywać ropę ze złóż Czangouleh i Czeszmen Chosz. Podczas wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Iranie spółka podpisała memorandum o współpracy z ministerstwem ropy tego kraju. Mają razem szukać perspektywicznych projektów wydobywczych.

Rosja reaguje na działania USA wobec Iranu

Rosyjskie firmy ślą pozytywne sygnały w sytuacji, gdy amerykański departament stanu odradza inwestycje w irański sektor wydobywczy, ze względu na to, że rozważa wprowadzenie nowych sankcji wobec Teheranu. Z tego względu przed dalszymi inwestycjami w Iranie powstrzymują się polskie PGNiG, PKN Orlen i Grupa Lotos.

Iranowi zależy na zagranicznych inwestycjach w złoża ze względu na konieczność kosztownej modernizacji sektora wydobywczego w celu zwiększenia poziomu wydobycia do poziomu sprzed sankcji wprowadzonych w 2011 roku ze względu na podejrzenia o próbę pozyskania broni jądrowej przez Teheran.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

http://biznesalert.pl/category/alert/

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s